Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione (...)

Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na przygotowanie dokumentacji obejmującej szczegółowy biznesplan inwestycyjny, sporządzenie wniosków aplikacyjnych oraz wynagrodzenie (tzw. ?premia za sukces' płatną w momencie podpisania umowy lecz przed wypłatą środków z dotacji) na rzecz firmy doradczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 14 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przygotowaniem wniosków o dotację z funduszy Unii Europejskiej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z przygotowaniem wniosków o dotację z funduszy Unii Europejskiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podstawową działalnością Spółki jest produkcja podłoża pod uprawę pieczarek. Spółka chce zdywersyfikować swoje przedsiębiorstwo poprzez wprowadzenie nowej technologii i w efekcie wprowadzenie nowego produktu na rynek. Spółka stara się pozyskać zewnętrzne źródło finansowania inwestycji z Funduszy Unii Europejskiej. Zostały opracowane przez zewnętrzne firmy doradcze wnioski o dotację. Firma poniosła wydatki związane z przygotowaniem wniosków, jak również poniesie wydatki za tzw. 'premię za sukces' w przypadku pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy o dofinansowanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka postępuje prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na przygotowanie dokumentacji obejmującej szczegółowy biznesplan inwestycyjny, sporządzenie wniosków aplikacyjnych oraz wynagrodzenie (tzw. ?premia za sukces' płatną w momencie podpisania umowy lecz przed wypłatą środków z dotacji) na rzecz firmy doradczej...

Zdaniem wnioskodawcy wydatki na zakup usług doradztwa w zakresie uzyskania dotacji, w tym przygotowania dokumentacji i opracowania wniosku oraz wydatki związane z tzw. ?premią za sukces' płatną w momencie podpisania umowy lecz przed wypłatą środków z dotacji są kosztami uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, które nie wiążą się bezpośrednio z przychodami. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1.

Do kosztów podatkowych są zaliczane zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika.

Wydatki na zakup usług doradczych nie są kosztami kwalifikowanymi (tj. przy pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nie zostaną zrefundowane ze środków unijnych), zostały bądź zostaną poniesione z własnych środków obrotowych Spółki. Koszty te nie są związane bezpośrednio z kosztami realizowanej inwestycji, nie są zaliczane więc do kosztów zwiększających wartość środków trwałych. Przedmiotowe wydatki poczynione przez Spółkę są kosztami związanymi z ogólnym źródłem przychodów, czyli działalnością gospodarczą Spółki zmierzającą do zabezpieczenia przychodów w przyszłości i zapewnienia ich ewentualnego wzrostu poprzez dywersyfikację produkcji. Sporządzenie dokumentacji aplikacyjnej przez zewnętrzne firmy doradcze w postaci opracowania szczegółowego biznesplanu i na jego podstawie wniosku umożliwiło Spółce oszacowanie ryzyka gospodarczego w związku z planowaną inwestycją i podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej dywersyfikacji produkcji i w przyszłości zabezpieczenia źródła przychodu.

Do wykluczenia wydatków na przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej z kosztów podatkowych nie może mieć zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o pdop, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych przez podatnika z uzyskanych dochodów (przychodów) wolnych od podatku dochodowego. Przepis ten wyłącza bowiem z kosztów podatkowych wydatki bezpośrednio sfinansowane z otrzymanych dotacji, a nie sfinansowane z własnych środków.

Na potwierdzenie własnego stanowiska Spółka powołała:

  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 grudnia 2008 roku (ITPB3/423-550/08/MH),
  • interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 listopada 2008 roku (ITPB3/4240-40/08),
  • interpretację Dyrektora Izby w Katowicach z dnia 31 października 2008 roku (IBPB/423-697/08/NG),
  • wyrok WSA Sygn. akt S.A./WA 3807/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? dalej ?ustawa o pdop?) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

W myśl przepisu art. 15 ust. 4 ustawy o pdop koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Stosownie do treści art. 15 ust. 4d ustawy o pdop koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4f ? 4h, w myśl art. 15 ust. 4e ustawy o pdop, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Przepisy ww. ustawy o pdop dokonują, podziału kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami i koszty pośrednie (koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami).

Jako koszty pośrednie przyjmowane są przede wszystkim koszty funkcjonowania podatnika, których ponoszenie jest związane z prowadzeniem działalności. Do takich kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć m.in. wydatki związane z przygotowaniem wniosków o dotację, jak również wydatki na ?premię za sukces?.

Uznanie kosztów przygotowania wniosku o dotację, czy ?premii za sukces? za koszty pośrednie oznacza, iż podlegać będą potrąceniu w dacie poniesienia, a więc w dniu, na który ujęto taki koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego (art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o pdop).

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku ? jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

ITPB3/423-550/08/MH, interpretacja indywidualna

ITPB3/4240-40/08, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika