Czy z tytułu wniesienia Nieruchomości do spółki cywilnej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy (...)

Czy z tytułu wniesienia Nieruchomości do spółki cywilnej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 14 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa, konserwowania i sprzedaży hurtowej owoców i warzyw.

Jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej (dalej jako: 'Nieruchomość') stanowiącej zgodnie z ewidencją gruntów grunty rolne.

Spółka planuje zostać wspólnikiem w spółce cywilnej, której przedmiotem działalności będzie zarządzanie nieruchomościami. Udział Spółki w zyskach i stratach spółki cywilnej zostanie określony na 99,99%. Wnioskodawca rozważa również możliwość przekształcenia w późniejszym czasie spółki cywilnej w spółkę jawną.

Spółka planuje wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości, wskazując w umowie spółki jako wartość Nieruchomości jej wartość rynkową. Z kolei drugi ze wspólników spółki cywilnej (także spółka z ograniczona odpowiedzialnością) wniesie do spółki cywilnej wkład pieniężny.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy z tytułu wniesienia Nieruchomości do spółki cywilnej nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)...

Zdaniem Spółki objęcie udziału w spółce cywilnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości pozostaje dla Spółki neutralne na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawa o PDOP?), tj. wniesienie Nieruchomości do spółki cywilnej przez Spółkę nie spowoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki.

W ocenie Spółki, powyższa konkluzja wynika z faktu, iż na gruncie polskich przepisów, spółki cywilne i osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego i należy je traktować jedynie jako źródło przychodów wspólnika, będącego podatnikiem. Natomiast przesunięcia aktywów pomiędzy źródłami przychodów tego samego podatnika nie powinny wywoływać skutków na płaszczyźnie podatku dochodowego. Spółka zwraca uwagę, iż ustawa o PDOP nie zawiera przepisów sugerujących by tego typu operacja mogła podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Spółka zauważa, że kwestia opodatkowania objęcia udziałów lub akcji w zamian za aport została wyczerpująco uregulowana w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem, przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny - podlega wyłącznie objęcie udziałów w spółkach kapitałowych, pod warunkiem, że przedmiotem wkładu nie jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Dlatego też wniesienie wkładu do spółki cywilnej lub osobowej nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego. Biorąc pod uwagę fakt, iż w analizowanej sytuacji wkład niepieniężny w postaci Nieruchomości gruntowej wniesiony zostanie do spółki cywilnej, nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP.

Co więcej, art. 12 ust. 1b ustawy o PDOP stanowi, iż przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP powstaje w dniu:

  • zarejestrowania spółki, albo
  • wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  • wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zatem, nawet gdyby uznać, iż przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP ma zastosowanie do stanu faktycznego objętego niniejszym wnioskiem, to art. 12 ust. 1b ustawy o PDOP nie pozwoliłby na określenie momentu powstania takiego przychodu. Spółka cywilna nie podlega bowiem rejestracji oraz nie posiada kapitału zakładowego. Z kolei, wydanie dokumentów akcji z oczywistych względów dotyczyć może jednie spółki akcyjnej. Jest to zatem kolejny argument prowadzący do stwierdzenia, iż wniesienie wkładu do spółki cywilnej nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania.

Ponadto, w ocenie Spółki wniesienie przez Spółkę aportu do spółki cywilnej nie stanowi również uzyskania przychodu z tzw. odpłatnego zbycia, określonego w art. 14 ustawy o PDOP. Istnieje bowiem szereg argumentów, które wykluczają zastosowanie przywołanego przepisu do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek cywilnych i osobowych.

Przede wszystkim, na gruncie prawa cywilnego w wyniku wniesienia wkładu do spółki cywilnej przedmiot wkładu zostaje objęty wspólnością majątku wspólników, stanowiącą tak zwaną współwłasność łączną. Zatem wspólnik przed wniesieniem wkładu jest właścicielem składnika majątkowego i staje się jego współwłaścicielem po wniesieniu do spółki cywilnej. W rezultacie, nie dochodzi do zbycia w rozumieniu prawa cywilnego.

Ponadto, prawo podatkowe nie uznaje spółek cywilnych i osobowych za odrębnych podatników podatku dochodowego, natomiast podatek opłacany jest przez ich wspólników (stosownie do ich udziału w dochodzie danej spółki). W rezultacie, w przypadku wniesienia wkładu do spółki osobowej nie dochodzi do wywołującego skutki podatkowe zbycia składników majątku stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego. Wprost przeciwnie, Spółka zauważa, że podatnik, który wniósł tego rodzaju aport będzie w dalszym ciągu bezpośrednio opłacał podatek dochodowy należny od zysków wypracowanych z działalności prowadzonej przy wykorzystaniu przedmiotu wkładu przez spółkę osobową przypadających na jego udział. W konsekwencji należy uznać, że na gruncie prawa podatkowego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie może zostać uznane za zbycie przedmiotu takiego wkładu.

W świetle powyższego należy uznać, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej pozostanie neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, zarówno z punktu widzenia wnoszącego wkład (jako wspólnika, będącego osobą prawną), jak i z perspektywy samej spółki cywilnej (która nie jest podatnikiem podatku dochodowego w ogóle).

Odnosząc powyższe do analizowanego zdarzenia przyszłego, w rezultacie planowanej transakcji Spółka nie osiągnie zatem jakiegokolwiek przychodu w rozumieniu ustawy o PDOP, w tym w szczególności przychodu przewidzianego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lub art. 14 ustawy o PDOP.

Stanowisko Spółki w pełnym zakresie potwierdza ugruntowane już podejście organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 20 stycznia 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB3/423-697/08-2/HS) jednoznacznie podkreślono, iż ?wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości budynkowej przez Spółkę do spółki osobowej nie spowoduje przysporzenia po stronie Spółki, a co za tym idzie nie powstanie też przychód podatkowy, o którym mowa w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?.

Analogiczne stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacjach z dnia 27 marca 2008 r. (nr IBPB3/423-8/08/SD/KAN-3279/12/07), z dnia 26 marca 2008 r. (nr IBPB3/423-244/08/SD/KAN-3279/12/07) oraz z dnia 17 marca 2008 r. (nr IP-PB3-423-16/08-2/MB), a także Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim w interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 29 marca 2006 r. (nr US.I/1-423/1/2006) oraz Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2007 r. (nr 1471/DPR2/423-40/07/AB).

Z uwagi na powyższe, w ocenie Spółki, wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci Nieruchomości nie spowoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 oraz 3-5 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPB3/423-244/08/SD, interpretacja indywidualna

IBPB3/423-8/08/SD, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-697/08-2/HS, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-16/08-2/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika