1. Czy Wnioskodawczyni jako kontynuująca działalność męża sporządza informacje o dochodach oraz (...)

1. Czy Wnioskodawczyni jako kontynuująca działalność męża sporządza informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (P1T-11) dla pracowników za cały okres rozliczeniowy, tj. za cały 2011 rok obejmujący zatrudnienie w firmie męża do jego śmierci i po przejęciu pracowników przez nią po śmierci męża? 2. Czy Wnioskodawczyni jako kontynuująca działalność męża sporządza deklaracje roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) za cały okres rozliczeniowy, tj. za cały 2011 rok obejmujący zatrudnienie w firmie męża do jego śmierci i po przejęciu pracowników przez nią po śmierci męża?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2011 r. (data wpływu do tut. Biura ? 19 grudnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 12 marca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzania informacji o uzyskanych dochodach PIT-11 i deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R w związku z przejęciem pracowników w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie obowiązku sporządzania informacji o uzyskanych dochodach PIT-11 i deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R w związku z przejęciem pracowników w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 28 lutego 2012 r. znak: IBPB II/1/415-1046/11/MK, IBPBI/1/415-1301/11/AB, IBPBI/1/415-193/12/AB, IBPP4/443-1789/11/AŚ wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 12 marca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 20 października bieżącego roku zmarł nagle mąż Wnioskodawczyni, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w branży budowlanej polegającą głównie na remontach, przebudowach, modernizacjach stacji paliw. Działalność ta była prowadzona w oparciu o zawarte kontrakty po dokonanych wcześniej procedurach przetargowych z takimi firmami jak ..., ..., ... . W momencie śmierci męża były rozpoczęte i nie zakończone zadania inwestycyjne, a także podpisane przez męża następne kontrakty (po wyłonionych w procedurach), które pozostały do wykonania prac budowlanych na innych obiektach. W momencie śmierci firma męża zatrudniała 14 wyspecjalizowanych pracowników, głównie budowlanych, z różnymi uprawnieniami koniecznymi do wykonywania budowlanych prac specjalistycznych.

W zaistniałej sytuacji Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność męża na własne nazwisko głównie w celu zakończenia rozpoczętych przez nagle zmarłego męża prac oraz kontynuowania kontraktów podpisanych przez niego za jego życia. W związku z tym, mając na względzie treść art. 97 ustawy - Ordynacja podatkowa, Wnioskodawczyni zawiadomiła Naczelnika Urzędu Skarbowego w (?) pismem z dnia 31 października 2011 roku o kontynuowaniu przez nią działalności gospodarczej zmarłego męża na zasadzie prowadzenia tej działalności na jej nazwisko. Do powyższego zawiadomienia dołączyła m.in. poświadczone notarialnie ?Oświadczenie w sprawie kontynuacji działalności wykonawstwa inwestycyjnego przez (?) jako przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (?) - następcy prawnego Firmy X z siedzibą w (?) - z dnia 31 października 2011 r., a także notarialny akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 24 października 2011 r., obejmujący Wnioskodawczynię oraz jej dwie pełnoletnie córki, stwierdzający, że spadek po zmarłym dnia 20 października 2011 r. (?) nabyty został na podstawie ustawy wprost po 1/3 części na każdą z nich.

Niezależnie od powyższych dokumentów dnia 24 października 2011 r. został sporządzony akt notarialny w formie ?umowy przyrzeczenia nieodpłatnego przeniesienia udziałów spadkowych na rzecz spadkobiercy?, w którym córki Wnioskodawczyni jako spadkobierczynie zobowiązują się dokonać czynności prawnej nieodpłatnego przeniesienia na jej rzecz całych przypadających im udziałów spadkowych, we wszystkich składnikach spadku, w tym w szczególności w prowadzonym przez spadkodawcę przedsiębiorstwie pod firmą X z siedzibą w (?), wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej pod numerem (?). Akt ten zawiera oświadczenie Wnioskodawczyni, że powyższe przyjmuje do wiadomości i zobowiązuję się nabyć od córek przedmiotowe udziały spadkowe i stwierdza, iż zobowiązuję się prowadzić wykazane wyżej przedsiębiorstwo spadkodawcy, przejmując wszelkie firmy, jako przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy w (?) pod numerem (?), pod firmą (?). Ponadto powyższy akt notarialny obejmuje jej oświadczenie, iż opisane wyżej przedsiębiorstwo prowadzone przez spadkodawcę przejęła za zgodą pozostałych spadkobierców w wyłączne posiadanie w chwili śmierci spadkodawcy.

Niezależnie od powyższego do Urzędu Skarbowego w (?) został zgłoszony majątek spadkodawcy i na podstawie tego zgłoszenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w (?) w dniu 26 października 2011 r. wydał stosowne zaświadczenie (na podstawie art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W związku w powyższymi okolicznościami, w wyniku których przedsiębiorstwo zmarłego męża zostało przejęte przez Wnioskodawczynię, przejęcie dotyczyło również zatrudnionych pracowników, którzy na mocy art. 23¹ Kodeksu pracy kontynuują zatrudnienie w jej firmie na zasadzie ciągłości zatrudnienia. Pracownikom tym nie wydano świadectw pracy za okres zatrudnienia w firmie męża (ciągłość zatrudnienia).

Przytaczając powyżej opis stanu faktycznego pominięto treść uzupełnienia wniosku, gdyż informacje w nim zawarte nie odnoszą się do zagadnienia będącego przedmiotem niniejszej interpretacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawczyni jako kontynuująca działalność męża sporządza informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (P1T-11) dla pracowników za cały okres rozliczeniowy, tj. za cały 2011 rok obejmujący zatrudnienie w firmie męża do jego śmierci i po przejęciu pracowników przez nią po śmierci męża?
  2. Czy Wnioskodawczyni jako kontynuująca działalność męża sporządza deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) za cały okres rozliczeniowy, tj. za cały 2011 rok obejmujący zatrudnienie w firmie męża do jego śmierci i po przejęciu pracowników przez nią po śmierci męża?

Zajmując stanowisko Wnioskodawczyni wskazała, iż fakt przejęcia pracowników na mocy art. 23¹ Kodeksu pracy nie powoduje konieczności rozwiązywania umów o pracę, sporządzania świadectw pracy, ewentualnych wypłat odpraw a także zawierania nowych umów o pracę przez przejmującego pracodawcę, gdyż przejęcie dotychczasowej kadry następuje z mocy prawa (wyrok SN z dnia 28 września 1990 r. -1 PR 251/90, a także z dnia 16 maja 2001 r. -1 ... 573/00).

Zdaniem Wnioskodawczyni, skoro w takiej sytuacji następuje ciągłość zatrudnienia tak jak u jednego pracodawcy to konsekwencje te przenoszą się automatycznie na fakt sporządzenia informacji P1T-11 oraz deklaracji PIT-4R, które to dokumenty będą obejmowały cały okres zatrudnienia i kwotę pobranych zaliczek na podatek dochodowy za cały 2011 rok, bez względu na to czy okres zatrudnienia dotyczy firmy zmarłego męża czy firmy Wnioskodawczyni jako kontynuatora działalności męża i przejmującego jego pracowników. A zatem Wnioskodawczyni uważa, że w sporządzonych (do dnia 29 lutego 2012 roku) informacjach PIT-11 oraz deklaracji PIT-4R będą wykazane łącznie przychody, koszty, dochody i zaliczki, które dotyczą okresu przed przejęciem firmy zmarłego męża jak również po przejęciu pracowników przez nią jako przedsiębiorcę kontynuującego działalność zmarłego nagle męża i przejmującego jego pracowników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii dotyczącej obowiązku sporządzania informacji o uzyskanych dochodach PIT-11 i deklaracji o pobranych zaliczkach PIT-4R w związku z przejęciem pracowników w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy. W kwestii dotyczącej obowiązku sporządzenia zeznania rocznego i rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za zmarłego męża, prowadzącego uprzednio pozarolniczą działalność gospodarczą i możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu oraz przychód prowadzonej działalności gospodarczej, odpowiednio wydatków poniesionych przez Wnioskodawczynię na podstawie faktur wystawionych przez firmę zmarłego małżonka, jak również w zakresie podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Stosownie do art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej ?zakładami pracy?, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W myśl art. 38 ust. 1 i ust. 1a ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru (deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R).

Natomiast zgodnie z art. 39 ust. 1 zdanie pierwsze powyższej ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku, gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11), z zastrzeżeniem ust. 5. (?).

Stosownie do ust. 2 cyt. artykułu, jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imiennej informacji, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Z wniosku wynika, że w dniu 20 października 2011 r. zmarł nagle mąż Wnioskodawczyni, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w branży budowlanej. Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność męża na własne nazwisko. W związku w powyższymi okolicznościami, w wyniku których przedsiębiorstwo zmarłego męża zostało przejęte przez Wnioskodawczynię, przejęcie dotyczyło również zatrudnionych pracowników, którzy na mocy art. 23¹ Kodeksu pracy kontynuują zatrudnienie w jej firmie na zasadzie ciągłości zatrudnienia. Pracownikom tym nie wydano świadectw pracy za okres zatrudnienia w firmie męża (ciągłość zatrudnienia).

Przepis art. 23¹ § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) stanowi, iż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Artykuł ten przyjmuje konstrukcję automatycznego wejścia w stosunek pracy po stronie jednego zakładu pracy w miejsce drugiego, czyli wprowadza swoistą sukcesję uniwersalną w płaszczyźnie stosunków pracy. Opiera się ona przy tym na założeniu, że stosunek pracy w ogóle nie zostaje rozwiązany mimo przekształceń podmiotowych.

Z powyższego wynika, iż obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy i obowiązek sporządzenia stosownych informacji, nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Okoliczności te powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obowiązki płatnika nałożone przepisami art. 32, 38 i 39 ustawy.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić zatem należy, iż Wnioskodawczyni w wyniku przejęcia obowiązków płatnika ma obowiązek sporządzenia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) obejmujących dane za cały rok podatkowy 2011, tj. zarówno za okres zatrudnienia pracowników w przejętej firmie zmarłego męża, jak również po przejęciu pracowników przez nią jako przedsiębiorcę kontynuującego działalność zmarłego męża.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika