Czy odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika spółce komandytowej stanowią dla niego przychód (...)

Czy odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika spółce komandytowej stanowią dla niego przychód w pełnej wysokości w dniu ich otrzymania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika spółce komandytowej stanowią dla niego przychód w pełnej wysokości w dniu ich otrzymania ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika spółce komandytowej stanowią dla niego przychód w pełnej wysokości w dniu ich otrzymania.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 29 lipca 2010 r. i z dnia 01 września 2010 r. Znak IBPBI/2/423-860/10/AK wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne częściowo uzupełniono w dniu 12 sierpnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej. Z tytułu uczestnictwa w ww. spółce komandytowej Wnioskodawca uczestniczy w przychodach i kosztach spółki komandytowej proporcjonalnie do wniesionego wkładu. Wnioskodawca zamierza udzielić spółce komandytowej pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki otrzymane od spółki komandytowej z tytułu pożyczki udzielonej przez Wnioskodawcę spółce komandytowej będą stanowiły przychód Wnioskodawcy w pełnej wysokości w dniu ich otrzymania...

Zdaniem Spółki, otrzymane odsetki będą stanowiły przychód podatkowy wspólnika w dacie ich otrzymania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. określanej w dalszej części skrótem ?Ksh?), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 8 § 1 i 2 Ksh, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą..

Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ?updop?), przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

Ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, na gruncie ustaw regulujących zasady opodatkowania podatkiem dochodowym, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. W przypadku wspólników będących osobami prawnymi odpowiednie zastosowanie znajdą zatem uregulowania zawarte w updop.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej. Z tytułu uczestnictwa w ww. spółce, Wnioskodawca uczestniczy w przychodach i kosztach spółki komandytowej proporcjonalnie do wniesionego wkładu. Wnioskodawca zamierza udzielić tej spółce pożyczki w związku z zawartą umową Wnioskodawca będzie zatem występował wobec spółki samodzielnie jako odrębny podmiot.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W tej kategorii przychodów znajdą się również przychody z odsetek uzyskiwanych przez Spółkę, przy czym odsetki stają się przychodem podatnika, jeśli zostaną przez niego faktycznie otrzymane. Potwierdza to zapis art. 12 ust. 4 pkt 2 updop, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Mając powyższe na uwadze, otrzymane przez Wnioskodawcę odsetki od udzielonej spółce osobowej pożyczki, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, stanowią przychód podatkowy w pełnej wysokości w dacie ich otrzymania.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie ustalenia, czy odsetki od udzielonej spółce komandytowej pożyczki stanowią koszty uzyskania przychodów dla wspólnika udzielającego pożyczki wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika