1. Czy Spółka ma prawo do dokonania odliczenia o którym mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym (...)

1. Czy Spółka ma prawo do dokonania odliczenia o którym mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od należnego podatku dochodowego za dany rok, w przypadku gdy minister właściwy do spraw gospodarki nie ogłosi w terminie do 31 marca wartości opałowej i średnich cen paliw?
2. Czy do obliczenia ulgi w podatku dochodowym w przypadku braku danych za rok poprzedni, podstawę stanowią ostatnie ogłoszone przez ministra gospodarki dane w zakresie wartości opałowej i średnich cen biokomponentów? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 14 i 17 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy:

  • Spółka ma prawo do dokonania odliczenia o którym mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy minister właściwy do spraw gospodarki nie ogłosi w terminie do 31 marca wartości opałowej i średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych - jest prawidłowe,
  • do obliczenia ulgi w przypadku braku danych za rok poprzedni, podstawę stanowią ostatnie ogłoszone przez ministra gospodarki dane w zakresie wartości opałowej i średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych ? jest nieprawidłowe.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy:

  • Spółka ma prawo do dokonania odliczenia o którym mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy minister właściwy do spraw gospodarki nie ogłosi w terminie do 31 marca wartości opałowej i średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych,
  • do obliczenia ulgi w przypadku braku danych za rok poprzedni, podstawę stanowią ostatnie ogłoszone przez ministra gospodarki dane w zakresie wartości opałowej i średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych,

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 czerwca 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-592/10/AK wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniach 14 i 17 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: wytwarzania, obrotu i magazynowania estrami metylowymi wyższych kwasów tłuszczowych z przeznaczeniem jako biokomponent do paliw silnikowych lub jako samoistne paliwa (B-100). Działalność ta jest wykonywana na podstawie ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199 ze zm.)

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnik, który uzyskał - zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym - zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i który w tym składzie podatkowym wytwarza - zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199 ze zm.) - biokomponenty, wykorzystując w tym celu surowce pochodzące z własnej produkcji lub nabyte, w tym pochodzące z importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego, może za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku, o którym mowa w art. 19 ust. 1, kwotę stanowiącą 19 % nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, jednak nie więcej niż 19 % nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych, obliczonych według średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych, o których mowa w ust. 4, o takiej samej wartości opałowej.

Odliczenie będzie mogło być dokonywane w miesięcznych lub kwartalnych zaliczkach (w zależności od stosowanej metody rozliczenia).

Zgodnie z art. 19a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów, ogłasza w latach 2008-2014, do końca stycznia każdego roku kalendarzowego, wartości opałowe oraz średnie ceny biokomponentów i paliw ciekłych na dany rok podatkowy, w drodze obwieszczenia w dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 'Monitor Polski'.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

  1. Czy Spółka ma prawo do dokonania odliczenia o którym mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od należnego podatku dochodowego za dany rok, w przypadku gdy minister właściwy do spraw gospodarki nie ogłosi w terminie do 31 marca wartości opałowej i średnich cen paliw...
  2. Czy do obliczenia ulgi w podatku dochodowym w przypadku braku danych za rok poprzedni, podstawę stanowią ostatnie ogłoszone przez ministra gospodarki dane w zakresie wartości opałowej i średnich cen biokomponentów...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi podstawę do zastosowania ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych, niezależnie od faktu czy minister gospodarki ogłosi w terminie wskazanym w ustawie -wartości opałowe i średnie ceny biokomponentów. Ustawodawca nie określił sposobu rozliczenia ulgi w przypadku braku danych za poprzedni rok podatkowy w/w zakresie. W takim stanie faktycznym, aby podatnik mógł skorzystać z uprawnienia w postaci ulgi wynikającej z ustawy, jako podstawę do dokonania odliczenia od podatku, ma prawo przyjąć wartości opałowe i średnie ceny biokomponentów za ostatni rok podatkowy, za który te dane były ogłoszone, lub samodzielnie wyliczyć średnią arytmetyczną średnich cen, o których mowa w ust. 4 wymienionego artykułu, przyjmując za podstawę inne ogłoszone dane w przedmiotowym zakresie. W przypadku gdy minister gospodarki obwieści dane o których mowa w art. 19a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w niniejszym przypadku za rok 2008), po terminie w którym podatnik dokonuje rocznego rozliczenia za rok 2009 (i dane te będą się różniły od przyjętych), należy dokonać korekty zeznania o ile wpłynie ona na podstawę opodatkowania. Zastosowanie takiej metodologii jest w pełni uzasadnione, gdyż tylko na tej podstawie podatnik może skorzystać z przysługującej mu ulgi.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ?updop?), podatnik, który uzyskał - zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym - zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i który w tym składzie podatkowym wytwarza - zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199 ze zm.) - biokomponenty, wykorzystując w tym celu surowce pochodzące z własnej produkcji lub nabyte, w tym pochodzące z importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego, może za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku, o którym mowa w art. 19 ust. 1, kwotę stanowiącą 19 % nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, jednak nie więcej niż 19 % nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych, obliczonych według średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych, o których mowa w ust. 4, o takiej samej wartości opałowej.

Średnią cenę biokomponentów oraz średnią cenę paliw ciekłych w danym roku podatkowym stanowi średnia arytmetyczna średnich cen, odpowiednio biokomponentów i paliw ciekłych, na rynku wewnętrznym, w imporcie oraz w nabyciu wewnątrzwspólnotowym, z roku kalendarzowego poprzedzającego dany rok podatkowy. Ceny te nie obejmują podatków i opłat (art. 19a ust. 4 updop).

W myśl art. 19a ust. 5 updop, wartości opałowe oraz średnie ceny biokomponentów oraz paliw ciekłych ogłoszone w obwieszczeniu, o którym mowa w ust. 11, stosuje się do końca danego roku podatkowego.

W myśl art. 19a ust. 11 updop, minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, ogłasza w latach 2008-2014, do końca stycznia każdego roku kalendarzowego, wartości opałowe oraz średnie ceny biokomponentów i paliw ciekłych na dany rok podatkowy, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 'Monitor Polski'.

Mając powyższe na uwadze, jednym z niezbędnych elementów prawidłowego wyliczenia ulgi dla producentów biokomponentów są wartości opałowe i średnie ceny biokomponentów i paliw ciekłych ogłaszane przez uprawiony organ.

Brak stosownych obwieszczeń nie oznacza jednak, iż podatnicy nie mają prawa do skorzystania z rozwiązań przewidzianych w art. 19a updop. Należy jednak mieć na uwadze, iż w przypadku, gdy podatnik dokona odliczenia ? pomimo braku odpowiednich danych, które mają być ogłaszane w drodze obwieszczenia ? powinien liczyć się z ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z odrębnych przepisów. Z sytuacja taką będziemy np. mieli do czynienia, gdy podatnik dokona odliczenia, którego wysokość będzie wyższa niż limit wynikający z porównania wartości wytworzonych biokomponentów i wartości wytworzonych paliw ciekłych, obliczonych według średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej (po ogłoszeniu tych danych przez uprawniony organ). Wówczas może dojść do sytuacji, iż podatnik dokonał odliczenia od podatku w kwocie wyższej niż mu przysługiwała.

Jednocześnie wskazać należy, iż w przypadku braku ogłoszonych stosownych wielkości na dany rok, nie ma możliwości stosowania danych dotyczących poprzedniego roku podatkowego. Na uwadze należy mieć bowiem to, iż wartości opałowe oraz średnie ceny biokomponentów oraz paliw ciekłych ogłaszane w obwieszczeniu stosuje się do końca danego roku podatkowego (art. 19a ust. 5 updop), a ponadto Minister Gospodarki ogłasza takie dane odrębnie na każdy rok ? do końca stycznia każdego roku kalendarzowego (art. 19a ust. 11 updop).

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Spółki w zakresie ustalenia, czy:

  • Spółka ma prawo do dokonania odliczenia o którym mowa w art. 19a updop, w przypadku gdy minister właściwy do spraw gospodarki nie ogłosi w terminie do 31 marca wartości opałowej i średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych jest prawidłowe,
  • do obliczenia ulgi w przypadku braku danych za rok poprzedni, podstawę stanowią ostatnie ogłoszone przez ministra gospodarki dane w zakresie wartości opałowej i średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika