Czy za otrzymane pieniądze Klub może wystawić temu przedsiębiorcy rachunek uproszczony?

Czy za otrzymane pieniądze Klub może wystawić temu przedsiębiorcy rachunek uproszczony?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Klubu, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 7 lipca 2010r.), uzupełnionym w dniu 20 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości wystawienia rachunku ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości wystawienia rachunku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 7 września 2010r. Znak: IBPBI/2/423-901/10/PP wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP w dniu 20 września 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Klub Sportowy działa na zasadach stowarzyszenia. Jego głównym celem jest krzewienie kultury fizycznej w środowisku wiejskim, propagowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie zainteresowań sportowych, umożliwienie rozwoju talentów sportowych. Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 104 ze zm.) oraz ustawy o kulturze fizycznej z 1996r., posiada osobowość prawną. Została założona drużyna tenisa stołowego. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, pozyskane środki ? dotacje z Urzędu Gminy, darowizny oraz składki członkowskie, są w całości realizowane i przeznaczane na cele statutowe.

Klub Sportowy składa się z członków, jak również w zajęciach uczestniczą osoby nie będące członkami Klubu. Aktualnie Klubem zainteresował się pewien biznesmen, który zadeklarował się przekazywać pewne kwoty pieniężne na cele statutowe Klubu. Klub w zamian za ten sponsoring chce zaproponować umieszczenie jego nazwiska (które jest jednocześnie nazwą jego firmy) w nazwie Klubu. Zawodnicy biorący udział w zawodach czy na innych zgrupowaniach nosiliby koszulki reklamujące jego zakład. Na murze budynku ? własności Klubu, jak również na ogrodzeniu zostałyby umieszczone reklamy jego firmy. Jego logo firmowe zostałoby umieszczone na paletkach. Klub prężnie się rozwija i ma spore osiągnięcia (zakwalifikowanie się do Mistrzostw Polski). Działalność gospodarcza prowadzona jest przez danego biznesmena (przedsiębiorcę) w formie osoby prawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy za otrzymane pieniądze Klub może wystawić temu przedsiębiorcy rachunek uproszczony...

Pieniądze otrzymane zostaną przeznaczone na cele statutowe. Klub nie prowadzi działalności gospodarczej. Rachunek ten będzie potwierdzeniem przyjęcia pieniędzy od tego przedsiębiorcy. Na rachunku będzie wpisane ? REKLAMA ? lub ? OPŁATA ZA REKLAMĘ.

Zdaniem Klubu, ponieważ Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie podlega podatkowi VAT, wystawienie rachunku jest właściwe. Nie jest tu wykonywana praca, ani usługa na rzecz danego przedsiębiorcy. Umieszczenie logo, reklamy itp. ? jest reklamą. Stowarzyszenie nie będzie robiło tych reklam, billboardów itp. Będzie go reprezentowało w inny sposób. Nie jest to darowizna, gdyż pieniądze nie są przekazywane bezinteresownie. Przedsiębiorca będzie się reklamował poprzez Klub Sportowy, a Klub będzie miał pieniądze na rozwój. Nie jest to usługa ? więc nie jest to działalność gospodarcza. Spółka uważa, że rachunek uproszczony, z opisem REKLAMA, będzie właściwym rozwiązaniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Obowiązek wystawiania rachunków dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej rozumie się przez to każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność ? do przedsiębiorców. Definicja działalności gospodarczej obejmuje, prócz działalności określonej w art. 2 ustawy o swobodzie gospodarczej, także wykonywanie wolnego zawodu i każdą inną działalność zarobkową wykonywaną m.in. we własnym imieniu. W rozumieniu niniejszego przepisu działalnością gospodarczą jest więc także działalność wykonywana sporadycznie, mająca charakter przypadkowy i niezorganizowany, o ile tylko przynosi wykonującemu ją podmiotowi zysk.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z otrzymanymi środkami finansowymi Wnioskodawca będzie świadczył usługi reklamowe w oparciu o umowy sponsoringu.

Ze złożonego wniosku wynika również, iż Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nie ma możliwości wystawienia faktury VAT. Tym samym, mając na uwadze cytowany powyżej art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej, może udokumentować wykonanie usług poprzez wystawienie rachunku.

Stanowisko Klubu jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty przekazanej przez sponsora na rzecz Klubu oraz możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu w postaci środków finansowych otrzymanych od sponsora wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika