?Czy kwota przeznaczona na premie dla pracowników wraz z należnymi od tych wypłat składkami ZUS (...)

?Czy kwota przeznaczona na premie dla pracowników wraz z należnymi od tych wypłat składkami ZUS korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego i wydatkowanego na premie dla pracowników za ich wkład w realizację zadań statutowych Wnioskodawcy ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego i wydatkowanego na premie dla pracowników za ich wkład w realizację zadań statutowych Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - zakład opiekuńczo-leczniczy, jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, wykonującym świadczenia zdrowotne w ramach umów zawartych z Oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Celem statutowym Zakładu jest świadczenie specjalistycznej opieki zdrowotnej dla Jego pacjentów, w zakresie opieki paliatywnej dla ogółu ludności na mocy odrębnie zawartych umów na świadczenie usług i ich zasad finansowania. W 2010 roku wypracował zysk netto. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2010 w dniu 28 kwietnia 2011 roku, Zakład dokonał podziału zysku netto w następujący sposób: 12% przeznaczył na zwiększenie funduszu zakładu, 88% przeznaczył na premie dla wszystkich pracowników za ich wkład w realizację świadczeń z zakresu ochrony zdrowia, które stanowią Jego działalność statutową. Pracownicy wykonali w roku 2010 w całości kontrakt z Oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wypracowali świadczenia zdrowotne ponad limit zawarty w umowach. W związku z realizacją zadań statutowych, pracownikom przysługuje premia zgodnie z zakładowym regulaminem pracy. Wypłacona premia w 2011 roku wraz z odprowadzonymi należnymi składkami ZUS obejmowała zarówno pracowników pionu podstawowego (lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów i innych pracowników wykonujących zawód medyczny) oraz pionu pomocniczego (opiekunki, sprzątaczki, pracowników obsługi kuchni, administracji itd.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwota przeznaczona na premie dla pracowników wraz z należnymi od tych wypłat składkami ZUS korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, premia jako jeden ze składników wynagradzania pracowników zatrudnionych w zakładzie wraz z należnymi składkami ZUS kwalifikuje się do objęcia zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż została przeznaczona i wykorzystana dla pracowników za ich wkład w realizację świadczeń zdrowotnych, które stanowią działalność statutową Zakładu,

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. ? dalej ?updop?), wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego ? w części przeznaczonej na te cele.

Art. 17 ust. 1b updop stanowi natomiast, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i ? bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 updop wynika natomiast, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Updop ściśle określa więc dwa warunki, których spełnienie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4. Pierwszy z nich wymaga, by statut jednostki zawierał wskazane w ustawie cele, drugi zaś by dochód przeznaczony został na realizację tych celów.

Ze stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, wykonującym świadczenia zdrowotne w ramach umów zawartych z Oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Celem statutowym Zakładu jest świadczenie specjalistycznej opieki zdrowotnej dla Jego pacjentów, w zakresie opieki paliatywnej dla ogółu ludności na mocy odrębnie zawartych umów na świadczenie usług i ich zasad finansowania. W 2010 roku wypracował zysk netto. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2010 w dniu 28 kwietnia 2011 roku, Zakład dokonał podziału zysku netto w następujący sposób: 12% przeznaczył na zwiększenie funduszu zakładu, 88% przeznaczył na premie dla wszystkich pracowników za ich wkład w realizację świadczeń z zakresu ochrony zdrowia, które stanowią Jego działalność statutową. Wypłacona premia w 2011 roku wraz z odprowadzonymi należnymi składkami ZUS obejmowała zarówno pracowników pionu podstawowego (lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów i innych pracowników wykonujących zawód medyczny) oraz pionu pomocniczego (opiekunki, sprzątaczki, pracowników obsługi kuchni, administracji itd.).

Podsumowując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że dochód Wnioskodawcy, który został przeznaczony a następnie wydatkowany na wypłatę premii ? wraz z należnymi od tych wypłat składkami ZUS - dla pracowników za ich wkład w realizację celów statutowych Wnioskodawcy, zbieżnych z celami określonymi powołanym art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, może korzystać ze zwolnienia od podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika