korygowania ceny nabycia o różnice kursowe sygn: IBPBI/2/423-357/10/BG

korygowania ceny nabycia o różnice kursowe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 04 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korygowania ceny nabycia o różnice kursowe - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 marca 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie korygowania ceny nabycia o różnice kursowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka planuje nabycie w 2010 roku środków trwałych z importu podlegających montażowi. Wraz z nabyciem środków trwałych Spółka otrzyma fakturę dokumentująca nabycie środków trwałych wyrażoną w walucie obcej. Zapłata na rzecz kontrahenta zagranicznego zostanie dokonana po montażu i oddaniu środka trwałego do użytkowania. W okresie pomiędzy nabyciem środka trwałego, a jego oddaniem do użytkowania może nastąpić zmiana kursu walut. Faktyczna zapłata nastąpi jednak dopiero jakiś czas po oddaniu środka trwałego do użytkowania. Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka powinna korygować cenę nabycia środka trwałego o której mowa w art. 16g ust. 1 pkt 1 stanowiącą podstawę do obliczania odpisów amortyzacyjnych o różnice kursowe niezrealizowane, naliczone statystycznie, które nie zostały faktycznie zapłacone, na dzień oddania środka trwałego do użytkowania...

Różnice takie byłyby naliczane jako różnice pomiędzy kwotą faktury wyrażoną w walucie obcej przemnożoną kursem zastosowanym do zarachowania w księgach rachunkowych faktury zakupu środka trwałego, a ceną nabycia środka trwałego w walucie obcej (cena nabycia w walucie obcej równa będzie kwocie faktury za zakup środka trwałego w walucie obcej) przemnożonej kursem NBP danej waluty z dnia oddania środka trwałego do użytkowania.

Zdaniem Spółki, tylko różnice kursowe zrealizowane, tzn. powstałe w wyniku faktycznych zapłat mogą korygować cenę nabycia środka trwałego. W związku z powyższym Spółka nie powinna korygować ceny nabycia środka trwałego o wartość różnic kursowych niezrealizowanych naliczonych statystycznie na dzień oddania środka trwałego do użytkowania.

Różnice kursowe nalicza się w chwili ich realizacji, tj. w dniu zapłaty zobowiązania w walucie obcej w sytuacji, gdy kurs zapłaty jest różny od kursu z dnia zarachowania faktury zakupu.

Wobec powyższego w przypadku braku zapłaty za fakturę zakupu środka trwałego nie powstaną różnice kursowe naliczone, o wartość których należałoby skorygować cenę nabycia środka trwałego.

W związku z powyższym w przyszłym stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku różnice kursowe naliczone statystycznie, a nie zrealizowane faktycznie na dzień oddania środka trwałego do użytkowania, nie będą stanowić różnic kursowych naliczonych, o których mowa w art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W związku z powyższym różnice te nie będą korygować ceny nabycia środka trwałego o której mowa w art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Powyższe stanowisko potwierdza wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2009 sygnatura III SA/Wa 874/09 oraz Minister Finansów w interpretacji indywidualnej będącej przedmiotem powyższego wyroku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy zauważyć, że powoływany przez Spółkę wyrok nie stanowi powszechnej wykładni przepisów prawa podatkowego ponieważ wydany został w indywidualnej sprawie i wiąże tylko strony postępowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika