Czy Wspólnota Mieszkaniowa ma obowiązek wystawienia informacji PIT-8C w związku z wypłatą właścicielowi (...)

Czy Wspólnota Mieszkaniowa ma obowiązek wystawienia informacji PIT-8C w związku z wypłatą właścicielowi lokalu z rachunku bankowego Wspólnoty kwoty nadpłaty za media?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 25 listopada 2009r.), uzupełnionym w dniach 05 lutego 2010r. i 10 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia przez Wspólnotę Mieszkaniową informacji PIT-8C w związku z wypłatą właścicielowi lokalu z rachunku bankowego Wspólnoty kwoty nadpłaty za media - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia przez Wspólnotę Mieszkaniową informacji PIT-8C w związku z wypłatą właścicielowi lokalu z rachunku bankowego Wspólnoty kwoty nadpłaty za media.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 28 stycznia 2010r. Znak: IBPB I/2/423-1453/09/MS, IBPB II/1/415-913/09/MK wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniach 05 lutego 2010r. i 10 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wspólnota Mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Powierzchnia mieszkalna wynosi 1.226,90 m#178;. Właściciele lokali mieszkalnych wnoszą miesięczne zaliczki na pokrycie kosztów nieruchomości wspólnej oraz kosztów mediów w lokalach. Na koniec roku podatkowego tj. 31 grudnia danego roku zaliczki są korygowane do poziomu kosztów. Powstałe z tego tytułu nadpłaty właścicieli zaliczane są na poczet opłat za kolejne miesiące. Zdarza się, że właściciel sprzedał lokal, a nadpłatę z tytułu rozliczenia mediów chce odzyskać w postaci wypłaty z rachunku bankowego Wspólnoty. Należy zaznaczyć, że w sytuacji sprzedaży lokalu właściciel nie ma możliwości zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych opłat.

Wspólnota zamierza wyodrębnić z części wspólnej lokal użytkowy. Właściciel lokalu użytkowego będzie wnosił zaliczki na pokrycie opłat za media dostarczane do lokalu oraz uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Na przyszłe remonty właściciel lokalu użytkowego będzie wpłacał zaliczki na fundusz remontowy. Po wyodrębnieniu lokalu użytkowego powierzchnia mieszkalna budynku wyniesie 1326,90 m#178;.

Dla centralnego ogrzewania firma rozliczeniowa stosuje okres rozliczeniowy od 01 sierpnia danego roku do 31 lipca następnego roku kalendarzowego. Odczyt podzielników w okresie letnim minimalizuje błąd odczytu. W związku z tym na koniec roku podatkowego może powstać nadwyżka zaliczek nad kosztami centralnego ogrzewania dla lokalu użytkowego. Nadwyżka ta zostanie rozliczona dopiero na dzień 31 lipca następnego roku. Wspólnota może ustalić koszty centralnego ogrzewania na 31 grudnia dla całego budynku na podstawie faktur z Energetyki Cieplnej. Koszty przypadające na poszczególne lokale znane są dopiero na dzień ich rozliczenia tzn. 31 lipca danego roku.

Podobnie sprawa przedstawia się z funduszem remontowym. Zaliczki na ten fundusz stanowiące przychody Wspólnoty gromadzone są na przyszłe remonty. W danym roku podatkowym może powstać nadwyżka zaliczek nad kosztami remontów, co w odniesieniu do lokalu użytkowego daje dochód. Jednakże w przyszłości nadwyżka ta zostanie w całości przeznaczona na remont budynku.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku gdy właściciel sprzeda lokal i z rachunku bankowego Wspólnoty nastąpi wypłata na jego rzecz kwoty nadpłaty za media (dostarczone do lokalu mieszkalnego) Wspólnota powinna wystawić PIT-8C właścicielowi lokalu, który następnie zapłaci podatek dochodowy od osób fizycznych...

Wnioskodawca stwierdził, iż wypłata części zaliczki na media dostarczone do lokalu właściciela stanowi jedynie zwrot nadpłaconych przez niego kwot niezbędnych do utrzymania lokalu jak i całej nieruchomości w należytym stanie. Nie jest to dodatkowy przychód właściciela, dlatego nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i Wspólnota nie ma obowiązku wystawić mu PIT-8C.

Nadmienić należy, iż w niniejszej interpretacji przytoczono stanowisko wnioskodawcy dotyczące jedynie podatku dochodowego od osób fizycznych, pomijając stanowisko dotyczące zagadnień związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia przez Wspólnotę Mieszkaniową informacji PIT-8C w związku z wypłatą właścicielowi lokalu z rachunku bankowego Wspólnoty kwoty nadpłaty za media.

W pozostałym zakresie wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną Znak: IBPB I/2/423-1453/09/MS.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy wynika, że jednym ze źródeł przychodów są ?inne źródła?.

Za przychody z innych źródeł, zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 ustawy uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega uzyskany w roku podatkowym dochód (przychód) stanowiący dla osób fizycznych (podatników) przysporzenie majątkowe.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Z treści art. 14 ww. ustawy wynika, iż na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

  1. wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  2. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  3. ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  4. wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  5. wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością, o których mowa w ww. art. 14 następuje w drodze uchwały właścicieli lokali. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 2 ww. ustawy do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. A zatem decyzja w tej kwestii pozostaje w gestii właścicieli lokali. Przy czym, zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Stosownie zatem do zdania drugiego art. 12 ust. 2 tej ustawy, właściciele lokali (stosownie do swojego udziału) ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach z nieruchomości wspólnej. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą bowiem w pierwszej kolejności pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów (zdanie pierwsze art. 12 ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

Stwierdzić wobec powyższego należy, iż w świetle powołanych przepisów zwrócona właścicielom lokali nadwyżka na utrzymanie własnych lokali jak i na utrzymanie nieruchomości wspólnej pozostałej z rozliczenia rocznego (w tym m.in. z rozliczenia zaliczek na pokrycie kosztów mediów) nie stanowi ich (właścicieli lokali) przychodu w rozumieniu art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nadwyżka ta nie stanowi bowiem przysporzenia w ich majątku i z tego względu stanowi zdarzenie obojętne pod względem prawnopodatkowym. W związku z czym na Wspólnocie Mieszkaniowej nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.

Należy ponadto zauważyć, iż wpływu na powyższe stanowisko nie ma również i to, czy nadwyżka ta zostanie zaliczona na poczet opłat za kolejne miesiące, czy też jak w przypadku osoby, która sprzedała lokal mieszkalny, nadwyżka za media zostanie wypłacona tej osobie z rachunku bankowego Wspólnoty Mieszkaniowej.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika