w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację (...)

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkania integracyjnego w formie pikniku.

W związku ze skargą z dnia 30 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 05 stycznia 2009r.) skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 6 października 2008r. Znak: IBPB3/423-594/08/JS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkania integracyjnego w formie pikniku dla pracowników oraz członków ich najbliższej rodziny, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów w trybie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) uwzględnia skargę w całości.

W związku z czym zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 6 października 2008r. IBPB3/423-594/08/JS uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

We wniosku z dnia 03 lipca 2008r. (data wpływu do tut BKIP 15 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka, jako osoba prawna, prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Działalność ta prowadzona jest przez podatnika przy pomocy zatrudnianych przez niego pracowników w liczbie 230 osób.

W związku ze szczególnym zdarzeniem, którym był spowodowany siłą wyższą wypadek na terenie zakładu pracy podatnika (wybuch kotła wykorzystywanego w procesie produkcyjnym), a który miał miejsce 11 kwietnia 2008r. Spółka zorganizowała imprezę integracyjną dla pracowników i ich rodzin. Impreza przygotowana w obliczu zdarzeń, jakie miały miejsce w zakładzie pracy miała, w zamierzeniu podatnika, pozytywnie wpłynąć na poprawę nastrojów panujących wśród pracowników, a także odbudowę zaufania w stosunku do pracodawcy, zwłaszcza w zakresie jego sytuacji ekonomicznej a także dbałości o dobro pracowników oraz ich bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy.

W wyniku wskazanego wyżej wypadku dwie osoby zostały ranne, i doszło do zniszczenia części linii produkcyjnej, co zmniejszyło na jakiś czas możliwości produkcyjne zakładu pracy podatnika, a nawet spowodowało konieczność chwilowego wstrzymania przez podatnika produkcji. Sytuacja ta spowodowała także wśród zatrudnionych osób poczucie zagrożenia, powiązanego z obawą utraty przez nich pracy, a w konsekwencji środków utrzymania.

Impreza odbyła się dnia 31 maja 2008r. w formie pikniku na świeżym powietrzu, z udziałem zarządu firmy, pracowników i ich najbliższej rodziny. Ponieważ termin imprezy zbiegał się z Międzynarodowym Dniem Dziecka, w ramach imprezy przewidziano atrakcje dla dzieci pracowników, w tym różnego rodzaju gry i zabawy.

Impreza służyć miała przekonaniu pracowników i ich rodzin, że pomimo opisanego wyżej wydarzenia, nie ma zagrożenia dalszego istnienia zakładu pracy w niezmienionym kształcie i z tą samą ilością stanowisk pracy. Służyła także poprawie atmosfery i poczucia bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy, w zespole pracowników, zaburzonej zdarzeniem, w którym dwie osoby zostały ranne. Zorganizowanie tej imprezy było szczególnie potrzebne i zasadne wobec różnego rodzaju plotek i domysłów jakie zaczęły pojawiać się pomiędzy pracownikami i ich rodzinami, co w opinii Spółki, mogło spowodować, iż część pracowników, z obawy o przed utratą możliwości zarobkowania w tym zakładzie pracy rozpoczęłaby poszukiwania innego zatrudnienia.

Wskazane okoliczności stanowiły zatem poważne i realne zagrożenie dla podatnika jako pracodawcy, z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia dodatkowo problemów kadrowych.

Jednym z elementów imprezy było przemówienie Prezesa Zarządu Spółki i przedstawiciela jej udziałowca, w którym odnosił się on do wyżej opisanych problemów, udzielając bezpośrednio odpowiedzi na nurtujące pracowników i ich rodziny pytania

Impreza służyła z założenia przekonaniu pracowników, że Spółka nie zamierza czynić w związku z tym zdarzeniem i jego konsekwencjami oszczędności kosztem pracowników ,w szczególności nie przewiduje zwolnień. Ponieważ impreza miała służyć tworzeniu pozytywnego nastawienia pracowników do faktu bycia zatrudnionym w tej a nie innej spółce, w tym zapobiec pochopnym, podyktowanym niepotrzebnym poczuciem zagrożenia stanowiska pracy, decyzjom o poszukiwaniu innego pracodawcy, na imprezę zaproszono najbliższą rodzinę pracowników, jako osoby uczestniczące w podejmowaniu przez pracowników decyzji dotyczących zatrudnienia lub w przypadku dzieci, osoby pozostające na utrzymaniu pracowników, których dobrem kierują się pracownicy przy podejmowaniu przez pracowników decyzji dotyczących pracy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy w opisanej wyżej szczególnej sytuacji, koszty imprezy integracyjnej w tym zarówno koszty uczestnictwa w imprezie pracowników jak i ich najbliższej rodziny mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych w pełnym zakresie...

Zdaniem wnioskodawcy, w opisanej wyżej, szczególnej sytuacji, koszty imprezy integracyjnej, w tym koszty uczestnictwa w imprezie najbliższej rodziny pracowników, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w pełnym zakresie.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Nie ulega wątpliwości, że wydatki dotyczące bezpośrednio świadczeń na rzecz pracowników, stanowią koszty uzyskania przychodów. Podobnie wydatki poniesione na ich rzecz w ramach imprezy integracyjnej, tj. w celu integracji zespołu pracowników, niewątpliwe ponoszone są w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów, związanych ze świadczeniami realizowanymi przy pomocy tych pracowników.

Dodatkowo, z uwagi na szczególne okoliczności, w tym zwłaszcza z uwagi na wypadek, jaki miał miejsce w zakładzie pracy podatnika, w konsekwencji którego pracownicy odnoszą wrażenie, że problemy pracodawcy mogą mieć bezpośrednie przełożenie na ich sytuację życiową i szukać sposobów zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami zdarzeń dotyczących pracodawcy, takich jak na przykład gwałtowne zmniejszenie się zdolności produkcyjnych ich pracodawcy, koszty udziału w imprezie integracyjnej członków najbliższych rodzin pracowników, których postawa ma niewątpliwie bezpośredni wpływ na decyzje życiowe pracowników (w tym takie jak decyzja o poszukiwaniu innego pracodawcy), stanowią koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, związanych z zatrudnieniem tych pracowników.

W sytuacji, gdy w miejscowości siedziby podatnika i miejscowościach sąsiednich praktycznie nie ma bezrobocia, a podatnik zatrudnia fachowców, często z wieloletnim doświadczeniem, opisana wyżej szczególna sytuacja, wynikająca jak wskazano z siły wyższej, spowodowała, że pracodawca zmuszony był między innymi zadbać o poprawę atmosfery nie tylko wśród pracowników, ale także ich najbliższych rodzin, aby w trudnej dla firmy sytuacji, kiedy konieczna była praca po godzinach z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy (co nie pozostawało bez wpływu na życie rodzinne pracowników), a perspektywy zwiększania się wynagrodzeń są obecnie odległe, móc oczekiwać od nich zaangażowania niezbędnego dla przetrwania trudnego okresu i odrobienia strat.

Należy tez wskazać, że impreza ta oprócz charakteru integracyjnego, posiadała również aspekt promocyjny w zakresie produktów wytwarzanych przez podatnika. Podatnik jest bowiem producentem kawy o uznanej na rynku marce i organizacja imprezy dla osób związanych z przedsiębiorstwem podatnika (pracowników i ich rodzin), była elementem kampanii promocyjnej dotyczącej przedsiębiorstwa podatnika, jako producenta towarów adresowanych do rodzin (w tym również dla dzieci), z uwagi na fakt, iż wśród konsumentów produktów wytwarzanych przez podatnika znajdują się również jego pracownicy i ich rodziny.

Wszelkie działania promocyjne, z podanych wyżej powodów, skierowane do pracowników i ich rodzin, miały w zamierzeniu podatnika ograniczyć rozmiary negatywnych skutków ekonomicznych opisanego wyżej zdarzenia, w tym w szczególności rozmiary zmniejszenia się przychodów podatnika, co niewątpliwie miałoby również przełożenie na przychody uzyskiwane przez zatrudnianych przez niego pracowników.

Z uwagi na powyższe, działania podejmowane przez pracodawcę uznać należy za szczególnie uzasadnione i pożądane, zwłaszcza w sytuacji, gdy wizerunek podatnika, jako przedsiębiorcy z przyszłością został naruszony nagłym, nieprzewidywalnym zdarzeniem, rozmiary skutków którego będzie można ocenić dopiero po wielu miesiącach.

Z wszystkich opisanych wyżej przyczyn opisany wyżej koszt poniesiony przez podatnika, należy zakwalifikować zdaniem podatnika jako poniesiony w celu uzyskania przychodu i pozostający z nim w związku przyczynowym. Brak poniesienia tego kosztu mógłby bowiem w szczególnej sytuacji, w jakiej znalazł się podatnik, spowodować zmniejszenie się ze względu na problemy kadrowe przychodów, w stosunku do tych, które mogą zostać przez podatnika uzyskane.

W dniu 6 października 2008r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną Znak: IBPB3/423-594/08/JS uznając, iż stanowisko wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 w części dotyczącej:

  • zaproszonych gości nie będących pracownikami Spółki ? jest nieprawidłowe,
  • pracowników Spółki oraz w części dotyczącej przeprowadzonej kampanii promocyjnej ? jest prawidłowe.

Nie zgadzając się z dokonaną przez w/w organ oceną stanowiska pismem z dnia 22 października 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 29 października 2008r), Spółka wniosła wezwanie do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę wydanej interpretacji indywidualnej i stwierdzenie, iż stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2008r jest prawidłowe także w części dotyczącej członków rodzin pracowników.

W ocenie wnioskodawcy, wydatki poniesione na organizację imprezy w zakresie jakim dotyczą członków rodzin pracowników nie mogą być uznane za wydatki na reprezentację. Zgodnie z definicją tego pojęcia przyjmowaną w języku polskim ?reprezentacja? oznacza ?okazałość?, ?wystawność? (Nowy Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego, Warszawa 1999, s. 842). Podejmując zatem czynności reprezentacyjne podatnik ma na celu wykreowanie swojego wizerunku poprzez uwypuklenie swojej zasobności i profesjonalizmu. Działania te mają zatem na celu pozyskanie nowych potencjalnych kontrahentów lub utrzymanie posiadanych kontaktów handlowych, a przez to skierowane są do podmiotów zewnętrznych niebędących pracownikami lub członkami jego najbliższej rodziny.

Tymczasem w przedmiotowym stanie faktycznym działanie podatnika nie jest nakierowane na wykreowanie okazałego czy wytwornego wizerunku własnego przedsiębiorstwa na zewnątrz, celem pozyskania potencjalnych kontrahentów, lecz jest działaniem służącym zachowaniu stabilnego poziomu zatrudnienia poprzez wpłynięcie na poprawę nastrojów wśród pracowników i członków ich rodzin, których obawy związane z wypadkiem jaki miał miejsce w zakładzie produkcyjnym, mogły wpłynąć na decyzję pracowników o zmianie miejsca zatrudnienia.

W świetle powyższego wydatki związane z organizacją imprezy, która miała wpłynąć na odbudowe poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia u podatnika, w zakresie dotyczącym członków rodzin pracowników, mających zasadniczy wpływ na podejmowane przez pracowników decyzje dotyczące ewentualnej zmiany miejsca zatrudnienia, nie mogą być uznane za wydatki związane z reprezentacją podatnika na zewnątrz, tj. kreowaniem profesjonalnego i wytwornego wizerunku na zewnątrz, a zatem nie stanowią wydatków, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28) ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Z uwagi na powyższe, jako wydatek poniesiony w celu zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów poprzez przeciwdziałanie utracie doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników w związku z wypadkiem, który miał miejsce, powinien być na zasadzie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W odpowiedzi na w/w wezwanie do usunięcia naruszenia prawa ujętej w piśmie z dnia 27 listopada 2008r. Znak: IBPB I/2/423W-96/08/JS Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził brak podstaw do zmiany będącej przedmiotem sporu indywidualnej interpretacji z dnia 6 października 2008r. Znak:IBPB3/423-594/08/JS, podtrzymując jednocześnie swoje stanowisko w zakresie braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkania integracyjnego w formie pikniku w części dotyczącej rodzin pracowników.

Pismem z dnia 30 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 05 stycznia 2009r.) wniesiono skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na w/w indywidualną interpretację z dnia 6 października 2008r. Znak: IBPB/423-594/08/JS.

W złożonej skardze zarzucono naruszenie:

  • art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez nieuzasadnione przyjęcie, że wydatki poczynione przez podatnika na cele imprezy integracyjnej w zakresie dotyczącym członków rodzin pracowników (współmałżonków, dzieci) nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poprzez błędne przyjęcie, iż wydatki poczynione przez podatnika na cele imprezy integracyjnej w zakresie dotyczącym członków rodzin pracowników (współmałżonków, dzieci) stanowią wydatek związany z reprezentacją firmy na zewnątrz, a w konsekwencji nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 187 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa poprzez zaniechanie wyczerpującego rozpatrzenia stanu faktycznego sprawy, w tym pominięcie okoliczności wskazanych we wniosku mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy,

W oparciu o powyższe wniesiono o:

  • uchylenie zaskarżonej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie,
  • ewentualnie na podstawie art. 146 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, uznanie w wyroku uprawnienia wynikającego z przepisów prawa.

W uzasadnieniu skargi podniesiono, iż wbrew twierdzeniom Organu zaproszenie członków rodzin pracowników nie miało na celu kreowanie okazałego czy wystawnego wizerunku firmy podatnika wobec podmiotów zewnętrznych (np. kontrahentów handlowych lub innych podmiotów gospodarczych) ale - poprzez wpłynięcie na uspokojenie nastrojów pracowników i członków ich rodzin ? miało zapewnić utrzymanie poziomu zatrudnienia i zapobiec ewentualnej rezygnacji pracowników z pracy u podatnika, a zatem miało wpłynąć wyłącznie na kształtowanie wyłącznie wewnętrznych relacji w ramach przedsiębiorstwa podatnika.

Jedynym celem podatnika było kreowanie korzystnego postrzegania firmy przez swoich pracowników i członków ich rodzin niebędących w tym zakresie podmiotami obcymi, ani kontrahentami podatnika, lecz osobami mającymi wpływ na decyzje pracowników co do dalszego pozostawiania w zatrudnieniu u podatnika.

Zdaniem skarżącego wydatki związane z organizacją imprezy, która miała wpłynąć na odbudowę poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia u podatnika, w zakresie dotyczącym członków rodzin pracowników nie mogą być uznane za wydatki związane z reprezentacją na zewnątrz, tj. kreowaniem profesjonalnego i wytwornego wizerunku na zewnątrz, a zatem ? wbrew twierdzeniom Organu ? nie stanowią kosztów reprezentacji, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28) ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Wydatek poniesiony na organizacje spotkania integracyjnego w którym udział wzięli wyłącznie pracownicy i członkowie ich najbliższej rodziny oraz władze Spółki jako ściśle związany z zachowaniem źródła przychodu powinien zostać uznany za koszt uzyskania przychodu.

Stosownie do art. 54 § 3 w/w ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. ? Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi organ, którego działanie lub bezczynność, zaskarżono, może w zakresie swojej własności uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Korzystając z tego upoważnienia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów po rozpatrzeniu w/w skargi z dnia 30 grudnia 2008r. uwzględnia skargę w całości i stwierdza, że stanowisko skarżącego przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 15 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkania integracyjnego w formie pikniku dla pracowników oraz członków ich najbliższej rodziny jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Aby zatem dany wydatek mógł być uznany za koszty uzyskania przychodów w myśl powołanego przepisu winien spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się w tzw. negatywnym katalogu kosztów, ujętym w art. 16 ust 1 w/w ustawy,
  • być udokumentowany w sposób wymagany przepisami prawa.

Generalnie przyjmuje się, iż kosztami uzyskania przychodów mogą być wszelkie poniesione, racjonalnie uzasadnione wydatki związane z danym źródłem przychodu, poza enumeratywne wymienionymi w tzw. negatywnym katalogu kosztów. Podkreślić należy, iż obowiązek wykazania związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodem bądź zachowaniem czy zabezpieczeniem tego źródła przychodu spoczywa na podatniku.

Z uzasadnienia przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż odnośnie poniesionego na organizacje spotkania integracyjnego wydatku warunek ten został spełniony.

Rację trzeba przyznać skarżącemu, iż zaliczenie wydatków na zorganizowanie tego spotkania integracyjnego w części przypadającej na członków rodzin bezpodstawnie zaliczono do wydatków wymienionych w art. 16 ust.1 pkt 28 w/w ustawy tj. do kosztów reprezentacji. W spotkaniu tym udział wzięły osoby ściśle związane ze Spółką tj. władze oraz pracownicy z rodzinami. Skoro brak było uczestników z zewnątrz np. kontrahentów to trudno mówić ,iż działanie Spółki nosiło znamiono reprezentacji.

Tym samym brak podstaw aby uznać, iż poniesione przez Spółkę wydatki spełniały przesłanki wymienione w tym przepisie, wyłączające je z kosztów uzyskania przychodów.

Nadmienić należy, iż rozpatrując pierwotnie wniosek Spółki nie oceniono czy w opisanej sytuacji nie zaistniały inne przesłanki wymienione w tzw. negatywnym katalogu kosztów.

Na obecnym etapie, chcąc skorzystać z możliwości wyeliminowania popełnionej nieprawidłowości, jaką daje art. 54 § 3 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, weryfikacji takiej Organ już dokonać nie może.

Jeżeli zatem spełniony został warunek prawidłowego udokumentowania wydatków poniesionych na zorganizowanie spotkania integracyjnego to całość tych wydatków może być uznana za koszt uzyskania przychodów.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2008r. stanowisko, iż poniesione przez Spółkę na zorganizowanie spotkania integracyjnego dla pracowników i członków ich najbliższej rodziny wydatki, jako spełniające przesłanki o których stanowi art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację indywidualną. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków w terminie trzydziestu dni od dnia, jej doręczenia za pośrednictwem organu który wydał interpretację (art. 52 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej , ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

ILPB3/423-262/10-6/AP, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-262/10-7/AP, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-187/09-2/DG, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-721/10-2/JC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika