Czy wartość początkową wnoszonej przez Spółkę nieruchomości należy ustalić w ewidencji środków (...)

Czy wartość początkową wnoszonej przez Spółkę nieruchomości należy ustalić w ewidencji środków trwałych Spółki Osobowej stosując odpowiednio metodę określoną w art. 16g ust. 1 pkt 4) ustawy o PDOP, tj. zgodnie z jej wartością ustaloną przez wspólników Spółki Osobowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu, jednak nie wyższą od wartości rynkowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wnoszonej aportem do spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości, która stanowi przedmiot wynajmu. Spółka zamierza przystąpić jako komandytariusz do nowozawiązanej spółki komandytowej (dalej: Spółka Osobowa). Na poczet swojego wkładu Spółka wniesie nieruchomość, której jest właścicielem. Komplementariuszem w Spółce Osobowej będzie inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Osobowa będzie wykorzystywać nieruchomość będącą przedmiotem aportu w ramach swojej działalności, kontynuując jej wynajem lub - w przypadku otrzymania odpowiedniej oferty kupna - nieruchomość ta może zostać odpłatnie zbyta.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wartość początkową wnoszonej przez Spółkę nieruchomości należy ustalić w ewidencji środków trwałych Spółki Osobowej stosując odpowiednio metodę określoną w art. 16g ust. 1 pkt 4) ustawy o PDOP, tj. zgodnie z jej wartością ustaloną przez wspólników Spółki Osobowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu, jednak nie wyższą od wartości rynkowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)...

Zdaniem Wnioskodawcy wartość początkowa nieruchomości wnoszonej w postaci wkładu niepieniężnego powinna zostać ustalona w ewidencji Spółki Osobowej zgodnie z jej wartością określoną przez wspólników Spółki Osobowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu, jednak nie wyższą od wartości rynkowej.

Zgodnie z powołanymi już wcześniej regulacjami, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z uwagi na brak szczegółowych unormowań dotyczących sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne będące wspólnikami spółki osobowej, zdaniem Spółki zastosowanie powinna znaleźć zasada określona w przepisach ustawy o PDOP dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej (art. 16g ust. 1 pkt. 4 ). Zgodnie z tym przepisem za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej.

Przepis ten odnosi się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie aportu przez podatników podatku dochodowego. Z analogiczną sytuacją - wniesieniem aktywa w postaci wkładu niepieniężnego do spółki - mamy do czynienia w omawianym stanie faktycznym, z tą jednak różnicą, że spółka, do której został wniesiony wkład nie jest spółką kapitałową, lecz spółką osobową.

Prawidłowość takiego podejścia potwierdza postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 25 czerwca 2007 r. (sygn. 1471/DPR2/423-40/07/AB): ?Z uwagi na brak unormowań dotyczących sposobu określania wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne będące wspólnikami spółki komandytowej, zdaniem tut. organu podatkowego, zastosowanie powinna znaleźć odpowiednio metoda określona w art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej.'

Dodatkowo Spółka wskazuje, iż ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm; dalej: ustawa o PDOF) potwierdza prawidłowość takiego ustalenia wartości początkowej w odniesieniu do spółek osobowych. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Zastosowanie również w odniesieniu do osób prawnych analogicznej regulacji prowadzić będzie do uzasadnionej prawnie i ekonomicznie sytuacji, w której, w przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne, wartość początkowa przedmiotu aportu wprowadzona do ewidencji jest taka sama dla każdego ze wspólników.

Opisane podejście znajduje również potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 6 czerwca 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PB3-423-507/08-2/MS), który uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, iż ?za wartości początkowe środków trwałych będących przedmiotem aportu uznać należy ich wartość ustaloną w umowie spółki lub wynikającą z niezależnej wyceny, lecz nie wyższą niż wartość rynkowa. Wartość początkowa wyznaczona w przedmiotowy sposób zostanie ujęta w ewidencji środków trwałych. '

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w powołanej wyżej interpretacji indywidualnej z dnia 19 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-323/08-2/DG), uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, że ? wartość początkowa nieruchomości wnoszonej w postaci wkładu powinna zostać ustalona w ewidencji Spółki Osobowej zgodnie z jej wartością określoną przez wspólników Spółki Osobowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu jednak nie wyższą od wartości rynkowej. '(podobnie również: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. IP-PB3-423-145/08-2/MS; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 marca 2008 r., sygn. ILPB3/423-16/08-3/HS).

W konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, iż wartość początkowa nieruchomości wnoszonej w postaci wkładu powinna zostać ustalona w ewidencji Spółki Osobowej zgodnie z jej wartością określoną przez wspólników Spółki Osobowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu, jednak nie wyższą od wartości rynkowej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Stosownie do postanowień art. 1 § 2 i art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa jest osobową spółka handlową.

Spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.- t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. określana w dalszej części ?ustawa o pdof?) albo podatkiem dochodowym od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. - t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określana w dalszej części ?ustawa o pdop? ).

Jak wynika z przepisów ustawy o pdop, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej (art. 1 ust. 2). Przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop normuje sposób ustalania wartości początkowej aportu wyłącznie w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy zaś zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości wniesionej przez Spółkę w formie aportu do spółki komandytowej. Odnosząc się do opisanego zdarzenia przyszłego zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Biorąc pod uwagę rozwiązania prawne w wymienionych ustawach podatkowych, podstawę do ustalenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki komandytowej powinien stanowić ww. przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof a nie jak wskazano we wniosku art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika