Czy wydatki poniesione na organizację jubileuszu Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych (...)

Czy wydatki poniesione na organizację jubileuszu Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 28 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację imprezy okolicznościowej Spółki w części dotyczącej:

  • pracowników oraz byłych pracowników Spółki ? jest prawidłowe,
  • osób towarzyszących ? jest nieprawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację imprezy okolicznościowej Spółki w części dotyczącej:

  • pracowników oraz byłych pracowników Spółki,
  • osób towarzyszących.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 września 2012 r. Znak: IBPBII/1/415-682/12/BJ, IBPBI/2/423-937/12/MS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 28 września 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zorganizowała w czerwcu 2012 r. imprezę okolicznościową w związku z obchodzoną 20 rocznicą jej istnienia. Wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy obejmowały: catering, wynajęcie sali, koszty zaproszeń, oprawę muzyczną, noclegi i dojazd dla pracowników oddziałów. Na obchody jubileuszu zaproszeni zostali wyłącznie pracownicy oraz byli pracownicy/emeryci wraz z osobami towarzyszącymi. Uczestnictwo w imprezie było całkowicie dobrowolne. Wszystkie wydatki związane ze zorganizowaniem imprezy były sfinansowane ze środków obrotowych Spółki. Zapłata za organizację imprezy była dokonana w sposób zryczałtowany. Spółka nie prowadziła rejestru gości (zbyt duża liczebność załogi tj. ok. 240 pracowników) i nie jest w stanie stwierdzić, którzy pracownicy wzięli udział w imprezie. Nie jest także możliwe ustalenie dokładnej wartości otrzymanego przez danego pracownika świadczenia.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione na organizację jubileuszu Spółki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związane z organizacją jubileuszu stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, oraz mają związek z prowadzoną działalnością. Jubileusz Spółki został zorganizowany dla pracowników, a jego celem była integracja pracowników oraz ich identyfikacja ze Spółką. Zdaniem Spółki koszty pracownicze mogą obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizowania dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki takie są bowiem związane z działalnością Spółki i mają na celu poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, co przenosi się w efekcie na uzyskanie przez Spółkę satysfakcjonującego przychodu. W konsekwencji poniesione przez Spółkę wydatki na zorganizowanie jubileuszu 20-lecia Spółki dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. określanej w dalszej części skrótem ?updop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W świetle tego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, że kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.

W tym miejscu należy podkreślić, iż to obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewentualną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1 updop, podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Z tak udokumentowanych wydatków winno ponadto wynikać, że mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i bezpośrednio lub pośrednio wpływają na wielkość osiąganych przez podatnika przychodów.

Jak wskazano powyżej, ocena prawna danego wydatku wymaga również uwzględnienia unormowań art. 16 ust. 1 updop. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wyłączając z kosztów podatkowych koszty reprezentacji, ustawa podatkowa nie definiuje terminu ?reprezentacja?, ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji pojęcia ?reprezentacja?, nie uprawnia jednak do dowolnego określania zakresu znaczeniowego tego terminu. Występujący w obrocie prawnym termin ?reprezentacja?, wyrażający się w sposobie jego stosowania i rozumienia przez ustawodawcę, a także przez naukę i praktykę prawa, prowadzi jednak do wniosku, że termin ten w zakresie języka prawnego i prawniczego należy rozumieć jako ?przedstawicielstwo, reprezentowanie czyichś interesów, występowanie w czyimś imieniu?, a nie ?wystawność, okazałość, wytworność?. Termin ?reprezentacja? użyty w art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, należy zatem rozumieć jako ?przedstawicielstwo podatnika, działanie w jego imieniu, w jego interesie, na jego rzecz?, a nie jako ?wystawność, wytworność, czy okazałość?.

Norma art. 16 ust. 1 pkt 28 updop, nie zawiera żadnych wyjątków, tak odnoszących się do miejsca, w którym obowiązki przedstawicielstwa są realizowane, jak i do wystawności lub braku wystawności w zakresie nabywania usług gastronomicznych, zakupu żywności lub napojów. Rozróżnienie wydatków związanych z reprezentacją na przeciętne, typowe i wystawne, okazałe, nie ma żadnego uzasadnienia normatywnego.

Należy zatem stwierdzić, że wydatki na wszelkiego tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zorganizowała imprezę okolicznościową w związku z obchodzoną 20 rocznicą jej istnienia. Wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy obejmowały: catering, wynajęcie sali, koszty zaproszeń, oprawę muzyczną, noclegi i dojazd dla pracowników oddziałów. Na obchody jubileuszu zaproszeni zostali wyłącznie pracownicy oraz byli pracownicy/emeryci wraz z osobami towarzyszącymi. Wszystkie wydatki związane ze zorganizowaniem imprezy były sfinansowane ze środków obrotowych Spółki.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwalifikacji prawnej przedmiotowych wydatków związanych z organizacją przedmiotowego jubileuszu, tj. czy mogą one stanowić koszty uzyskania przychodów.

Dokonując oceny charakteru wydatków związanych z organizacją jubileuszu należy rozstrzygnąć, czy spełniają one kryteria określone w art. 15 ust. 1 updop oraz czy nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 tej ustawy. Ocena prawna danego wydatku wymaga bowiem uwzględnienia unormowań art. 16 ust. 1 ww. ustawy, w którym ustawodawca dokonał enumeratywnego wyliczenia wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, nawet jeśli ponoszone są w celu uzyskania przychodów (zabezpieczenia źródła uzyskania przychodów).

Odnosząc powyższe do przedstawionych we wniosku okoliczności, w pierwszej kolejności zauważyć należy, że ? co do zasady ? wydatki ponoszone na rzecz pracowników ze środków obrotowych firmy w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych (w tym organizacji jubileuszu firmy) związane są z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu uzyskanie przychodów. Kosztami podatkowymi są bowiem tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.

Tak więc, odnośnie imprez integracyjnych, bo taki cel, jak wskazuje Wnioskodawca we wniosku ma zorganizowanie jubileuszu firmy, istnieje możliwość zaliczenia wydatków na organizację obchodów jubileuszu dla pracowników do kosztów podatkowych, jednak pracodawca musi położyć szczególny nacisk na motywacyjny charakter imprezy.

Przedsiębiorca, organizując dla pracowników określoną imprezę, musi jako cel tej imprezy przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Jeżeli nie przyjmie takiego celu, to samo spotkanie polegające m.in. na konsumpcji nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie.

Wobec powyższego, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie obchodów jubileuszu (spotkania integracyjnego), tj. spotkania, które ma na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 updop i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Wskazane wyżej cele organizowania spotkania jubileuszowego są również adekwatne w odniesieniu do byłych pracowników (emerytów). Pracownicy Spółki widząc bowiem, iż Spółka ?nie zapomina? o byłych pracownikach (emerytach) i dba o utrzymanie z nimi więzi lepiej postrzegają swojego pracodawcę.

Jeśli jednak spotkanie nie służy takiemu celowi, to w takim przypadku nie można uznać, iż wydatki poniesione na organizację takiej imprezy mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów. Trudno bowiem dopatrywać się związku uczestnictwa w imprezie osób towarzyszących z poprawą wzajemnych relacji i zacieśnieniem się więzi pomiędzy pracownikami, (co mogłoby motywować ich do lepszej pracy). Tym samym wydatki te nie mają żadnego przełożenia na wysokość ani możliwość uzyskiwania przychodu przez Spółkę, zatem nie spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na zorganizowanie imprezy okolicznościowej dla pracowników Spółki i byłych pracowników Spółki (emerytów) mają znamiona kosztów ogólnych (pracowniczych) i dlatego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, natomiast wydatki w części dotyczącej osób towarzyszących nie mają związku z uzyskaniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem jego źródła, dlatego też nie będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację jubileuszu Spółki w części dotyczącej:

  • pracowników oraz byłych pracowników Spółki ? jest prawidłowe,
  • osób towarzyszących ? jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania Nr 1 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika