Skutki podatkowe sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego własnych książek w postaci elektronicznej, (...)

Skutki podatkowe sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego własnych książek w postaci elektronicznej, tzw. e-booków wraz z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura ? 09 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 26 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego własnych książek w postaci elektronicznej, tzw. e-booków ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego własnych książek w postaci elektronicznej, tzw. e-booków.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 19 kwietnia 2012 r. znak: IBPB II/1/415-141/11/AA, IBPP4/443-74/12/PK, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 26 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza sprzedawać swoje utwory (książki) w postaci elektronicznej (tzw. e-booki) w amerykańskim sklepie internetowym X.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, jest polskim podatnikiem, a w Stanach Zjednoczonych nie będzie pobierany podatek dochodowy z tytułu przekazywania Wnioskodawcy na konto walutowe ewentualnych przychodów ze sprzedaży e-booków jego autorstwa. Ww. amerykańska firma X odprowadza należny podatek od towarów i usług od sprzedaży publikacji autorów pochodzących z krajów unii europejskiej.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy przychody ze sprzedaży swoich utworów (książek) w postaci elektronicznej (tzw. e-booki) w amerykańskim sklepie internetowym X należy traktować jako przychody z praw majątkowych (art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?
  2. Czy do ww. przychodów należy zastosować tzw. 50% koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy)?
  3. Czy od powyższego dochodu nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
  4. Czy Wnioskodawca musi prowadzić działalność gospodarczą?

Zdaniem Wnioskodawcy uzyskiwane przez niego przychody będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody z praw majątkowych (praw autorskich), które powinien wykazywać w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodów) jako przychody z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca uważa, iż do przychodu z tytułu sprzedaży swoich książek za pośrednictwem sklepu internetowego w postaci elektronicznej (tzw. e-booków) może zastosować tzw. 50% koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedmiotowych dochodów Wnioskodawca uważa, że nie ma obowiązku uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w ciągu roku podatkowego.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy, prowadzenie przez niego działalności gospodarczej nie jest konieczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotycząca skutków podatkowych sprzedaży za pośrednictwem sklepu internetowego własnych książek w postaci elektronicznej, tzw. e-booków. W pozostałym zakresie wniosku, tj. w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy określa źródła przychodów, gdzie między innymi ustawodawca wymienia w pkt 7 - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w ww. art. 18 są m.in. przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na podstawie ust. 2 pkt 1 ww. art. 1 cyt. ustawy w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe).

Co do zasady, twórcom utworów, objętych ochroną prawa autorskiego przysługuje wyłączność do tychże praw. Twórca może jednak umożliwić korzystanie podmiotom trzecim ze swojego utworu m.in. poprzez udzielenie im licencji. Istotą umowy licencyjnej jest zezwolenie na korzystanie z dzieła będącego przedmiotem prawa autorskiego. Na jej podstawie podmiot któremu przysługuje dobro o charakterze niematerialnym, nie przenosi na inną osobę swoich praw, lecz jedynie udziela jej upoważnienia do korzystania z tego dobra w określony sposób, w określonym czasie za stosowanym wynagrodzeniem (tzw. opłata licencyjna) lub nieodpłatnie.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki:

  • konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu (w przedmiotowym przypadku ? własne utwory (książki) w postaci elektronicznej tzw. e-booki),
  • osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielanie licencji).

W tym miejscu należy jednak zauważyć, iż tut. Organ nie jest upoważniony do interpretacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba (Wnioskodawca) jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy lub czy konkretna praca (książki w postaci elektronicznej tzw. e-booki) stanowią prawo autorskie lub prawo pokrewne.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedawać swoje utwory (książki) w postaci elektronicznej (tzw. e-booki) w amerykańskim sklepie internetowym X. Ponadto Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, jest polskim podatnikiem, a w Stanach Zjednoczonych nie będzie pobierany podatek dochodowy z tytułu przekazywania Wnioskodawcy na konto walutowe ewentualnych przychodów ze sprzedaży e-booków jego autorstwa.

W złożonym wniosku Zainteresowany wskazał, iż sprzedawane przez niego e-booki są jego własnymi utworami czyli stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, natomiast uzyskiwane przez niego przychody ze sprzedaż ww. utworów są przychodami z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż środki pieniężne uzyskane od podmiotu zagranicznego (firmy amerykańskiej X) w związku ze sprzedażą swoich książek za pośrednictwem sklepu internetowego w postaci elektronicznej (tzw. e-booków) ? prowadzonego przez ten podmiot ? są przychodem z praw autorskich, zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym we wniosku. Konsekwencją powyższego jest zakwalifikowanie tych przychodów do źródła przychodów, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i obowiązek wykazania przez Wnioskodawcę ww. dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym. W związku z tym, na Wnioskodawcy nie spoczywa obowiązek samodzielnego uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, bowiem tego rodzaju źródło przychodu (art. 18 ww. ustawy) nie zostało wymienione w art. 44 cyt. ustawy, normującym obowiązek samodzielnego wpłacania przez podatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych bez pośrednictwa płatników.

Ponadto należy się zgodzić z Wnioskodawcą, iż w omawianej sytuacji prowadzenie przez niego działalności gospodarczej na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest konieczne, gdyż przychody przez niego uzyskiwane winny być kwalifikowane do ww. źródła przychodów.

Odnosząc się natomiast do kwestii zastosowania przez Wnioskodawcę 50% kosztów uzyskania przychodów stwierdzić należy, iż w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła rpzychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, i podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zatem, skoro istotnie, jak stwierdza Wnioskodawca sprzedawane przez niego książki w formie elektronicznej tzw. e-booki są jego własnymi utworami, z którym związane są prawa autorskie, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym Wnioskodawca może do osiągniętych przychodów zastosować 50% koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika