Czy wnioskodawczyni może rozliczyć się wraz z mężem i czy może odliczyć składki na ubezpieczenie (...)

Czy wnioskodawczyni może rozliczyć się wraz z mężem i czy może odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z dochodu jaki został osiągnięty w Niemczech?
Czy składki te będą podlegały odliczeniu od dochodu i podatku w sytuacji gdy zostały one odprowadzone w Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 12 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia się z mężem osiągającym dochody z zagranicy oraz odliczenia w zeznaniu podatkowym składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia się z mężem osiągającym dochody z zagranicy oraz odliczenia w zeznaniu podatkowym składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Mąż wnioskodawczyni pracował do maja 2009r. w Polsce, a od czerwca podpisał umowę o pracę na budowie w Niemczech. Siedziba tej firmy znajduje się w Polsce, a w umowie o pracę jest zapis, że składki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych odprowadzane będą w Polsce odpowiednio ze środków pracodawcy i wynagrodzenia pracownika w wielkości wynikających z obowiązujących przepisów. Mąż wnioskodawczyni w Niemczech pracował trzy miesiące. Wynagrodzenie za ten okres opodatkowane było w Niemczech, natomiast składki ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego płacone były w Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioskodawczyni ma wątpliwości czy opłacone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składki społeczne i zdrowotne od zagranicznych dochodów niepodlegających opodatkowaniu w Polsce (ze względu na umowę międzynarodową o unikaniu podwójnego podatku) można odliczyć od dochodu i podatku w Polsce z tytułu pozostałych dochodów. Dodatkowo wnioskodawczyni zaznaczyła, iż zamierza dokonać wspólnego rozliczenia z mężem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy wnioskodawczyni może rozliczyć się wraz z mężem i czy może odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z dochodu jaki został osiągnięty w Niemczech...
  2. Czy składki te będą podlegały odliczeniu od dochodu i podatku w sytuacji gdy zostały one odprowadzone w Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych...

Wnioskodawczyni uważa, że może rozliczyć się wspólnie z mężem jak również może odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ponieważ zostały one odprowadzone w Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeżeli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z art. 3 ust. 1a wyżej powołanej ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Stosownie do art. 6 ust. 2 ww. ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku (art. 6 ust. 3 powołanej ustawy).

Zgodnie z art. 6 ust. 8-10 ww. ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006r. o podatku tonażowym. Zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006r. o podatku tonażowym. Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust.

3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Odliczenie to nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b. ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15.

Reasumując, w sytuacji gdy zostaną spełnione przesłanki wymienione w art. 6 ust. 2 i ust. 8-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas wnioskodawczyni będzie mogła rozliczyć się wspólnie z mężem. Fakt uzyskiwania przez męża dochodu, który podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (zasadność tegoż zwolnienia nie jest rozstrzygana niniejszą interpretacją, bowiem nie jest to przedmiotem zagadnienia poruszonego przez wnioskodawczynię) nie jest przeszkodą do złożenia wspólnego zeznania. Podkreślić jednak należy, iż uzyskany przez męża dochód w Niemczech mimo, że podlega ? jak wskazuje wnioskodawczyni ? zwolnieniu z opodatkowania w Polsce na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, winien być ? stosownie do treści art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? wykazany w zeznaniu podatkowym celem ustalenia tzw. stopy procentowej, wg której należy następnie obliczyć podatek od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Odnosząc się do zapłaconych składek do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podkreślić należy, iż podlegają one odliczeniu jeżeli ich wymiaru nie stanowi dochód zwolniony od podatku na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nie stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem odliczeniu podlegać będą składki od dochodu uzyskanego za granicą, jednakże tylko w tej części, w której dochód ten podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Natomiast nie podlegają odliczeniu składki przypadające na tę część dochodu, która korzysta ze zwolnienia na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na mocy art. 21 ust. 1 pkt 20, czyli na tę część, która nie podlega wykazaniu do obliczenia stopy procentowej, o której mowa w art. 27 ust. 8 ww. ustawy. Zatem w zeznaniu składanym przez wnioskodawczynię wspólnie z mężem mogą zostać wykazane do odliczenia składki przypadające na dochód uzyskany w Niemczech, jednakże na zasadach wyżej wymienionych. Przy czym wskazać należy, że składki na ubezpieczenie społeczne ? winny być odliczone od dochodu męża, natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne ? będą podlegały odliczeniu od wspólnego podatku.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeniaw przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja indywidualna stosownie do art. 14 § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla wnioskodawczyni. Mąż wnioskodawczyni aby uzyskać interpretację w swojej indywidualnej sprawie winien wystąpić z odrębnym wnioskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika