Czy wnioskodawczyni ma prawo skorzystać dla całej sprzedanej nieruchomości z ulgi określonej w art. (...)

Czy wnioskodawczyni ma prawo skorzystać dla całej sprzedanej nieruchomości z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 29 marca 2010r.), uzupełnionym w dniu 17 czerwca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości zastosowania ulgi wynikającej z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości zastosowania ulgi wynikającej z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 11 czerwca 2010r. Znak: IBPBII/1/415-358/10/BJ, IBPB II/1/415-581/10/BJ, IBPB II/1/415-582/10/BJ wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 17 czerwca 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2007r. wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem do majątków własnych w drodze darowizny działki 4/3 oraz 4/4 położone w K. Na działce 4/3 rozpoczęto budowę domku jednorodzinnego w 2007r. W związku małżeńskim małżonkowie nie mieli wspólności majątkowej. W dniu 4 listopada 2009r. wnioskodawczyni rozwiodła się z mężem i dokonała zniesienia współwłasności nieruchomości z męża na nią w zamian za spłacenia byłego męża w kwocie 60.000,00 zł oraz przejęcia kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich w kwocie 90.740 Franków Szwajcarskich na dzień przejęcia kredytu. W roku bieżącym wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać ww. nieruchomość z dokończonym domem - stan surowy zamknięty.

W piśmie z dnia 15 czerwca 2010r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wnioskodawczyni wyjaśniła, iż:

  1. Każdy z małżonków nabył prawo udziału w działce 4/3 i 4/4.
  2. Przedmiotem zniesienia współwłasności były obie działki (4/3 i 4/4).
  3. Przedmiotem zbycia objęta jest wyłącznie nieruchomość 4/3.
  4. Kredyt zaciągnięty był na cele budowlane czyli na budowę budynku mieszkalnego posadowionego na działce 4/3. Zaciągnięcie kredytu nastąpiło 10 stycznia 2008r. Kredyt został przez wnioskodawczynię przejęty na zasadzie notarialnego porozumienia z byłym mężem.
  5. Kredytobiorcami byli oboje małżonkowie wskazani jako tacy w umowie kredytowej i zobowiązani do spłaty solidarnie.
  6. Kredyt został spożytkowany w całości na budowę ww. domu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przy sprzedaży wspomnianej nieruchomości wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowy według zasad określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według stanu prawnego obowiązującego dla całej nieruchomości w dniu zakończenia budowy, tj. w 2009r. czyli powinna odprowadzić 19% podatku od różnicy pomiędzy kosztami nabycia (darowizna więc tylko koszty aktu notarialnego) powiększonych o koszty spłaty kredytu do czasu dokonania sprzedaży nieruchomości...
  2. Czy wnioskodawczyni ma prawo skorzystać dla całej sprzedanej nieruchomości z ulgi określonej w art. 21 w brzmieniu z 2009r. czyli zakończenia budowy w postaci przeznaczenia kwoty uzyskanej ze sprzedaży na jej cele mieszkaniowe i spłatę zaciągniętego przed ewentualną sprzedażą nieruchomości kredytu mieszkaniowego przejętego od byłego męża...
  3. Czy wnioskodawczyni powinna ewentualne opodatkowanie sprzedaży rozpatrywać pod kątem dwóch stanów prawnych obowiązujących w dniu nabycia nieruchomości w drodze darowizny oraz w drodze zniesienia współwłasności, a data zakończenia budowy nie ma tutaj znaczenia...

Zdaniem wnioskodawczyni, odpowiadając na pytanie nr 2 wobec faktu, iż w 2009r. zakończyła się budowa, ma prawo skorzystać ze wspomnianej w pytaniu ulgi pod warunkiem wykorzystania środków pieniężnych na cele wymienione w art. 21 ust 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu z 2009r. czyli może przeznaczyć środki na cele mieszkaniowe i na spłatę kredytu zaciągniętego przed sprzedażą na cele mieszkaniowe w frankach szwajcarskich.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2. W zakresie pytania nr 1 odpowiedzi udzielono w interpretacji Znak: IBPB II/1/415-358/10/BJ, a w zakresie pytania nr 3 odpowiedzi udzielono w interpretacji Znak: IBPB II/1/415-582/10/BJ.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (?).

Tym samym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, które nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia zbywanej nieruchomości. Data ta wskazuje, jakie przepisy mają zastosowanie do opodatkowania osiągniętego przez podatnika dochodu.

Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 6 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do 31 grudnia 2008r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r. Oznacza to, że do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych od dnia 1 stycznia 2009r. zastosowanie mają przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2009r. zgodnie z treścią art. 14 ww. ustawy zmieniającej.

Zgodnie z treścią art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są grunty, a także budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Natomiast art. 48 Kodeksu cywilnego stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl art. 47 Kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości - z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. Tak więc zbycie nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z powyższym, datą nabycia nieruchomości jest zawsze data nabycia gruntu bez względu na to, kiedy został lub zostanie wzniesiony na tym gruncie budynek. Wyjątek od tej zasady Kodeks cywilny przewiduje w przypadku, kiedy przedmiotem nabycia jest prawo użytkowania wieczystego gruntu. W tym przypadku budynek wybudowany na gruncie stanowi przedmiot odrębnej własności. Z taką sytuacją nie mamy jednak do czynienia w przedmiotowej sprawie.

Z uwagi na to, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia ?nabycia?, należy ponownie odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego, a w szczególności do art. 155 § 1, który stanowi, iż umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Celem natomiast postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności. Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać. Dopóki więc istnieje współwłasność można mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, nigdy ? o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy.

Zgodnie z art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wyłącznie wówczas, jeżeli nabyte na własność mienie mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Nie zmienia tego nawet fakt, że zniesienia współwłasności można dokonać bez spłat i dopłat. Zatem jeżeli przy dokonaniu zniesienia współwłasności wystąpiło przysporzenie majątku ponad udział posiadany przed zniesieniem współwłasności oznacza to, że dla części nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności.

Jak wynika z wniosku, w 2007r. wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem do majątków własnych w drodze darowizny działki 4/3 oraz 4/4. Każdy z małżonków nabył prawo udziału w działce 4/3 i 4/4. Na działce 4/3 rozpoczęto budowę domku jednorodzinnego w 2007r. W związku małżeńskim małżonkowie nie mieli wspólności majątkowej. W dniu 04 listopada 2009r. wnioskodawczyni rozwiodła się z mężem i dokonała zniesienia współwłasności nieruchomości (działek 4/3 i 4/4) z męża na swoją w zamian za spłacenie byłego męża w kwocie 60.000 zł oraz przejęcie zaciągniętego kredytu w kwocie 90.740 franków szwajcarskich na dzień przejęcia kredytu. Kredyt zaciągnięty był na budowę budynku mieszkalnego posadowionego na działce 4/3. Zaciągnięcie kredytu nastąpiło 10 stycznia 2008r. Kredyt został przez wnioskodawczynię przejęty na zasadzie notarialnego porozumienia z byłym mężem. Kredytobiorcami byli oboje małżonkowie. W roku bieżącym wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać ww. nieruchomość z dokończonym domem - stan surowy zamknięty.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości przez wnioskodawczynię.

Zatem w sprawie będącej przedmiotem zapytania wnioskodawczyni nabyła prawo własności sprzedawanej nieruchomości czyli działki nr 4/3 w następujący sposób:

  • w 2007r. ? w 1/2 części odpowiadającej jej udziałowi nabytemu na podstawie umowy darowizny,
  • w 2009r. ? w 1/2 części odpowiadającej udziałowi nabytemu od byłego męża w wyniku zniesienia współwłasności.

Przy czym podkreślić należy, że udział 1/2 to zgodnie z zasadami w prawie cywilnym udział w gruncie oraz udział we wszystkim co jest z tym gruntem trwale związane.

Z uwagi na to, że nabycie prawa do przedmiotowej nieruchomości nastąpiło odpowiednio w 2007r. oraz w 2009r. pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, należy oddzielnie liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie każdego z udziałów w tej nieruchomości gruntowej zabudowanej.

Budynek mieszkalny ?w trakcie budowy? ? stan surowy zamknięty trwale związany z gruntem będzie bowiem częścią składową tej nieruchomości. Data zakończenia jego wybudowania pozostaje bez znaczenia dla rozstrzygnięcia. Data ta miałaby znaczenie wówczas gdyby budynek budowano na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu. Do takiej też okoliczności ustawodawca przewidział użycie słowa ?wybudowanie? w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie może być zatem tak jak sugeruje wnioskodawczyni, że do całego przychodu ze zbycia nieruchomości nr 4/3 zastosowanie znajdują przepisy w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r. tylko dlatego, że w tej dacie zakończono budowę budynku do stanu surowego. Ponieważ przedmiotem obrotu jest prawo własności a nie prawo użytkowania wieczystego gruntu o dacie nabycia zbywanej nieruchomości decydować będzie bezwzględnie data nabycia prawa własności gruntu. Wraz z nabyciem gruntu nabyciu podlega w takiej sytuacji nabycie własności wszystkiego co jest z tym gruntem trwale związane. Jeżeli zaś nabyciu podlega udział w nieruchomości to oznacza, że nabyto zarówno udział w gruncie jak i taki sam udział we wszystkim co znajduje się na tym gruncie i jest z nim trwale związane czyli również udział w budynku.

Z uwagi na to, że nabycie prawa do przedmiotowej nieruchomości nastąpiło odpowiednio w 2007r. oraz w 2009r. pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, należy oddzielnie liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie każdego z udziałów w tej nieruchomości.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż wnioskodawczyni, która stała się właścicielką przedmiotowej nieruchomości- działki nr 4/3, w przypadku jej zbycia w bieżącym roku przed upływem pięciu lat - do połowy wartości przychodu ze zbycia nieruchomości odpowiadającej udziałowi 1/2, który nabyła w 2007r. winna zastosować przepisy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r. Do przychodu tego nie ma zastosowania zwolnienie z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż mocą art. 14 ustawy zmieniającej z dnia 06 listopada 2008r. przepis ten obowiązuje dopiero od 01 stycznia 2009r. Natomiast do połowy wartości przychodu ze zbycia nieruchomości odpowiadającej udziałowi, który wnioskodawczyni nabyła w 2009r. winna zastosować przepisy w brzmieniu obowiązującym w 2009r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2009r., wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

W myśl art. 21 ust. 25 ww. ustawy za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    -położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
    -w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;
  3. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:
    1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
    3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
    4. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit.

      a.


Podsumowując, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodane zostało przez art. 1 pkt 11 lit. a) ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Powyższa zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009r., a zatem ma zastosowanie tylko i wyłącznie do przychodów (dochodów) uzyskanych ze sprzedaży tych nieruchomości, które nabyte zostały od 1 stycznia 2009r.

W świetle powyższego, skoro wnioskodawczyni zbywaną nieruchomość nabyła w części w 2007r., a w części w 2009r. to zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może mieć zastosowania ? jak twierdzi wnioskodawczyni - do całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości, tylko do połowy przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości odpowiadającego udziałowi nabytemu w 2009r.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić zatem należy, iż wnioskodawczyni nie może skorzystać z ulgi określonej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy w odniesieniu do całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, lecz jedynie do połowy przychodu odpowiadającego udziałowi nabytemu w 2009r.

Podkreślić przy tym należy, że zwolnieniu podlega dochód z odpłatnego zbycia, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, obliczony stosownie do art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli tak obliczony dochód z tytułu zbycia nieruchomości odpowiadający wyłącznie udziałowi nabytemu w 2009r. wnioskodawczyni wydatkuje w całości na cele mieszkaniowe, to dochód odpowiadający udziałowi nabytemu w 2009r. będzie korzystał ze zwolnienia. Celem mieszkaniowym jest również niewątpliwie spłata kredytu z odsetkami zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. W przypadku wnioskodawczyni istotne jest jednak, że kredyt zaciągnięty był przez obojga małżonków, a zobowiązanie do spłaty kredytu jakie ciążyło również na mężu, wnioskodawczyni przejęła dopiero w momencie nabycia od męża udziałów w działce nr 4/3 i 4/4. Wartość tego kredytu ustalona na dzień przejęcia stanowi zatem koszt uzyskania przychodu z tytułu nabycia od męża jego udziałów w działce nr 4/3 i 4/4 w drodze zniesienia współwłasności. Wnioskodawczyni nie może zatem po raz drugi odliczać sobie tej samej kwoty raz jako koszt uzyskania przychodu z tytułu nabycia udziału a drugi raz pomniejszać dochodu do opodatkowania z tytułu zbycia tego samego udziału. Dochód bowiem ustali wcześniej pomniejszając przychód o część kredytu przypadającego na męża.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawczyni, iż ma prawo skorzystać dla całej sprzedanej nieruchomości z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 w brzmieniu obowiązującym w 2009r., należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBII/1/415-358/10/BJ, interpretacja indywidualna

IBPBII/1/415-582/10/BJ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika