wypełnienie informacji PIT-8C w związku z wypłatą odszkodowania, w przypadku gdy ugoda została zawarta (...)

wypełnienie informacji PIT-8C w związku z wypłatą odszkodowania, w przypadku gdy ugoda została zawarta z kuratorem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 08 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypełnienia informacji PIT-8C w związku z wypłatą odszkodowania, w przypadku gdy ugoda została zawarta z kuratorem:

  • w części dotyczącej sporządzania informacji PIT-8C w przypadku ustanowienia kuratora dla osoby nieznanej z pobytu ? jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypełnienia informacji PIT-8C w związku z wypłatą odszkodowania w przypadku gdy ugoda została zawarta z kuratorem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony m.in. następujący stan faktyczny:

Urząd Miasta dokonuje wypłaty odszkodowania dla osób fizycznych i prawnych z tytułu niedostarczenia przez Gminę lokalu socjalnego osobom uprawnionym na mocy prawomocnego wyroku orzekającego (osoby eksmitowane). Wypłacone właścicielom lokali przez Urząd Miasta odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z innych źródeł na podstawie art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie art. 42a ustawy Urząd Miasta jest zobowiązany do sporządzenia informacji o wysokości przychodów (PIT-8C), którą należy do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Powyższe stanowisko Urzędu Miasta uznane zostało za prawidłowe w wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2010 r. (IBPB II/1/415-999/09/MK). Urząd Miasta wypłaca odszkodowania bezpośrednio właścicielom lokali, a także za pośrednictwem innych osób i instytucji. Wypłata odszkodowania dokonywana jest m.in. w następującej sytuacji - ugoda zawierana jest z kuratorem i odszkodowanie przelewane jest na rzecz kuratora sądowego nieruchomości, kuratora ustawionego dla osób nieznanych z miejsca pobytu lub kuratora spadku po zmarłym - na wskazane konto.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Kogo Urząd Miasta powinien wskazać w PIT-8C jako podatnika, jeśli odszkodowanie nie jest wypłacane bezpośrednio właścicielowi lokalu...

Wnioskodawca wskazał, iż jak wynika z art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Kurator z polecenia sądu pełni rolę zarządcy nieruchomości, działa w imieniu i na rzecz właściciela nieruchomości. Jednak nie przejmuje on funkcji podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz właściciela (zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego). Podatnikiem podatku dochodowego powstałego w związku z przeprowadzanymi przez kuratora czynnościami, w tym przyjmowania wypłacanego przez Urząd Miasta odszkodowania w dalszym ciągu jest właściciel lokalu, na którym spoczywa obowiązek podatkowy. Jeśli miejsce pobytu podatnika nie jest znane, Urząd Miasta nie ma możliwości wystawienia i przekazania podatnikowi informacji o wysokości przychodów PIT-8C, więc jest zwolniony z obowiązku wystawienia tej informacji. W przypadku, gdy właściciel lokalu, któremu przysługiwało odszkodowanie zmarł, a odszkodowanie przekazywane jest na konto kuratora spadku po zmarłym, Urząd Miasta nie ma obowiązku wystawiania PIT-8C.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie wypełnienia informacji PIT-8C w sytuacji, gdy ugoda zawierana jest z kuratorem i odszkodowanie przelewane jest na rzecz kuratora sądowego nieruchomości, kuratora ustawionego dla osób nieznanych z miejsca pobytu lub kuratora spadku po zmarłym - na wskazane konto. W pozostałej części wydane są odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Katalog źródeł, do których kwalifikuje się dochód danego rodzaju został wymieniony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W pkt 9 tegoż przepisu wymieniono jako źródło przychodu ?inne źródła?. Zgodnie z art. 20 ust. 1 tej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie zaś do art. 42a ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Urząd Miasta dokonuje wypłaty odszkodowania dla osób fizycznych i prawnych z tytułu niedostarczenia przez Gminę lokalu socjalnego osobom uprawnionym na mocy prawomocnego wyroku orzekającego (osoby eksmitowane). Urząd Miasta wypłaca odszkodowania właścicielom lokali bezpośrednio, a także za pośrednictwem innych osób i instytucji. Wypłata odszkodowania następuje m.in. w takiej sytuacji: ugoda zawierana jest z kuratorem i odszkodowanie przelewane jest na rzecz kuratora sądowego nieruchomości, kuratora ustawionego dla osób nieznanych z miejsca pobytu lub kuratora spadku po zmarłym - na wskazane konto.

Zgodnie z art. 143 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.) jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane (...) (art. 144 § 1 kodeksu). Zgodnie z art. 666 § 1 kodeksu do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. W myśl art. 667 § 1 kurator spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą, i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku. Zgodnie z § 2 ww. artykułu kurator spadku zarządza majątkiem spadkowym pod nadzorem sądu spadku. Do sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości.

Zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 31, poz. 266 ze zm.) jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy, na podstawie art. 417 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Z przepisu art. 417 § 1 ww. Kodeksu cywilnego wynika, iż za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.

Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa (art. 417 § 2 Kodeksu cywilnego).

W myśl art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Mając zatem na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz powołane przepisy wskazać należy, iż na mocy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego roszczenie odszkodowawcze wobec gminy przysługuje właścicielowi. Zatem właścicielowi, któremu zostanie wypłacone odszkodowanie wnioskodawca winien wystawić informację PIT-8C, w której wykaże kwotę odszkodowania podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli ugoda została zawarta z kuratorem sądowym nieruchomości, kuratorem spadku lub kuratorem ustawionym dla osób nieznanych z miejsca pobytu wskazać należy, iż kurator sądowy działa zawsze w imieniu i na rzecz właściciela nieruchomości z polecenia sądu. Nie oznacza to jednak, że przejmuje on funkcje podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz właściciela. Podatnikiem podatku powstałego na skutek czynności przeprowadzonych przez kuratora sądowego, w imieniu i na rzecz właściciela, w dalszym ciągu jest właściciel nieruchomości.

Kurator sądowy nie jest zatem podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaconego odszkodowania, obowiązek podatkowy spoczywa na właścicielu nieruchomości, na którego powinien zostać wystawiony PIT-8C. Urząd Miasta powinien dołożyć wszelkich starań, by dysponować danymi osobowymi właściciela. Jedynie w przypadku gdzie faktycznie (pomimo podjętych prób) nie ma możliwości ustalenia danych osobowych tej osoby, które wymagane są do wypełnienia urzędowego formularza PIT-8C, nie sporządza się informacji PIT-8C. Zatem w przypadku, gdy właściciel lokalu, któremu przysługiwało odszkodowanie zmarł, a odszkodowanie przekazywane jest na konto kuratora spadku po zmarłym, Urząd Miasta nie ma obowiązku wystawienia PIT-8C.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, jednakże pod warunkiem, iż istotnie mimo podjęcia wszelkich wysiłków w celu ustalenia danych osobowych właściciela potrzebnych do sporządzenia informacji PIT-8C Urząd Miasta nie jest ich w stanie ustalić, wówczas z obowiązku tego ? w myśl zasady impossibilium nulla obligatio est ? może być zwolniony.

Inaczej jest w sytuacjach, gdy kurator ustanawiany jest dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. W takiej sytuacji, jeśli znane są dane osobowe tejże osoby (brak jest jedynie jej adresu pobytu), to PIT-8C winien być wystawiony na dane osobowe właściciela nieruchomości i skierowany do rąk wyznaczonego kuratora, bo to on działa w jej imieniu. Zatem w takiej sytuacji wnioskodawca nie jest zwolniony z obowiązku sporządzenia PIT-8C. Tym samym w tej części stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika