Czy odsetki bankowe od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Wspólnoty Mieszkaniowej w tym (...)

Czy odsetki bankowe od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Wspólnoty Mieszkaniowej w tym rachunku funduszu remontowego są dochodami, które można zaliczyć do dochodów uzyskanych z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i uznać te dochody, jako zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 03 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu powstałego z tytułu naliczenia odsetek bankowych od środków zgromadzonych na rachunku bankowym (pytanie oznaczone we wniosku nr 2. ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 03 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie braku zwolnienia z opodatkowania dochodu powstałego z wpłat właściciela lokalu użytkowego. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 stycznia 2010 r. znak: IBPBI/2/423-1498/09/JS wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniu 01 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

We wspólnocie mieszkaniowej jednym z członków wspólnoty mieszkaniowej jest osoba fizyczna będąca właścicielem lokalu użytkowego, pozostałe lokale to lokale mieszkalne mające swoich właścicieli. Każdy z właścicieli zgodnie z ustawą o własności lokali zobowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej zgodnie ze swoim udziałem. Tym samym właściciel lokalu użytkowego uiszcza zaliczki na utrzymanie części wspólnej zgodnie z podjętymi przez wspólnotę uchwałami (w opisywanej sytuacji jest to zaliczka eksploatacyjna oraz zaliczka na fundusz remontowy) oraz opłaty za dostarczone do lokalu media (woda, wywóz nieczystości itp.) Środki finansowe wspólnoty gromadzone są na dwu kontach bankowych, jedno konto dotyczy zaliczek eksploatacyjnych a drugie zaliczek dokonywanych z tytułu funduszu remontowego. Środki zgromadzone na rachunku bankowym dotyczącym funduszu remontowego są oprocentowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki bankowe od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Wspólnoty Mieszkaniowej w tym rachunku funduszu remontowego są dochodami, które można zaliczyć do dochodów uzyskanych z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i uznać te dochody, jako zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, dochody Wspólnoty Mieszkaniowej wynikające z dopisania odsetek bankowych od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Wspólnoty Mieszkaniowej, w tym rachunku funduszu remontowego, są dochodami, które można zaliczyć do dochodów uzyskanych z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i uznać te dochody, jako zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej lokali mieszkalnych, o ile przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, a w części dotyczącej lokali użytkowych nie są dochodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i tym samym nie podlegają zwolnieniu na mocy art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej, uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego, muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  1. dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a także
  2. dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia jak np. garaże, strychy, sutereny. Związane z tego rodzaju lokalami i pomieszczeniami, przychody oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie dotyczy to jednak lokali użytkowych, bowiem nie mają one charakteru mieszkalnego.

Obowiązek posiadania rachunku bankowego przez Wspólnotę Mieszkaniową i dokonywania rozliczeń za jego pośrednictwem, wynika z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).

Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazał, że środki finansowe Wspólnoty (zarówno dotyczące wpłat od właścicieli lokali mieszkalnych i jak użytkowych), gromadzone są na dwóch kontach bankowych. Jedno konto dotyczy zaliczek eksploatacyjnych a drugie zaliczek dokonywanych z tytułu funduszu remontowego.

Środki pochodzące z opłat od właścicieli lokali mieszkalnych są środkami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Odsetki od tych środków gromadzonych na rachunku bankowym mają również ten sam charakter. Są dochodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w przeciwieństwie do odsetek od środków pochodzących z opłat od właścicieli lokali użytkowych.

Reasumując, dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym Wspólnoty (pochodzących od właścicieli lokali mieszkalnych), stanowią dochód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego ? w części, w jakiej zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tychże zasobów.

Natomiast dochody uzyskane z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym Wspólnoty (pochodzących od właścicieli lokali użytkowych), nie są dochodami osiągniętymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust 1 pkt 44 updop.

Stanowisko Wspólnoty jest zatem prawidłowe.

Nadmienia się, że w zakresie pytania nr 1, wydano odrębną interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika