Czy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może wyłączyć (...)

Czy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może wyłączyć z opodatkowania podatkiem od osób prawnych dochód ze sprzedaży wymienionych nieruchomości w pozycji 1,2 oraz proporcjonalnie w pozycji 3, w części dotyczącej użytków rolnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 lipca 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 14 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego (nieruchomość wymieniona we wniosku jako pierwsza) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do końca 2008r. uzyskiwała przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (pomidory, ogórki szklarniowe), które stanowiły więcej niż 60% przychodów Spółki oraz z działalności rolniczej (rzepak, pszenica, kukurydza).

Od 01.02.2009r. 12 ha (86%) szklarni zostało wydzierżawione innemu podmiotowi, który kontynuuje działalność ogrodniczą, a na pozostałych 2 ha szklarni Spółka prowadzi produkcję hodowlaną pomidorów szklarniowych. Zaniechano też produkcję rolniczą. Obecnie Spółka uzyskuje przychody z produkcji hodowlanej pomidorów szklarniowych, produkcji nasion, usług oraz działalności handlowej.

W najbliższym czasie Spółka zamierza sprzedać m. in. nieruchomość zabudowaną o pow. 4,2428 ha, na której prowadzona jest uprawa pomidorów szklarniowych z przeznaczeniem na produkcję nasion. Działka zabudowana jest budynkiem laboratorium oraz szklarniami uprawowymi. Od ww. nieruchomości Spółka opłaca podatek rolny, ponieważ w ewidencji gruntów:

  • obszar 4.780 m2 - stanowią pastwiska trwałe (Ps III i Ps IV),
  • obszar 37.648 m2 - to użytki rolne (R IIIa).

(nieruchomość wymieniona we wniosku jako pierwsza).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może wyłączyć z opodatkowania podatkiem od osób prawnych dochód ze sprzedaży tej nieruchomości...

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody ze sprzedaży tej nieruchomości są wolne od opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? określanej dalej skrótem ?updop?), wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż ustawodawca określił trzy przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia:

  1. podatnik dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze umowy sprzedaży,
  2. przedmiotem sprzedaży była całość lub część nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
  3. w momencie sprzedaży upłynęło 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

Z art. 2 ust. 4 updop wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie z przepisami art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.), za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, przy czym łączna powierzchnia tych gruntów przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, a stanowią one własność lub znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym - a tym samym również w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należy brać pod uwagę trzy przesłanki:

  1. łączna powierzchnia nieruchomości musi mieć powyżej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego,
  2. grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być kwalifikowane jako użytki rolne,
  3. grunty nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza sprzedać nieruchomość zabudowaną o pow. 4,2428 ha, na której prowadzona jest uprawa pomidorów szklarniowych z przeznaczeniem na produkcję nasion.

Mając na uwadze obowiązujący stan prawny oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, iż o ile zbywane przez wnioskodawcę grunty zakwalifikowane jako użytki rolne w momencie sprzedaży stanowić będą gospodarstwo rolne (bądź jego część) w rozumieniu powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku rolnym, dochody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 1 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zauważyć także należy, iż wydając niniejszą interpretację przyjęto założenie, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowiecka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika