Czy w wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę bezwzględnej większości akcji (udziałów) Spółek polskich (...)

Czy w wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę bezwzględnej większości akcji (udziałów) Spółek polskich do Spółki cypryjskiej skutkującego nabyciem przez Spółkę cypryjską bezwzględniej większości praw głosu w każdej ze Spółek polskich oraz objęcia w zamian udziałów (akcji) Spółki cypryjskiej wyemitowanych przez ten podmiot po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na moment takiej transakcji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 02 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 02 maja 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (spółka akcyjna prawa polskiego dalej ?Wnioskodawca?), jest akcjonariuszem (udziałowcem) w innych spółkach kapitałowych prawa polskiego (dalej ?Spółki polskie?), w których posiada większościowe pakiety akcji (udziałów), dające Wnioskodawcy w każdym przypadku bezwzględną większość praw głosu. Oznacza to, że w każdej ze Spółek polskich, Wnioskodawca posiada odpowiednio bezwzględną większość praw głosu (z możliwością zwiększenia tych praw w niedalekiej przyszłości).

Obecnie planowana jest zmiana struktury własnościowej powyższych Spółek polskich, której założenia Wnioskodawca opisuje poniżej.

Wnioskodawca wniesie (jednocześnie bądź kolejno w odniesieniu do poszczególnych spółek) wszystkie posiadane akcje (udziały) Spółek polskich (całe posiadane pakiety akcji (udziałów)) do nowoutworzonej spółki kapitałowej prawa cypryjskiego (dalej ?Spółka cypryjska'). Oznacza to, że cały pakiet udziałów (akcji) posiadanych przez Wnioskodawcę w określonej Spółce polskiej będzie wnoszony do Spółki cypryjskiej jednorazowo (tj. Spółka cypryjska będzie obejmowała wyłącznie większościowe pakiety udziałów (akcji), dające jej w danej Spółce polskiej bezwzględną większość praw głosu). Akcje (udziały) te zostaną wniesione na pokrycie kapitału Spółki cypryjskiej, w wykonaniu umowy tej spółki oraz odpowiedniej uchwały. W zamian za wnoszone akcje (udziały) Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce cypryjskiej wyemitowane przez ten podmiot.

Spółka cypryjska będzie utworzona w formie spółki kapitałowej, co oznacza, że będzie miała osobowość prawną. Ponadto, będzie ona cypryjskim rezydentem podatkowym i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Cyprze od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku, których stroną jest Republika Cypryjska.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę bezwzględnej większości akcji (udziałów) Spółek polskich do Spółki cypryjskiej skutkującego nabyciem przez Spółkę cypryjską bezwzględniej większości praw głosu w każdej ze Spółek polskich oraz objęcia w zamian udziałów (akcji) Spółki cypryjskiej wyemitowanych przez ten podmiot po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na moment takiej transakcji...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z opisaną w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) transakcją, po jego stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na moment jej dokonania. Transakcja ta wypełnia bowiem, w opinii Wnioskodawcy, znamiona instytucji ?wymiany udziałów' uregulowanej w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ? ustawa o pdop?) i spełnia wymogi przewidziane dla stwierdzenia, iż nie będzie ona skutkowała po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu pdop.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o pdop, obowiązującym od 1 stycznia 2011 roku, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

-do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Powyższe regulacje wprowadzają zatem zasadę, zgodnie z którą czynność wymiany udziałów nie wiąże się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie udziałowca (akcjonariusza) zbywającego udziały (akcje) w zamian za udziały (akcje) spółki nabywającej. Regulacja ta obwarowana jest jednak warunkami, które muszą być bezwzględnie spełnione przez strony transakcji, aby zachowała wskazaną neutralność na gruncie pdop.

Jednym z takich warunków jest aby podmioty uczestniczące w transakcji wymiany udziałów były podmiotami podlegającymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Wnioskodawca przechodząc do uzasadnienia swojego stanowiska pragnie zaznaczyć, iż jest on polskim rezydentem podatkowym, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu pdop od całości swoich dochodów w Polsce.

Natomiast Spółka cypryjska będzie, w świetle prawa cypryjskiego, traktowana jako podmiot posiadający osobowość prawną i będzie rezydentem podatkowym Republiki Cypryjskiej. To oznacza, że będzie podatnikiem tego kraju podlegającym tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Dodatkowo, zgodnie z powyższymi przepisami ustawy o pdop, aby przychód podlegający opodatkowaniu nie wystąpił, spółka nabywająca, jeżeli nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinna być podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o pdop, lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jak wskazano w stanie faktycznym (winno być zdarzenie przyszłe), Spółka cypryjska zostanie zawiązana jako spółka kapitałowa opodatkowana zgodnie z cypryjską ustawą o podatku dochodowym. Taka forma prawna została przez ustawodawcę wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o pdop. Zatem i ten warunek w omawianej sytuacji będzie spełniony.

Kolejnym, i ostatnim warunkiem sine qua non traktowania danej transakcji jako wymiany udziałów nie powodującej powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu dla jej stron jest to, aby spółka nabywająca od udziałowców (akcjonariuszy) będących osobami prawnymi udziały (akcje) przez nich posiadane, uzyskała w spółce, której udziały (akcje) są przedmiotem transakcji, bezwzględną większość praw głosu.

Scenariusz Wnioskodawcy zakłada, że wniesie on do Spółki cypryjskiej, w zamian za jej udziały, wyłącznie większościowe pakiety akcji (udziałów), dające w każdej Spółce polskiej bezwzględną większość praw głosu.

W każdym przypadku (tj. w każdej ze Spółek polskich) Spółka cypryjska uzyska więc wymaganą prawem bezwzględną większość praw głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy / zgromadzeniu wspólników. W przedstawionej sytuacji wymagania przewidziane w art. 12 ust. 4d pkt 1 i 2 będą więc spełnione.

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż powyższe brzmienie art. 12 ust. 4d ustawy o pdop oraz powyższa jego interpretacja pozostają w zgodzie z przepisami Dyrektywy Rady 2009/133/WE z 19 października 2009r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (dalej ?Dyrektywa?).

Powyższa Dyrektywa wskazuje wymianę udziałów jako nie stanowiącą samą w sobie podstawy do opodatkowania dochodu czy zysków kapitałowych. Tę wymianę udziałów definiuje jako ?czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosu w tej spółce lub posiadając taką większość praw głosu, nabywa dalsze udziały, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy tej ostatniej spółki w zamian za ich papiery wartościowe, papierów wartościowych swojej spółki (...)'

Przepisy art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o pdop wprowadzono do porządku prawnego celem spełnienia wymagań określonych w Dyrektywie. Odmienna interpretacja tych przepisów prowadziłaby do niejednolitej wykładni regulacji krajowych przepisów z przepisami Wspólnoty, co stałoby w wyraźnej sprzeczności z jedną z ogólnych zasad prawa Wspólnoty Europejskiej tj. z zasadą jednolitości. Zasada ta stanowi, iż prawo wspólnotowe jest w całości i jednakowo stosowane w każdym z państw członkowskich, a każde wewnątrz systemowe sprzeczności należy eliminować.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż w przedmiotowym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym), przeniesienie akcji (udziałów) Spółek polskich przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki cypryjskiej i objęcie w zamian udziałów tego podmiotu (co z kolei doprowadzi do uzyskania przez Spółkę cypryjską bezwzględnej większości praw głosu w każdej ze Spółek polskich) należy zakwalifikować jako tzw. wymianę udziałów (akcji) uregulowaną w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o pdop. Nie ulega również wątpliwości, że na moment takiej wymiany udziałów (akcji), po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady dotyczące przychodów powstających w ramach transakcji wymiany udziałów uregulowane zostały w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ?ustawa o pdop?).

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o pdop jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

-do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Natomiast stosownie do treści art. 12 ust.11 ustawy o pdop, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca, jest akcjonariuszem (udziałowcem) w innych spółkach kapitałowych prawa polskiego, w których posiada większościowe pakiety akcji (udziałów), dające Wnioskodawcy w każdym przypadku bezwzględną większość praw głosu, z możliwością zwiększenia tych praw w niedalekiej przyszłości. Obecnie planowana jest zmiana struktury własnościowej powyższych Spółek polskich. Wnioskodawca wniesie (jednocześnie bądź kolejno w odniesieniu do poszczególnych spółek) wszystkie posiadane akcje (udziały) Spółek polskich (całe posiadane pakiety akcji (udziałów)) do nowoutworzonej spółki kapitałowej prawa cypryjskiego. Oznacza to, że cały pakiet udziałów (akcji) posiadanych przez Wnioskodawcę w określonej Spółce polskiej będzie wnoszony do Spółki cypryjskiej jednorazowo (tj. Spółka cypryjska będzie obejmowała wyłącznie większościowe pakiety udziałów (akcji), dające jej w danej Spółce polskiej bezwzględną większość praw głosu). Akcje (udziały) te zostaną wniesione na pokrycie kapitału Spółki cypryjskiej, w wykonaniu umowy tej spółki oraz odpowiedniej uchwały. W zamian za wnoszone akcje (udziały) Wnioskodawca obejmie udziały w Spółce cypryjskiej wyemitowane przez ten podmiot. Spółka cypryjska będzie utworzona w formie spółki kapitałowej, co oznacza, że będzie miała osobowość prawną. Ponadto, będzie ona cypryjskim rezydentem podatkowym i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym na Cyprze od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku, których stroną jest Republika Cypryjska.

Mając zatem na uwadze uregulowania prawne wynikające z zacytowanego art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o pdop, a także treść przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego ? w szczególności fakt, iż w wyniku wniesienia udziałów polskich Spółek do spółki cypryjskiej, spółka cypryjska uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której dotyczą udziały w spółkach polskich, stwierdzić należy, iż w momencie objęcia udziałów w spółce cypryjskiej w zamian za udziały w polskich spółkach kapitałowych, wartość otrzymanych udziałów w spółce cypryjskiej nie będzie zaliczona do przychodów Wnioskodawcy.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika