Czy zwrócone pracownikowi w 2009r. składki na ubezpieczenie zdrowotne winny być wykazane w zeznaniu (...)

Czy zwrócone pracownikowi w 2009r. składki na ubezpieczenie zdrowotne winny być wykazane w zeznaniu podatkowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 17 maja 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych części składek zdrowotnych nienależnie wpłaconych przez płatnika ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych części składek zdrowotnych nienależnie wpłaconych przez płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku podatkowym 2009 w siedmiu ratach wnioskodawczyni otrzymała zwrot niesłusznie pobranych zaliczek z ZUS (zakład pracy odprowadzał składki ZUS ze składnika pensji, z którego nie powinny być one odprowadzane). W 2010r. wnioskodawczyni otrzymała z zakładu pracy PIT-11 z wykazaną kwotą. Poza PIT-11 wnioskodawczyni otrzymała zwykłe pismo z zakładu pracy, gdzie wskazano kwotę, którą wnioskodawczyni winna umieścić w swoim rocznym rozliczeniu w poz. ?doliczenia do podatku? - z tłumaczeniem pracodawcy, że kwota ta odpowiada wysokości składki zdrowotnej, której pracodawca nie miał gdzie umieścić w PIT-11 (brak rubryki), przez co wypłacając te siedem rat pracownikowi nie potrącał tej składki (30%) i dopiero po fakcie poinformował o tym w piśmie cedując na pracownika zwrot tej składki do Urzędu Skarbowego. Otrzymując te zwroty z ZUS wnioskodawczyni miała prawo być pewna, że jak zawsze otrzymuje kwotę netto, a nie kwotę powiększoną o jakieś składki zdrowotne, które nie powinny do wnioskodawczyni trafić. W związku z zaistniałą sytuacją wnioskodawczyni została narażona na nieprzewidziany zwrot dosyć dużej kwoty. Jednakże wnioskodawczyni informuje, iż umieściła wskazaną w piśmie kwotę w poz. 'doliczenia do podatku? i odprowadziła ją w należnym terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Na podstawie jakich dokumentów wnioskodawczyni wypełnia swoje roczne rozliczenie podatku...

Czy wnioskodawczyni miała obowiązek uwzględnienia informacji zawartej w piśmie od pracodawcy...

Czy w tym wypadku będzie mogła wystąpić do Urzędu Skarbowego z korektą deklaracji podatkowej za rok 2009 i prośbą o zwrot niesłusznie zapłaconego wyższego podatku, gdyż nie wynika to w żaden sposób z druku PIT-11...

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż nie powinna odprowadzać podatku, który w żaden sposób nie wynika z jej dochodów umieszczonych w PIT-11.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027) tj. m.in.: pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Sytuacja zwrotu składek na ubezpieczenia zdrowotne, o których mowa w ww. ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została unormowana w art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl powołanego przepisu, w przypadku otrzymania przez pracownika zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenia zdrowotne w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik (pracownik) jest obowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni zostały zwrócone w 2009r. niesłusznie pobrane zaliczki z ZUS. W 2010r. wnioskodawczyni otrzymała od zakładu pracy PIT-11 z wykazaną kwotą. Poza PIT-11 wnioskodawczyni otrzymała zwykłe pismo, gdzie wskazano kwotę, którą wnioskodawczyni winna umieścić w swoim rocznym rozliczeniu w poz. ?doliczenia do podatku? - z wyjaśnieniem pracodawcy, że kwota ta odpowiada wysokości składki zdrowotnej, której pracodawca nie miał gdzie umieścić w PIT-11 (brak rubryki), przez co wypłacając te siedem rat wnioskodawczyni nie potrącał tej składki (30%) i dopiero po fakcie poinformował o tym w piśmie cedując na pracownika zwrot tej składki do Urzędu Skarbowego.

Należy zauważyć, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej jaki dokument winien sporządzić w tej sytuacji płatnik. Zatem należy przyjąć, iż ma tu zastosowanie ogólna reguła, według której dowodem może być wszystko co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W takiej sytuacji zasadne jest, aby płatnik poinformował na piśmie pracownika o zwróconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz o obowiązku wynikającym z ww. art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem skoro wnioskodawczyni w latach poprzednich odliczyła od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne ? to zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem winna wykazać kwotę uprzednio odliczoną, a obecnie zwróconą przez ZUS, jako doliczenie do podatku. Dokonać tego należy na druku zeznania rocznego PIT-37, ale kwotę zwrotu należy ująć w pozycji ?doliczenia do podatku?.

Zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach, rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Zgodnie z treścią art. 81 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym - poprawnym już - wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, iż w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji, z wynikającym z przepisu prawa obowiązkiem dołączenia pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. W przypadku gdy w złożonym pierwotnie zeznaniu podatkowym, podatnik wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo wykazał nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej, stosownie do treści art. 75 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa korektę składa się wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty (w którym to wniosku winna być określona kwota nadpłaty).

Jednakże biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne jak i przedstawiony przez wnioskodawczynię stan faktyczny należy stwierdzić, iż wnioskodawczyni nie ma podstaw do dokonania korekty deklaracji podatkowej za 2009r. z tytułu zapłaconego wyższego podatku, gdyż postąpiła ona prawidłowo wykazując kwotę zwróconych składek zdrowotnych w zeznaniu podatkowym za 2009r. jako doliczenie do podatku.

Stanowisko wnioskodawczyni należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika