Czy zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób (...)

Czy zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych będzie zobowiązana rozliczać Spółka od całości osiągniętych dochodów siedziby i oddziału u Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki, posługując się numerem NIP nadanym Spółce? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 kwietnia 2011 r. (data wpływu do Organu 11 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy zaliczki oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka będzie zobowiązana rozliczać od całości osiągniętych dochodów (siedziby i oddziału) u naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy zaliczki oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka będzie zobowiązana rozliczać od całości osiągniętych dochodów (siedziby i oddziału) u naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w III kwartale roku 2011 planuje połączyć się z inną krajową Spółką H. Połączenie zostanie dokonane przez przeniesienie majątku Spółki (przejmowanej - Wnioskodawcy) na Spółkę H. zgodnie z art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Po połączeniu powstanie jedna krajowa spółka z o.o. (zwana dalej Spółką), w której Zarząd zamierza utworzyć co najmniej jeden oddział. Uchwała o utworzeniu oddziału będzie przewidywać, iż na oddział zostanie scedowane uprawnienie do występowania jako samodzielny pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu Pracy. Na Kierownika Oddziału scedowane zostanie prawo zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy wszystkich zatrudnionych w oddziale pracowników i kierowania nim. Prawo to zostanie scedowane na mocy udzielonej przez Zarząd Prokury Oddziałowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych będzie zobowiązana rozliczać Spółka od całości osiągniętych dochodów siedziby i oddziału u naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki, posługując się numerem NIP nadanym Spółce... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 25 ust. 1 i art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) Spółka od całości osiąganych dochodów, w tym również dochodów oddziału, będzie zobowiązana posługując się numerem NIP Spółki do wpłacania zaliczek oraz rocznego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych u naczelnika urzędu skarbowego właściwego wg siedziby Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ?updop?), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej 'podatnikami'.

W myśl art. 1 ust. 2 updop, przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Stosownie do postanowień art. 1a ust. 1 updop, podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej 'podatkowymi grupami kapitałowymi'.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 updop, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

W myśl art. 27 ust. 1 updop, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym ? do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca w III kwartale 2011 r. planuje połączyć się z inną krajową spółką kapitałową. Połączenie zostanie dokonane przez przeniesienie majątku Wnioskodawcy na Spółkę zgodnie z art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Po połączeniu powstanie jedna krajowa spółka z o.o., której Zarząd zamierza utworzyć co najmniej jeden oddział.

Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), oddział jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie formą części działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Oddział, którego założycielem jest osoba prawna jest zatem tylko wyodrębnioną organizacyjnie formą działalności tego podmiotu, który go utworzył.

Mając powyższe na uwadze, oddział Spółki nie może być uznany za samodzielnego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w rozumieniu art. 1 updop, a co za tym idzie nie jest zobowiązany ani do samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, ani do złożenia samodzielnie zeznania podatkowego.

Zatem, zaliczki oraz roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka będzie zobowiązana rozliczać się od całości osiągniętych dochodów (siedziby i oddziału) u naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki, posługując się numerem NIP nadanym Spółce.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-2, 4-5 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika