Czy odszkodowanie za śmierć męża ? marynarza zwolnione jest z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy odszkodowanie za śmierć męża ? marynarza zwolnione jest z podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 23 października 2009r.), uzupełnionym w dniu 30 grudnia 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania wypłaconego w związku ze śmiercią męża ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymaniego odszkodowania wypłaconego w związku ze śmiercią męża.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 07 grudnia 2009r. Znak: IBPB II/1/415-823/09/MK wezwano wnioskodawczynię do jego uzupełnienia.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 30 grudnia 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Mąż wnioskodawczyni był marynarzem, zachorował na statku, wyokrętowano go ze statku i przewieziono do szpitala w M., a następnie (chyba) armator grecki przetransportował bardzo chorego męża do lepszego szpitala w V. (Brazylia), gdzie nie udało się lekarzom go uratować i mąż zmarł w czerwcu 2006r.

W rzeczach osobistych męża wnioskodawczyni odnalazła umowę o pracę, z której dowiedziała się, że armator ubezpieczył męża i na wypadek śmierci marynarza, żona ma otrzymać kwotę 50 tysięcy USD.

Starania wnioskodawczyni u armatora i ubezpieczycieli zagranicznych o otrzymanie odszkodowania tak jak w umowie ubezpieczeniowej ? wypłaty 50 tysięcy USD i na każde dziecko po 10 tysięcy USD ? dały rezultat, ale tylko częściowy, ponieważ w miejsce 50 tysięcy USD zamierzają wypłacić 35 tysięcy USD jako odszkodowanie, które w języku angielskim brzmi ?compensation for deth of Mr. A? R??, zaś na przekazie do banku ma być napisane ?death compensation A. R? kapitan statku M/V T?.?.

Tak więc wnioskodawczyni posiada umowę mówiącą o 50 tysiącach USD odszkodowania za śmierć i będzie miała dowód wpłaty do banku na kwotę 35 tysięcy USD.

Z tytułu nabycia spadku po zmarłym mężu, Urząd Skarbowy ustalił wnioskodawczyni podatek od spadku w kwocie 7.884,00 zł, a następnie na jej prośbę podatek ten obniżono do kwoty 5.639,00 zł.

Z uzupełnienia wniosku z dnia 24 grudnia 2009r., który wpłynął do tut. Biura w dniu 30 grudnia 2009r. wynika, iż wnioskodawczyni nie wie przez kogo zostanie wypłacone częściowe odszkodowanie za śmierć męża, czy przez spółkę armatora, która jest w Grecji i prawdopodobnie ma swoje agencje w innych częściach świata, czy też przez spółkę ubezpieczyciela, która ma siedzibę w Anglii i swoje przedsiębiorstwa w różnych częściach świata, czy też przez kraj bandery statku. Podobno na statku obowiązuje prawo bandery, w tym przypadku prawo Panamy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku otrzymania kwoty 35 tysięcy USD jako ?death compensation? Urząd Skarbowy obciąży wnioskodawczynię podatkiem od ww. kwoty...

Wnioskodawczyni nie zna języka angielskiego (po wielkich targach ze stroną armatorsko-ubezpieczeniową i ich prawnikami wnioskodawczyni nie ma już sił walczyć dalej w Sądzie Arbitrażowym) ale uważa, że ?compensation for deth of Mr. A? R?? tłumaczy się jako ?odszkodowanie za śmierć? jej męża A. R? kapitana statku T? i w myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od kwoty 35 tyś. USD podatek nie powinien być naliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania wypłaconego w związku ze śmiercią męża.

W pozostałym zakresie, tj. w zakresie podatku od spadków i darowizn wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną Znak: IBPB II/1/436-1/10/MK.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Z treści art. 1a ww. ustawy wynika, iż za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Przepis art. 4a ww. ustawy stanowi, iż przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z treści wniosku wynika, iż wnioskodawczyni mieszka w Polsce, że właściwy Urząd Skarbowy wydał decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków, zatem należy przyjąć, iż dla celów podatkowych posiada ? zgodnie z ww. art. 1a pkt 1 ww. ustawy ? na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych).

Z uzupełnienia wniosku z dnia 24 grudnia 2009r., który wpłynął do tut. Biura w dniu 30 grudnia 2009r. wynika, iż wnioskodawczyni nie wie przez kogo (instytucję z jakiego kraju) zostanie wypłacone odszkodowanie za śmierć męża.

W zależności od tego z jednostki jakiego państwa wypłacone zostanie w przyszłości odszkodowanie w kwocie 35 tysięcy USD, zastosowanie będzie miała umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy tym krajem a Rzeczpospolitą Polską.

Jeżeli z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania będzie wynikało, że ww. wypłacone odszkodowanie może być opodatkowane tylko w państwie zamieszkania osoby uzyskującej dochód z tego tytułu (wnioskodawczyni), wówczas dochód ten podlegać będzie co do zasady opodatkowaniu w Polsce. Oznacza to, że do jego opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, źródłami przychodów są inne źródła.

W myśl art. 11 ust. 1 w. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  2. dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawczyni w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odszkodowania za śmierć męża, które zostanie wypłacone w przyszłości jest prawidłowe, o ile odszkodowanie będzie wypłacone w związku z ubezpieczeniem majątkowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBII/1/436-1/10/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika