Czy żużel odbierany nieodpłatnie przez Spółkę od huty, za który ona wcześniej płaciła należy (...)

Czy żużel odbierany nieodpłatnie przez Spółkę od huty, za który ona wcześniej płaciła należy traktować jako wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy i kwalifikować jako przychody należne w Spółce?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy żużel odbierany nieodpłatnie przez Spółkę od huty, stanowić będzie nieodpłatne świadczenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy żużel odbierany nieodpłatnie przez Spółkę od huty, stanowić będzie nieodpłatne świadczenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka powstała w 1999r. Celem jej działalności była likwidacja hałdy pohutniczej w wyniku czego pozyskiwano materiał do produkcji kruszyw drogowych różnych frakcji. W trakcie działalności huta z bieżącej produkcji dostarczała żużel pohutniczy, za który płaciła Spółce ustaloną cenę za zagospodarowanie odpadów, a Spółka płaciła jej za dowóz (Spółka nie posiada własnego transportu). W związku z trudną sytuacją na rynku w 2009r. huta postawiła warunek nieodpłatnego odbioru żużla z jej placu przez Spółkę, bądź nie podpisania umowy o dalszej współpracy. Odmowa przyjęcia warunków postawionych przez dostawcę żużla (monopolistę na lokalnym rynku) wiązałaby się z zaprzestaniem działalności Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy żużel odbierany nieodpłatnie przez Spółkę od huty, za który ona wcześniej płaciła należy traktować jako wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy i kwalifikować jako przychody należne w Spółce...

Zdaniem Spółki, rezygnacja z opłaty związanej z dostarczanym żużlem nie rodzi u niej przychodu z tytułu nieodpłatego otrzymania rzeczy czy świadczeń, gdyż:

  • materiał ten w kompozycji z innymi odpadami służy do produkcji wyrobu finalnego jakim jest kruszywo drogowe różnych frakcji,
  • ceny kruszyw wzrosły uwzględniając brak opłaty za otrzymywany żużel,
  • brak przychodu po stronie odbiorcy i kosztu po stronie dostawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, iż zawarte w stanowisku Spółki okoliczności dotyczące zasad kształtowania ceny sprzedaży produktów nie są przedmiotem niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika