Czy w związku z tym, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy przewidujący wsparcie produkcji (...)

Czy w związku z tym, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy przewidujący wsparcie produkcji biopaliw w miesiącu październiku 2009 roku, Spółka ma prawo do zastosowania ulgi w podatku dochodowym o której mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2008 i dokonanie tego poprzez skorygowanie deklaracji CIT-8? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 14 i 17 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka ma prawo do zastosowania ulgi o której mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2008 poprzez skorygowanie deklaracji CIT-8 ? jest prawidłowe.

Porady prawne

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka ma prawo do zastosowania ulgi o której mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2008 poprzez skorygowanie deklaracji CIT-8 (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 11 czerwca 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-592/10/AK wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniach 14 i 17 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: wytwarzania, obrotu i magazynowania estrami metylowymi wyższych kwasów tłuszczowych z przeznaczeniem jako biokomponent do paliw silnikowych lub jako samoistne paliwa (B-100). Działalność ta jest wykonywana na podstawie ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199 ze zm.)

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnik, który uzyskał - zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym - zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i który w tym składzie podatkowym wytwarza - zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199 ze zm.) - biokomponenty, wykorzystując w tym celu surowce pochodzące z własnej produkcji lub nabyte, w tym pochodzące z importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego, może za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku, o którym mowa w art. 19 ust. 1, kwotę stanowiącą 19 % nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, jednak nie więcej niż 19 % nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych, obliczonych według średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych, o których mowa w ust. 4, o takiej samej wartości opałowej.

Odliczenie będzie mogło być dokonywane w miesięcznych lub kwartalnych zaliczkach (w zależności od stosowanej metody rozliczenia).

Zgodnie z art. 19a ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, minister właściwy do spraw gospodarki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów, ogłasza w latach 2008-2014, do końca stycznia każdego roku kalendarzowego, wartości opałowe oraz średnie ceny biokomponentów i paliw ciekłych na dany rok podatkowy, w drodze obwieszczenia w dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 'Monitor Polski'.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z tym, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy przewidujący wsparcie produkcji biopaliw w miesiącu październiku 2009 roku, Spółka ma prawo do zastosowania ulgi w podatku dochodowym o której mowa w art. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2008 i dokonanie tego poprzez skorygowanie deklaracji CIT-8... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, ogłoszoną w dniu 15 października 2009 roku, producenci biopaliw mogą zastosować ulgę w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, także w latach 2007-2011. W związku z tym, podatnikom przysługuje uprawnienie do odliczenia przedmiotowej ulgi również za lata 2007-2008.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem ?updop?), podatnik, który uzyskał - zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym - zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego i który w tym składzie podatkowym wytwarza - zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199 ze zm.) - biokomponenty, wykorzystując w tym celu surowce pochodzące z własnej produkcji lub nabyte, w tym pochodzące z importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego, może za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku, o którym mowa w art. 19 ust. 1, kwotę stanowiącą 19 % nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, jednak nie więcej niż 19 % nadwyżki wartości wytworzonych biokomponentów nad wartością wytworzonych paliw ciekłych, obliczonych według średnich cen biokomponentów i paliw ciekłych, o których mowa w ust. 4, o takiej samej wartości opałowej.

Art. 19a updop, dodany został przez art. 1 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 165, poz. 1169), która weszła w życie z dniem 14 września 2007 r.

W myśl art. 4 tej ustawy, przepisy ustawy stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w niniejszej ustawie ze wspólnym rynkiem.

Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej z dnia 18 września 2009 r. o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w ustawie ze wspólnym rynkiem, została ogłoszona w dniu 15 października 2009 roku (Dz.U.UE.C.09.247.1).

Rozwiązania przewidziane w programie pomocowym przewidują stosowanie ulg w podatku dochodowym od osób prawnych również za lata 2007 i 2008, o czym świadczy m.in. treść załącznika nr 3 do formularza notyfikacyjnego ?Szacowane roczne i całkowite utracone przychody z tytułu ulg podatkowych w okresie, którego dotyczy notyfikacja?, gdzie w zakresie wpływu omawianej ulgi na budżet wskazane zostały również te lata oraz dokonana została adnotacja, że przepisy krajowe dotyczące ulgi w podatku dochodowym od osób prawych przewidują możliwość dokonania odliczeń już od 2007 r.

Zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej).

Z kolei na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 lit. a Ordynacji podatkowej, podatnikom, których zobowiązanie powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1 tej ustawy, przysługuje uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach) wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek. W takim przypadku podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest obowiązany złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Biorąc zatem pod uwagę, iż w sytuacji, gdy pomoc publiczna jest udzielana w formie ulgi podatkowej ? w związku z dopuszczalnością składania korekt deklaracji podatkowych ? możliwe jest, aby podatnicy (przedsiębiorcy) uzyskiwali pomoc za lata przeszłe.

Zatem, stanowisko Spółki, iż ma prawo do zastosowania ulgi, o której mowa w art. 19a updop za rok 2008 poprzez skorygowanie deklaracji CIT-8, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika