Czy otrzymany przez pracowników - zgodnie z podpisanym ?Porozumieniem w sprawie rozliczania składek (...)

Czy otrzymany przez pracowników - zgodnie z podpisanym ?Porozumieniem w sprawie rozliczania składek na grupowe ubezpieczenie opłacanych z uposażenia (wynagrodzenia funkcjonariuszy celnych) pracowników? - zwrot części składek, będzie stanowił przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura ? 24 października 2008r.), uzupełnionym w dniu 20 stycznia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dla każdego ubezpieczonego części zwrotu jego składki, w związku z podpisanym ?Porozumieniem w sprawie rozliczania składek na grupowe ubezpieczenie opłacanych z uposażenia (wynagrodzenia funkcjonariuszy celnych) pracowników? - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dla każdego ubezpieczonego części zwrotu jego składki, w związku z podpisanym ?Porozumieniem w sprawie rozliczania składek na grupowe ubezpieczenie opłacanych z uposażenia (wynagrodzenia funkcjonariuszy celnych) pracowników?.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 07 stycznia 2009r. Znak: IBPB II/1/415-11/08/HK wezwano o jego uzupełnienie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Izba Celna zgodnie z podpisanym ?Porozumieniem w sprawie rozliczania składek na grupowe ubezpieczenie opłacanych z uposażenia (wynagrodzenia funkcjonariuszy celnych) pracowników? z firmą ubezpieczeniową, uzyskała od tej firmy zwrot części składek na grupowe ubezpieczenie opłacanych z uposażenia funkcjonariuszy w programie ubezpieczeniowym w 2007r., które w rozumieniu ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych nie stanowią środków publicznych. Zwrot części składek wyliczany jest przez firmę ubezpieczeniową za każdy rok kalendarzowy na podstawie wzoru:

ZWROT = określony w umowie procent udziału w zyskach x (wysokość składki przypisanej brutto w roku kalendarzowym ? zachowek kosztowy wyznaczony na podstawie określonego w umowie procentu składki przypisanej brutto ? świadczenia obciążające wynik danego roku kalendarzowego) ? wysokość nierozliczonych strat z poprzednich okresów ubezpieczeniowych.

Przy czym świadczenia obciążające wynik danego roku wyliczane są wzorem:

ŚWIADCZENIA = wysokość świadczeń wypłaconych z tytułu zdarzeń zaistniałych w poprzednich okresach rozliczeniowych, na które zostały utworzone rezerwy w okresie poprzednim ? wysokość rezerwy w poprzednim okresie rozliczeniowym + wysokość świadczeń wypłaconych z tytułu zdarzeń zaistniałych w danym okresie, wypłaconych do dnia wyznaczenia zwrotu składki + wysokość rezerwy na świadczenia nieuregulowane utworzonej na dzień wyznaczenia zwrotu składki i dotyczącej zdarzeń zaistniałych w okresie rozliczeniowym lub latach poprzednich.

Zwrot części składek rozliczany jest z ubezpieczenia na życie o charakterze typowo ochronnym (bez udziału funduszy kapitałowych) za składkę 20,80 zł miesięcznie. Zakres ubezpieczenia to śmierć ubezpieczonego i śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Do naliczania zwrotu części składki brane są pod uwagę:

  • przypis składki z ubezpieczenia typu ?Życie?, ze wszystkich Izb Celnych w danym roku kalendarzowym (przypis składki sprawdzany jest co roku przez wszystkie Izby);
  • minus zachowek kosztowy, który wynosi 23% (jest to stała wartość);
  • minus wypłacone świadczenia z ubezpieczenia typu ?Życie? obciążające dany rok kalendarzowy.

Z wartości, którą dostaje firma ubezpieczeniowa zwraca co roku jej 60%, naliczając zwrot środków dla poszczególnych Izb według formuły: łączna kwota zwrotu składki dzielona jest przez firmę ubezpieczeniową pomiędzy Izby Celne uczestniczące w programie proporcjonalnie do wartości składek odprowadzanych przez ubezpieczających na ubezpieczenie typu ?Życie? w danym roku.

Zgodnie z zawartym porozumieniem Izba Celna stoi na stanowisku, aby zwróconą kwotę rozdysponować w kwotach proporcjonalnych do kwot wpłacanych przez poszczególnych ubezpieczonych w 2007r., co jest równoznaczne z wypłatą dla każdego ubezpieczonego części zwrotu jego składki. Wnioskodawca nadmienia, iż potrącenie składek na grupowe ubezpieczenie odbywa się w momencie wyliczenia wynagrodzenia netto (do wypłaty), czyli po potrąceniu już od uzyskanego przychodu podatku dochodowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od ww. wypłaty należy podatnikowi potrącać podatek dochodowy, czy można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zgodnie z zawartym porozumieniem Izba Celna zwróconą kwotę chce rozdysponować w kwotach proporcjonalnych do kwot wpłaconych przez poszczególnych ubezpieczonych w 2007r., co jest równoznaczne z wypłatą dla każdego ubezpieczonego części zwrotu jego składki. Nadmieniamy, iż potrącenie składek na grupowe ubezpieczenie odbywa się w momencie wyliczenia wynagrodzenia netto (do wypłaty), czyli po potrąceniu już od uzyskanego przychodu podatku dochodowego.

W związku z powyższym, zdaniem wnioskodawcy, od ww. wypłat nie należy podatnikowi potrącać zaliczki na podatek dochodowy, można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam do następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Przy czym zgodnie z treścią art. 24 ust. 15 powyższej ustawy, dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

Jak wynika z wniosku, zawarta umowa ubezpieczenia nie dotyczy ubezpieczenia związanego z funduszami kapitałowymi, zatem zastosowania nie będą miały uregulowania zawarte w art. 24 ust. 15 powołanej ustawy.

Zakres zwolnienia określony w cyt. art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do tych wszystkich kwot, które zakład ubezpieczeniowy wypłaca ? w związku z zawartą umową ubezpieczeniową ? jako świadczenie należne w związku z zajściem przewidzianego w umowie ubezpieczenia wypadku (m.in. śmierci, trwałego inwalidztwa).

Powołane zwolnienie nie może mieć zastosowania do wypłaconych kwot w związku z zaistnieniem sytuacji przedstawionych w opisanym stanie faktycznym, bowiem wypłata tychże kwot nie jest następstwem zajścia określonego zdarzenia, przewidzianego w umowie ubezpieczenia, lecz jest efektem tzw. nadpłacenia składki, która to nadpłata wynika ze stosowanych ? zgodnie z zawartym porozumieniem przez wnioskodawcę i firmę ubezpieczeniową ? określonych procedur rozliczania składki i w efekcie ustalenia należnej wysokości składki na dany rok.

Niezależnie od powyższego, w opisanym stanie faktycznym, zwrot składek dokonany przez zakład ubezpieczeniowy nie będzie skutkował powstaniem u pracowników przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem otrzymana kwota nie stanowi dla nich żadnego przysporzenia majątkowego ? jest zwrotem części kwoty, która została wcześniej uiszczona tytułem składki na ubezpieczenie. Składka ta jest wpłacana (potrącana przez pracodawcę) z wynagrodzenia netto ( do wypłaty), czyli po potraceniu już od uzyskanego przychodu podatku dochodowego. Uznanie, iż zwrot części składki stanowi przychód podatkowy, spowodowałoby podwójne opodatkowanie tego samego przychodu uzyskanego przez pracownika.

Zwrot części składek nie będzie stanowił dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jednakże z innych przyczyn niż wskazanych przez wnioskodawcę, dlatego nie można było uznać stanowiska wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika