Czy od wypłaconego stypendium za udział w stażu należy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od (...)

Czy od wypłaconego stypendium za udział w stażu należy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy należy stosować ulgę podatkową i czy naliczać koszty uzyskania przychodu, a jeśli tak to w jakiej wysokości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 11 marca 2010r.), uzupełnionym w dniu 25 maja 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendium stażowego- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania stypendium stażowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 12 maja 2010r. Znak: IBPB II/1/415-299/10/ASz oraz IBPB II/1/415-300/10/ASz wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 25 maja 2010r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W ramach tego projektu przewidziano wypłatę stypendium dla uczestników projektu biorących udział w organizowanych kursach. Uczestnikami projektu będą osoby fizyczne. Stypendium wynosi 4 zł brutto za godzinę szkolenia. Łączna kwota wypłacona jednemu uczestnikowi będzie wynosić ok 400 zł.

W ramach ww. projektu przewidziano również wypłatę stypendium uczestnikom projektu za staż. Miesięczne stypendium dla jednego uczestnika projektu będzie w wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie. Stypendium to będzie wypłacane przez okres maksymalnie czterech miesięcy.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż projekt działa pod nazwą ?...' i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekt ten zawiera się w priorytecie VII. Promocja integracji społecznej, działanie 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizację projektu przewidziano na okres od 01 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy od wypłaconego stypendium za udział w kursie należy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy należy stosować ulgę podatkową i czy naliczać koszty uzyskania przychodu, a jeśli tak to w jakiej wysokości...
  2. Czy od wypłaconego stypendium za udział w stażu należy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, czy należy stosować ulgę podatkową i czy naliczać koszty uzyskania przychodu, a jeśli tak to w jakiej wysokości...

  1. Z ustaleń Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wynika, iż stypendium za udział w kursie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z 'innych źródeł' jednakże w momencie wypłaty nie należy potrącać zaliczki na podatek dochodowy, a uzyskany przychód płatnik winien wykazać na koniec roku na formularzu PIT-8C. Co za tym idzie nie stosuje się ulgi podatkowej oraz kosztów uzyskania przychodów.
  2. W kwestii stypendiów za staż ustalono, iż podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z 'innych źródeł'. W momencie wypłaty stypendium winno się potrącać zaliczkę na podatek dochodowy z zastosowaniem ulgi podatkowej bez stosowania kosztów uzyskania przychodu. Uzyskany przychód należy wykazać na koniec roku na formularzu PIT-11.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania stypendium stażowego. Wniosek w zakresie opodatkowania stypendium z tytułu udziału w kursie został rozpatrzony interpretacją indywidualną Znak: IBPB II/1/415-299/10/ASz.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wnioskodawca realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekt działa pod nazwą ?...' i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekt ten zawiera się w priorytecie VII. Promocja integracji społecznej, działanie 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Realizację projektu przewidziano na okres od 01 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2011 roku.

W ramach ww. projektu przewidziano wypłatę stypendium uczestnikom projektu za staż. Miesięczne stypendium dla jednego uczestnika projektu będzie w wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie. Stypendium to będzie wypłacane przez okres maksymalnie czterech miesięcy.

Dnia 28 września 2007r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 (Narodowej Strategii Spójności) i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce.

Z dniem 01 stycznia 2010r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono przepis art. 21 ust. 1 pkt 137, w myśl którego zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzieloną w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010r. Nr 28, poz. 146).

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych ilekroć w ustawie jest mowa o środkach europejskich, rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Do środków europejskich zalicza się zatem:

  • środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;
  • niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:
    1. Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,
    2. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,
    3. Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;
  • środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:
    1. Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej 'Sekcja Gwarancji',
    2. Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,
    3. Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego) - wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż w sytuacji, gdy stypendia stażowe są otrzymywane przez uczestników ww. projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych, tj. m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego, to korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 137 objęci są ostateczni odbiorcy świadczenia tj. korzystający ze świadczeń, uczestnicy stażu, np. bezrobotni. To oznacza, iż wnioskodawca jako płatnik nie jest obowiązany do naliczenia, poboru i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy oraz do sporządzenia imiennych informacji.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika