Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej powstanie (...)

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o PDOP (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy powstanie przychód w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy powstanie przychód w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości, która stanowi przedmiot wynajmu. Spółka zamierza przystąpić jako komandytariusz do nowozawiązanej spółki komandytowej (dalej: Spółka Osobowa). Na poczet swojego wkładu Spółka wniesie nieruchomość, której jest właścicielem. Komplementariuszem w Spółce Osobowej będzie inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka Osobowa będzie wykorzystywać nieruchomość będącą przedmiotem aportu w ramach swojej działalności, kontynuując jej wynajem lub - w przypadku otrzymania odpowiedniej oferty kupna - nieruchomość ta może zostać odpłatnie zbyta.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o PDOP (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)...

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wniesienia do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego nie powstaje dla Spółki, podmiotu wnoszącego aport, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) reguluje ona opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Z kolei ust. 2 tego artykułu stanowi, że przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1) ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.; dalej: KSH) spółka komandytowa jest spółką osobową. Z kolei w pkt 2) przepis ten stanowi, że spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Podmioty, posiadające osobowość prawną określa natomiast art. 33 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.; dalej: KC), wskazując odwołanie do przepisów szczególnych, które mogą przyznawać określonym podmiotom osobowość prawną. Jako że ani KSH, ani żaden z innych przepisów szczególnych nie nadaje spółce komandytowej osobowości prawnej, spółka ta nie ma takiego charakteru. W konsekwencji, spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym podatnikami podatku dochodowego będą wspólnicy Spółki Osobowej, a w zależności od tego, czy wspólnicy ci są osobami fizycznymi, czy prawnymi, podlegać oni będą opodatkowaniu odpowiednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOF) lub PDOP. Jako że Spółka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą osobowość prawną, będzie ona podlegała reżimowi ustawy o PDOP. Mając natomiast na uwadze regulacje art. 5 ustawy o PDOP, iż przychody i koszty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami / kosztami każdego ze wspólników, to kwestię powstania ewentualnego przychodu w niniejszej sprawie należy, zdaniem Spółki, rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy o PDOP, właściwej dla Spółki.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7) ustawy o PDOP przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jak wskazano powyżej, spółka komandytowa jest Spółką nie posiadającą osobowości prawnej, zaliczaną zgodnie z przepisami KSH do spółek osobowych, nie jest zatem spółką kapitałową ani spółdzielnią. W konsekwencji uregulowania art. 12 ust. 1 pkt 7) ustawy o PDOP nie będą miały zastosowania w przypadku wniesienia środka trwałego w postaci nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do takiej spółki.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-323/08-2/DG), w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym ?Spółka Osobowa jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej, zaliczaną (...) do spółek osobowych. Spółkami kapitałowymi są wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Wynika z tego, że Spółka Osobowa nie jest spółką kapitałową ani spółdzielnią. W konsekwencji wniesienie do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego nie powoduje powstania przychodu u wspólnika wnoszącego aport. ' (zob. również: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 maja 2008 r., sygn. ILPB3/423-150/08-3/HS; decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. 1401/BP-I/006-1136/06/KS; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 grudnia 2007 r., sygn. IP-PB3-423-183/07-2/MS; postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 13 listopada 2006 r., sygn. PBII 423/22/1/2006; postanowienie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2007 r., sygn. I471/DPR2/423-40/07/AB).

Spółka wskazuje, że art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP nie zawiera żadnego innego przepisu pozwalającego ma przyjęcie, że wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej powoduje powstanie przychodu u wspólnika wnoszącego ten wkład.

Biorąc pod uwagę powyższe zdaniem Spółki, wniesienie nieruchomości do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego nie spowoduje powstania przychodu podatkowego u wspólnika wnoszącego aport, tj. Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IP-PB3-423-323/08-2/DG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika