Czy Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które będą zaliczone do kosztów uzyskania (...)

Czy Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów od automatów do gier w okresie, w którym są one czasowo nieużywane w związku z ich zatrzymaniem w trybie art. 217 kpk?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010 r. (wpływ do tut. BKIP 02 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych czasowo niewykorzystywanych w działalności gospodarczej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 lipca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych czasowo niewykorzystywanych w działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest prowadzenie usług rozrywkowych w zakresie organizowania gier na automatach losowych o niskich wygranych (PKD 9200Z). Podstawą prawną w oparciu, o którą Spółka prowadzi działalność w wyżej wymienionym zakresie jest ustawa o grach i zakładach wzajemnych z dnia 29 lipca 1992 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 4 poz. 27 z późniejszymi zmianami) z uwzględnieniem zmian stanu prawnego w związku z wejściem w życie z dniem 01 stycznia 2010 r. ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201 poz. 1540). Działalność jest prowadzona na terenie całego kraju w 16 województwach.

W związku z prowadzonym śledztwem przez Prokuraturę Apelacyjną w sprawie urządzania i prowadzenia gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach i zakładach wzajemnych tj. czyn z art. 107 kks, Urzędy Celne w całej Polsce na podstawie art. 217 § 1 kpk, art. 228 § 1 i 2 kpk w związku z art. 113 § 1 kks zabezpieczyły pewną ilość automatów o niskich wygranych, stojących na punktach gier, jako dowody rzeczowe w toczącym się postępowaniu, poprzez zwiezienie ich do magazynów depozytowych poszczególnych Urzędów Celnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, które będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów od automatów do gier w okresie, w którym są one czasowo nieużywane w związku z ich zatrzymaniem w trybie art. 217 kpk...

Zdaniem Spółki, można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych czasowo nieużywanych i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Stanowią o tym przepisy zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 34 poz. 634 z późniejszymi zmianami), a w szczególności art. 16c pkt 5. Amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której były używane. Ponadto w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP ustawodawca zapisał, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca miesiąca, w którym nastąpiło zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową środka trwałego albo środek trwały został postawiony w stan likwidacji, został zbyty lub stwierdzono jego niedobór. Zatem, jeżeli przerwa w używaniu środka trwałego wiąże się z zawieszeniem lub zaprzestaniem działalności, to podatnik nie może już dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych. Podobnie będzie w przypadku, gdy środek trwały przestanie być używany w działalności na skutek likwidacji, zbycia lub gdy zostanie stwierdzony niedobór.

Jeżeli przerwa w używaniu nie powstanie na skutek ww. przyczyn i ma charakter przejściowy, to podatnicy mogą nadal dokonywać odpisów amortyzacyjnych i zaliczać ich wartość do kosztów uzyskania przychodów. Automaty do gier będące w depozytach Urzędów Celnych nie generują dochodu, przez co nie można uznać, że dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne służą osiągnięciu przychodów, ale będą za to służyły zachowaniu lub zabezpieczeniu źródeł przychodów w przyszłości, co pozwała na ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PDOP).

Na temat czasowego zaprzestania używania środka trwałego w działalności gospodarczej wypowiedziała się m.in:

  • Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2008 r. nr IPPB3/423-1365/08-2/JG,
  • Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 kwietnia 2008 r. nr IBPB2/415-115/08/MM,

-przyjmując stanowisko reprezentowane przez Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej ?ustawa o pdop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o pdop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z powyższym, wymienione w pkt 1-3 środki trwałe podlegają amortyzacji po spełnieniu następujących warunków:

  • zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  • stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (tzw. operacyjnego),
  • nie są wymienione w katalogu środków trwałych wymienionych w art. 16c ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż część automatów do gry w związku z ich zatrzymaniem przez Urzędy Celne jest czasowo nieużywana. Zatrzymane automaty nie generują przychodu w tym okresie, ale służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów w przyszłości.

Analizując stan faktyczny wynikający z wniosku należy mieć na uwadze brzmienie art. 16c pkt 5 ustawy o pdop, zgodnie z którym amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono albo zaprzestano tę działalność (?).

Przesłanką powodującą niemożność dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego jest więc zaprzestanie działalności, w związku z czym nastąpi zaprzestanie używania tych składników. Należy przez to rozumieć całkowite zaniechanie danego rodzaju działalności, na skutek czego składniki majątkowe przestają być używane. Przejściowe zaprzestanie użytkowania danych środków trwałych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nie jest natomiast przesłanką uzasadniającą zaprzestanie dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Z powyższego wynika, iż dla kwalifikacji przedmiotowych wydatków (odpisów amortyzacyjnych) do kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia okoliczność, że Spółka aktualnie nie uzyskuje przychodów z tytułu eksploatacji niektórych automatów do gier. Nie nastąpiło bowiem zaprzestanie prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej w tym zakresie; czasowo nieużytkowane urządzenia nie zostały zlikwidowane i będą wykorzystywane w działalności Spółki w przyszłości.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym odpisy amortyzacyjne dot. automatów do gier czasowo nieużywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w związku z ich zabezpieczeniem przez Urzędy Celne, mogą zostać zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPB2/415-115/08/MM, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-1365/08-2/JG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika