Czy wypłata odszkodowań użytkownikom likwidowanych ogródków działkowych jest zwolniona z podatku (...)

Czy wypłata odszkodowań użytkownikom likwidowanych ogródków działkowych jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura ? 20 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania użytkownikom likwidowanych ogródków działkowych ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania użytkownikom likwidowanych ogródków działkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych jest samorządową jednostką budżetową, realizującą zgodnie z Statutem zadania z zakresu administracji rządowej powierzone Marszałkowi Województwa, które wynikają z ustawy Prawo wodne (Dz. U. Nr 239 poz. 2019 z 2005r. ze zm.). Są to zadania celu publicznego, w tym przypadku zadanie p.n. ?Budowa prawostronnego obwałowania rzeki (?) w km 16+074 ? 19+900 wraz z budową ciągów komunikacyjnych na koronie wału z zagospodarowaniem terenów rezerw gruntowych na budowę wału położonych w międzywalu?. Na realizację ww. zadania została wydana przez Prezydenta Miasta decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego z dnia 27.07.2006r. W dniu 09.07.2008r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy:

  1. Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych i
  2. Gminą Miejską a
  3. Polskim Związkiem Działkowców.


Celem tego porozumienia było ustalenie zasad, na jakich nastąpi likwidacja części Rodzinnego Ogródka Działkowego, która to część ogródka przeznaczona zostanie na realizację inwestycji celu publicznego. Kwoty odszkodowania dla użytkowników działek za składniki majątkowe, które zostaną określone w operacie szacunkowym sporządzonym przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego, zostaną wypłacone użytkownikom działek na podstawie podpisanej z nimi przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych ugody.

Podstawa materialno - prawna wyceny to:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks Cywilny,
  • Ustawa z dnia 6 maja 1991r. o pracowniczych ogródkach działkowych, (Dz. U. z 1996r. Nr 95, poz. 390 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, (tj. z 2004r. Dz. U. Nr 261, poz. 2603 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 2007r. poz. 2109),
  • Standardy Zawodowe Rzeczoznawców Majątkowych.

Wątpliwości dotyczy kwestia opodatkowania wypłacanych odszkodowań za składniki roślinne i budowlane poszczególnym użytkownikom likwidowanych ogródków działkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wypłata odszkodowań osobom fizycznym niebędących rolnikami jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3...

Jak należy rozumieć zapis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 21 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych...

W ocenie wnioskodawcy wypłacone odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych o brzmieniu: ?Wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych do tych ustaw?. Zasady wyceny odszkodowań z tytułu likwidacji pracowniczego ogrodu działkowego reguluje art. 20 ustawy z dnia 6 maja 1991r. o pracowniczych ogrodach działkowych oraz ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami. Istnienie aktów prawnych regulujących zasady ustalania odszkodowania wypłacanego poszczególnym użytkownikom uzasadnia tezę o zwolnieniu przedmiotowego odszkodowania z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypłata przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych odszkodowania następuje na podstawie dokumentu noszącego nazwę ?ugoda? jedynie dla potwierdzenia przyjęcia przez użytkowników kwoty odszkodowania w ustalonej przez rzeczoznawcę wysokości. W ocenie wnioskodawcy nie jest to ugoda w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Sposób nazwania dokumentu nie może rzutować na istnienie podstawy do opodatkowania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do regulacji art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.

Aby zatem wypłacone odszkodowanie korzystało ze zwolnienia na podstawie wskazanego powyżej przepisu, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:

  • jego wysokość lub zasady ustalania muszą wynikać z przepisów odrębnych ustaw,
  • podstawą jego przyznania nie może być zawarta umowa lub ugoda.

Przenosząc powyższe na grunt opisanego we wniosku stanu faktycznego, z którego wynika, iż kwoty odszkodowania ? w wysokości określonej w operacie szacunkowym sporządzonym przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego ? wypłacone zostaną użytkownikom działek za składniki majątkowe na podstawie podpisanej z nimi przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych ugody, stwierdzić należy, że wskazane warunki nie zostały spełnione. Odszkodowanie zostało bowiem wypłacone na podstawie zawartej ugody. Tym samym oznacza to, że art. 21 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może stanowić podstawy zwolnienia z opodatkowania przedmiotowego odszkodowania niezależnie od tego, czy jego wysokość i zasady ustalania wynikają z odrębnych ustaw.

Wypłacone odszkodowanie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z innych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 20 ww. ustawy, źródłami przychodów są również źródła inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy podatkowej w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie ?w szczególności? dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy więc mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Stosownie do postanowień art. 42a powołanej ustawy, podmioty dokonujące wypłaty należności lub świadczeń wymienionych w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek dochodowy, mają obowiązek sporządzić informację PIT-8C i terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy nie mogło zostać uznane za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika