Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki na zakup udziałów w Sp. z o.o., bez względu na to czy będzie (...)

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki na zakup udziałów w Sp. z o.o., bez względu na to czy będzie to pożyczka z Grupy, czy z banku, będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji? (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek zapłaconych (bądź skapitalizowanych) od zaciągniętej pożyczki na nabycie udziałów w innej spółce - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek zapłaconych (bądź skapitalizowanych) od zaciągniętej pożyczki na nabycie udziałów w innej spółce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach restrukturyzacji Grupy, Spółka planuje nabycie udziałów w L.R. Sp. z o.o. Ponieważ Spółka nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, które pozwoliłyby na sfinalizowanie tego przedsięwzięcia, ma zamiar zaciągnąć na ten cel pożyczkę.

Spółka jest w trakcie negocjacji umowy pożyczki z bankiem. W chwili obecnej jeszcze nie postanowiono, czy odsetki z tytułu pożyczki będą spłacane przez Wnioskodawcę, czy kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki. Pomimo rozmów z bankami nie jest jednak wykluczone, że środki na zakup udziałów w L.R. Sp. z o.o. będą pochodziły z pożyczki udzielonej Wnioskodawcy przez któryś z podmiotów z Grupy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki na zakup udziałów w L.R. Sp. z o.o., bez względu na to czy będzie to pożyczka z Grupy, czy z banku, będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji... (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop)...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od zaciągniętej przez Spółkę pożyczki na zakup udziałów L. Sp. z o.o. stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu tych, których odliczalność jest wprost ograniczona w ustawie, zarówno bezpośrednio i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, tzn. gdy są wydatkami mającymi ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Grupa składa się w Polsce z trzech spółek: Wnioskodawcy oraz dwóch spółek operacyjnych (L.R. Sp. z o.o. oraz L. Sp. z o.o.). Ze względów biznesowych, planowana jest restrukturyzacja grupy zmierzająca docelowo do stworzenia jednej spółki operacyjnej w Polsce. Pierwszym etapem restrukturyzacyjnym jest nabycie udziałów L.R. Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę. Kolejne etapy restrukturyzacji zakładają połączenie pionowe części bądź wszystkich spółek, ewentualnie połączenie dwóch spółek oraz likwidację spółki trzeciej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z kolei, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z powyższym, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty. Nie są zaś kosztem odsetki naliczone, lecz niezapłacone. Powyższe przepisy nie odnoszą się do celu, w jakim zaciągnięty został kredyt (odniesienie takie należy wywieść z art. 15 ust. 1 updop).

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia tych akcji. Należy zauważyć, że odsetki od pożyczki nie stanowią tzw. wydatków na nabycie akcji, określonych w cytowanym przepisie. Zgodnie z wypracowaną przez orzecznictwo linią interpretacyjną użycie sformułowania 'wydatki na nabycie' oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące zakup akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie.

Do typowych kosztów warunkujących zakup akcji zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych. Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji nie są wydatkiem, który warunkuje nabycie akcji. Wydatek ten nie pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem akcji. Odsetki są związane ze źródłami finansowania nabycia akcji (służącymi do spłacenia ceny za akcje), lecz nie z samym wydatkiem na ich nabycie (tj. ceną). Wobec tego, odsetki od kredytów zaciągniętych na finansowanie zakupu akcji nie stanowią 'wydatków na nabycie akcji' w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż Minister Finansów prezentuje taki sam pogląd w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku (między innymi urzędowa interpretacja Ministra Finansów z 7 sierpnia 2002 r. sygn. FB4IAk-8214-6905-192102, pismo z 12 marca 2001 r. PB4/BA-8214-436-94/01, pismo z 13 stycznia 1999 r. sygn. PB 3/5912-722-604/HS/98.

W jednym z pism Minister Finansów stwierdził, iż: ?Użycie przez ustawodawcę określenia ? ?wydatki na nabycie? ? oznacza, że do kosztów ? ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ? zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji tj. takie bez których poniesienia skuteczne nabycie tych udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie przez daną osobę prawną kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyt (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji? (pismo z 31 października 1996 r. sygn. PO4/AK-722-622/95). W innym piśmie Minister Finansów potwierdził, że: ?Odsetki od takich pożyczek i kredytów zaciągniętych na ich nabycie udziałów/akcji nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek/kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztami w momencie zapłaty lub kapitalizacji? (urzędowa interpretacja z 7 sierpnia 2002 r. sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02).

Kwestia odliczalności odsetek od pożyczek zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji była także przedmiotem wielu decyzji organów podatkowych (między innymi następujące decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z 3 września 2008 r., sygn. IP-PB3-423-926/08-4/KB, z 14 grudnia 2005 r. sygn. 1401/PD-4230Z-104/05/IJ, z 17 grudnia 2007 r., sygn. IP - PB3 - 424 - 233/07 ? 2/GJ oraz z 6 września 2007 r., sygn. IP - PB3 - 423 - 13/07 - 2/AJ, postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 6 maja 2006 r. sygn. 1472/ROP1/423-70/146/06/DP, interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dnia 15 lipca 2008 r. sygn. IBPB/423-591/08/CzP (KAN - 3573/08) oraz z dnia 8 maja 2008 r. sygn. IBPB3/423-103/08/BG/KAN-1328/02/08), gdzie Organy Podatkowe stwierdziły, iż odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek.

Dodatkowo powyższe stanowisko zostało utrwalone przez linię interpretacyjną orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładowo tylko wymienić należy wyrok NSA z 7 kwietnia 2006 r. sygn. II FSK 508/05, wyrok NSA z 8 listopada 2004 r. sygn. FSK 325/04, wyrok NSA z 7 września 2004 r. sygn. FSK 324/04). W jednym z wyroków NSA wyraźnie stwierdził, iż ?(...) w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powyższego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia' (Wyrok z 7 kwietnia 2005r. sygn. II FSK 508/05). Podobnie w innym wyroku NSA stwierdził, iż: 'przechodząc zatem na grunt przepisów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako wydatki należy rozumieć nakłady podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą więc być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji. Nie pozostają one bowiem w bezpośrednim związku z ich nabyciem? (wyrok z 8 listopada 2004 r. sygn. akt FSK 325/04). W tym samym tonie wypowiedział się NSA Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach, gdzie sąd zauważył, iż ?Jeżeli wiec zakup akcji został pokryty przez podatnika ze środków pochodzących z zaciągniętej na ten cel pożyczki (kredytu) to odsetki należne od takiej pożyczki będą zapłatą za otrzymaną pożyczkę bądź kredyt (cena ich uzyskania) a nie wydatkami na nabycie akcji, są kosztem uzyskania przychodu już w momencie ich faktycznej zapłaty (poniesienia) lub kapitalizacji? (wyrok z 30 maja 2001 r. sygn. akt I SA/Ka 749/00).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem ?ustawa o pdop?), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Tym samym, zapłacone odsetki mogą stanowić koszt podatkowy w momencie dokonania zapłaty.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny należy uznać, że odsetki od pożyczki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie faktycznej ich zapłaty bądź kapitalizacji (z zastrzeżeniem przepisów art. 11 oraz art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o pdop, które nie były przedmiotem wniosku Spółki, a więc nie mogą być przedmiotem interpretacji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPB3/423-103/08/BG, interpretacja indywidualna

IBPB3/423-591/08/CzP, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-695/10-4/EB, interpretacja indywidualna

IP-PB3-423-926/08-4/KB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika