Czy umorzenie akcji bez wynagrodzenia będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy, który w wyniku przeprowadzonego (...)

Czy umorzenie akcji bez wynagrodzenia będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy, który w wyniku przeprowadzonego umorzenia przestanie być jej akcjonariuszem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 13 czerwca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy umorzenie akcji bez wynagrodzenia będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy, który w wyniku przeprowadzonego umorzenia przestanie być jej akcjonariuszem (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy umorzenie akcji bez wynagrodzenia będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy, który w wyniku przeprowadzonego umorzenia przestanie być jej akcjonariuszem. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 06 czerwca 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-377/12/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 13 czerwca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką akcyjną jest jednocześnie wspólnikiem spółki komandytowej. Pozostałymi wspólnikami spółki komandytowej są również dwie spółki akcyjne należące do tej samej grupy kapitałowej. W ramach istniejącej grupy kapitałowej, obejmującej aktualnie 3 spółki akcyjne oraz spółkę komandytową planowane jest stworzenie w przyszłości podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK).

W związku z powyższym, w celu spełnienia ustawowych wymogów dotyczących PGK, wspólnicy zamierzają podjąć działania zmierzające do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową (spółkę akcyjną). Następnie po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę akcyjną w ramach działań zmierzających do spełnienia koniecznych warunków dla utworzenia i funkcjonowania PGK, Wnioskodawca zamierza zbyć na rzecz spółki przekształconej posiadane przez siebie akcje w celu umorzenia. Umorzenie to nastąpi bez wynagrodzenia, a statut spółki zawierać będzie postanowienia o dopuszczalności umorzenia akcji.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy umorzenie akcji bez wynagrodzenia będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy, który w wyniku przeprowadzonego umorzenia przestanie być jej akcjonariuszem? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki, umorzenie przysługujących mu akcji w spółce przekształconej bez wynagrodzenia będzie neutralne podatkowo dla podmiotu, którego akcje zostaną w wyniku tej transakcji umorzone i który w efekcie przestanie być wspólnikiem spółki.

Zgodnie z przepisami art. 359 - 361 Ksh, umorzenie akcji w spółce akcyjnej jest sposobem zakończenia bytu prawnego akcji i skutkuje definitywnym unicestwieniem praw i obowiązków majątkowych oraz korporacyjnych przysługujących wspólnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce. Za zgodą akcjonariuszy spółki akcyjnej umorzenie akcji może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim przypadku następuje nieodpłatne nabycie akcji przez spółkę w celu ich umorzenia.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ?ustawa o pdop?), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z powołanego przepisu wynika, że chociaż katalog dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych ma charakter otwarty, to jednak warunkiem koniecznym dla uznania, że przychód ten został osiągnięty jest jego faktyczne otrzymanie.

Tymczasem z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będzie posiadał akcje spółki akcyjnej, które zostaną nieodpłatnie umorzone, tj. bez wynagrodzenia. W konsekwencji zatem, w przypadku braku otrzymania wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zgodnie z przepisami ustawy, podatnik, którego akcję zostaną umorzone nie uzyska żadnego dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W cytowanym przepisie jest bowiem mowa o dochodzie (przychodzie), którym akcjonariusz może sam rozporządzać, co oznacza, że chodzi o dochód rzeczywiście mu wypłacony lub postawiony do jego dyspozycji. W konsekwencji, należy zatem stwierdzić, że umorzenie akcji spółki akcyjnej bez wynagrodzenia nie spowoduje po stronie akcjonariusza, którego akcje podlegać będą umorzeniu, przychodu do opodatkowania.

Skoro zatem opodatkowaniu podlega jedynie taki dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który został faktycznie uzyskany przez podatnika, tj. rzeczywiście przez niego otrzymany, wypłacony mu, stanowiący jego realne przysporzenie majątkowe, to Wnioskodawca, jako podmiot zbywający bez wynagrodzenia na rzecz spółki posiadane akcje w celu ich umorzenia, nie osiąga żadnego przychodu (dochodu) z tego tytułu do opodatkowania (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2011 r., Znak: IPPB3/423-95/11-6/JB). Wskazać przy tym należy, że niniejsze stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach prawa podatkowego, w tym m.in. w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 05 stycznia 2011 r., Znak: IBPBII/2/423-24/10/MM, w której wyraźnie podkreślono, że ?w przypadku braku otrzymania wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, zgodnie z przepisami ustawy, podatnik, którego udziały są umarzane nie uzyska żadnego dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.? podobnie stanowisko w tym zakresie zostało również zajęte przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 07 czerwca 2011 r., Znak: ITPB3/423-144/11/PST.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika