Czy różnice kursowe powstałe w wyniku realizacji kontraktu terminowego po kursie ustalonym w dniu (...)

Czy różnice kursowe powstałe w wyniku realizacji kontraktu terminowego po kursie ustalonym w dniu zawarcia kontraktu a zapłatą zobowiązań wynikających z prowadzonej inwestycji po kursie sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta, powinny zostać ujęte w wartości początkowej środka trwałego?
(w wersji ujętej we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 września 2009 r.))

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 czerwca 2009 r.) uzupełnionym w dniu 18 września 2009 r. oraz faksem w dniu 23 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia w wartości początkowej środka trwałego różnic kursowych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości ujęcia w wartości początkowej środka trwałego różnic kursowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 10 września 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 18 czerwca 2009 r. oraz faksem w dniu 23 września 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka rozpoczęła zakupy inwestycyjne, które po zakończeniu będą stanowić środki trwałe. Zobowiązania wynikające z zawartych kontraktów są realizowane w walucie obcej. W celu ograniczenia ryzyka finansowego związanego ze zmianą kursu walut, Spółka zawarła z bankiem kontrakt terminowy typu forward walutowy, w którym ściśle określono jego cel 'ograniczenie zmienności przepływów pieniężnych związanych z przyszłym zobowiązaniem z tytułu planowanego zakupu inwestycyjnego - denominowanego w walucie'. Spółka stosuje do ww. instrumentów przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych, Rozdział 4 Metody wyceny pozycji zabezpieczanych i zabezpieczających.

Na podstawie zawartego kontraktu typu forward, bank zobowiązuje się do sprzedaży a Spółka zobowiązuje się do zakupu od banku waluty w określonym terminie w przyszłości według określonego kursu (ustalonego w dniu zawarcia umowy).

Na dzień rozliczenia kontraktu terminowego bank dostarcza walutę a Spółka dokonuje za nią zapłaty po kursie ustalonym w dniu zawarcia kontraktu. Jednocześnie Spółka z zakupionej waluty reguluje płatności za zakupy inwestycyjne, które będą stanowić środki trwałe.

W wyniku rozliczenia tych operacji: wpływ waluty po kursie określonym w kontrakcie terminowym, rozchód po kursie faktycznym ustalonym przez bank na dzień rozliczenia transakcji/zapłaty zobowiązania, powstają różnice kursowe.

W uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. BKIP w dniu 18 września 2009 r. wskazano, że różnice kursowe powstają w momencie realizacji kontraktu terminowego - dzień dostarczenia waluty przez bank po kursie ustalonym w kontrakcie forward i spłatą zobowiązań z tytułu zakupów inwestycyjnych po kursie sprzedaży banku. Do zapłaty zobowiązań wynikających z prowadzonej inwestycji dochodzi w dniu realizacji kontraktu terminowego dostarczenia waluty lub niezwłocznie w dniach następnych.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 września 2009 r. (fax) Spółka poinformowała, że rozlicza różnice kursowe wg przepisów podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy różnice kursowe powstałe w wyniku realizacji kontraktu terminowego po kursie ustalonym w dniu zawarcia kontraktu a zapłatą zobowiązań wynikających z prowadzonej inwestycji po kursie sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta, powinny zostać ujęte w wartości początkowej środka trwałego... (w wersji ujętej we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 18 września 2009 r.))

Zdaniem Spółki stosownie do art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) cenę nabycia oraz koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Kontrakt terminowy forward walutowy zawarto w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym oraz ściśle określono jego ceł 'ograniczenie zmienności przepływów pieniężnych związanych z przyszłym zobowiązaniem z tytułu planowanego zakupu inwestycyjnego-denominowanego w walucie'. Zdaniem Spółki określenie celu zawarcia kontraktu terminowego jako kontraktu zabezpieczającego ryzyko walutowe na kontrakcie inwestycyjnym, pozwala na skorygowanie wartości początkowej środka trwałego o różnice kursowe zrealizowane do dnia przekazania środka trwałego do używania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) cenę nabycia oraz koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Natomiast w myśl art. 15a ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Na mocy ust. 2 powołanego artykułu, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

W myśl natomiast art. 15a ust. 3 ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Jak wynika z powołanych przepisów, dla podatników ustalających różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe powiększające odpowiednio przychody albo koszty uzyskania przychodów powstają wyłącznie w ww. sytuacjach. W każdym z powyższych przypadków dochodzi do faktycznego przepływu środków pieniężnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka zawarła z bankiem kontrakt terminowy typu forward walutowy. Zobowiązała się do zakupu od banku waluty w określonym terminie w przyszłości wg określonego kursu ustalonego w dniu zawarcia umowy. Na dzień rozliczenia kontraktu terminowego bank dostarcza walutę a Spółka dokonuje za nią zapłaty po kursie ustalonym w dniu zawarcia kontraktu. Jednocześnie Spółka z zakupionej waluty reguluje płatności za zakupy inwestycyjne, które będą stanowić środki trwałe.

W wyniku rozliczenia tych operacji: wpływ waluty po kursie określonym w kontrakcie terminowym, rozchód po kursie faktycznym ustalonym przez bank na dzień rozliczenia transakcji/zapłaty zobowiązania, na dzień uregulowania zobowiązania wynikającego z otrzymanej faktury powstają różnice kursowe. Naliczenie przedmiotowych różnic kursowych następuje w chwili realizacji tj. w dniu zapłaty zobowiązania w walucie obcej, gdy kurs waluty jest różny od kursu z dnia zarachowania kursu wynikającego z otrzymanej faktury. W przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych w oparciu o art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe zrealizowane do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika