Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nowo wybudowanych lokali mieszkalnych, przeznaczony na cele związane (...)

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nowo wybudowanych lokali mieszkalnych, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych, czy można w tym przypadku zastosować przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego dochód ten podlegałby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży nowo wybudowanych lokali mieszkalnych (pytanie oznaczone we wniosku numerem 2) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży nowo wybudowanych lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z posiadanymi wolnymi środkami pieniężnymi zgromadzonymi z dokonywanych wpłat przez członków, którym przydzielano spółdzielcze prawa do lokalu na zasadach obowiązujących do 31 lipca 2007r., Spółdzielnia przystąpiła pod koniec 2009r. do budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego z własnych środków finansowych. Walne Zgromadzenie Członków podjęło w tym względzie uchwałę, aby nowo wybudowane lokale mieszkalne sprzedawać w drodze przetargu nieograniczonego. Zakończenie budowy nastąpi w czerwcu 2011 roku.

Realizacja sprzedaży w drodze przetargowej powinna przynieść pożytki w postaci dochodu, bowiem Spółdzielnia spodziewa się, iż przychody z takiej formy sprzedaży będą wyższe niż poniesione koszty w tym zakresie. Dochody te będą przeznaczone na zasilenie funduszu remontowego Spółdzielni, czyli na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nowo wybudowanych lokali mieszkalnych, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych, czy można w tym przypadku zastosować przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy którego dochód ten podlegałby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych...

(pytanie oznaczone we wniosku numerem 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółdzielnia zarządzając istniejącymi zasobami i budując nowe zasoby, realizuje cele ustawowe i statutowe. Przychody ze sprzedaży lokali mieszkalnych w nowo wybudowanym zasobie mieszkaniowym, powiększającym w rezultacie obszar zasobów zarządzanych przez Spółdzielnię, stanowić będą pierwsze uzyskane przychody z rozpoczętego gospodarowania tym zasobem mieszkaniowym. Jeżeli po uwzględnieniu przypadających kosztów ich uzyskania, jako dochód zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, to zdaniem Spółdzielni wyczerpują literalną wykładnię art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i spełniają warunki do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?updop?), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

  1. dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
  2. dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji: ?zasobów mieszkaniowych? oraz ?gospodarki zasobami mieszkaniowymi?, dlatego też należy sięgnąć do wykładni językowej powyższych pojęć.

Przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Odnośnie drugiego z ww. pojęć wskazać należy, iż z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika, że pojęcie ?gospodarki? nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania , ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 października 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 824/08). Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia ?gospodarka? oraz pojęcia ?zasoby mieszkaniowe?, na które składają się m.in. lokale mieszkalne, uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym. W pojęciu tak rozumianej gospodarki zasobami mieszkaniowymi mieści się także działalność polegająca na sprzedaży lokali mieszkalnych, które mimo ich sprzedaży nadal stanowią część zasobów mieszkaniowych wchodzących w skład budynku mieszkalnego. Dochód pochodzący ze sprzedaży lokali mieszkalnych należy zatem uznać za dochód pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Zatem dochód pochodzący ze sprzedaży lokali mieszkalnych, będzie stanowił dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i o ile zostanie przeznaczony na utrzymanie tych zasobów, będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie cytowanego art. 17 ust. 1 pkt 44 updop.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika