Podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odstąpieniem od (...)

Podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odstąpieniem od umowy kredytowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura ? 23 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odstąpieniem od umowy kredytowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odstąpieniem od umowy kredytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

We wrześniu 2011 r. Wnioskodawca wraz z żoną, synem i synową zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Wnioskodawca wraz z żoną występowali jedynie jako przystępujący do długu w celu zwiększenia zdolności kredytowej syna i synowej, którzy są właścicielami zakupionego mieszkania. W chwili obecnej syn i synowa Wnioskodawcy dysponują wystarczającą zdolnością kredytową aby przejąć spłatę kredytu, w związku z czym Wnioskodawca wraz z żoną chcieliby odstąpić od kredytu.

Po przedstawieniu sprawy w banku, w którym zaciągnięty został kredyt, uzyskano informację, że możliwe jest odstąpienie Wnioskodawcy i jego żony od długu. Bank poinformował, iż odstąpienie zostanie przeprowadzone jako ?zwolnienie z długu? Wnioskodawcy i żony oraz że w wyniku tej operacji może zostać wystawiony PIT-8C dla Wnioskodawcy i żony celem zapłaty podatku dochodowego od kwoty zadłużenia pozostałej do spłaty bądź jego części.

Udzielając takiej informacji bank powołuje się na opinię radcy prawnego wynikającą z :

  • wyroku NSA z dnia 08 kwietnia 2011 r. II FSK 2116/2009 oraz
  • wyroku WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2010 r. III SA/Wa 2542/2010.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku odstąpienia od długu, kiedy zarówno kwota pozostała do spłaty jak i warunki kredytowania pozostają niezmienione istnieje konieczność wystawienia PIT-8C i w konsekwencji zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w wyniku odstąpienia od długu nie ma potrzeby wystawiania PIT-8C jemu oraz jego żonie, a co za tym idzie nienależny jest żaden podatek. Odstąpienie spowoduje jedynie wzrost zdolności kredytowej, co nie podlega opodatkowaniu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opinii Wnioskodawcy jego stanowisko potwierdza fakt, iż zarówno kwota kredytu pozostała do spłaty jak również warunki kredytowania pozostaną niezmienione w związku z czym ani on ani jego żona nie odniosą żadnych korzyści majątkowych podlegających opodatkowaniu. Wnioskodawca wskazał, iż opisane przez niego zdarzenie ma jedynie ma celu przejęcie przez syna i synową spłaty całości pozostałego kredytu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie skutków podatkowych jakie wynikają dla Wnioskodawcy w związku z odstąpieniem od kredytu. W zakresie skutków podatkowych jakie wynikają dla żony Wnioskodawcy w związku z odstąpieniem od kredytu wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 przywołanej ustawy źródłem przychodów są inne źródła.

Przepis art. 11 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychód należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Pod pojęciem przychodu należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania ?w szczególności?, wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.) przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż we wrześniu 2011 r. Wnioskodawca wraz z żoną, synem i synową zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Wnioskodawca wraz z żoną występowali jedynie jako przystępujący do długu w celu zwiększenia zdolności kredytowej syna i synowej, którzy są właścicielami zakupionego mieszkania. W chwili obecnej syn i synowa Wnioskodawcy dysponują wystarczająca zdolnością kredytową aby przejąć spłatę kredytu, w związku z czym Wnioskodawca wraz z żoną chcieliby odstąpić od kredytu.

Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, iż w zaistniałej sytuacji w związku z odstąpieniem od długu nie powstanie dla niego przychód podatkowy. Należy zauważyć, iż Wnioskodawca nie korzystał z kredytu (zakupione na kredyt mieszkanie jest własnością jego syna i synowej); przystąpił do kredytu jedynie w celu zwiększenia zdolności kredytowej syna i synowej. Nie można zatem powiedzieć, iż odstąpienie od długu skutkować będzie dla niego przysporzeniem majątkowym. W istocie nastąpi jedynie zmiana umowy kredytowej polegająca na zmianie stron umowy kredytowej. W tej sytuacji bank nie ma obowiązku wystawienia dla Wnioskodawcy informacji PIT-8C, Wnioskodawca nie uzyskuje bowiem z tego tytułu przychodu.

Końcowo należy zauważyć, iż powołane przez Wnioskodawcę wyroki (na których to rozstrzygnięciach opiera swoje stanowisko bank) dotyczą zupełnie innej sytuacji niż będąca przedmiotem wniosku, odnoszą się bowiem do kwestii umorzenia należności (odsetek) co w przedstawionej sytuacji nie ma miejsca. Jak bowiem wskazuje Wnioskodawca w przedmiotowym zdarzeniu dojdzie jedynie do zmian stron umowy kredytowej ? sama kwota kredytu pozostała do spłaty jak również inne warunki kredytowania nie ulegną zmianie. Nie dojdzie tutaj zatem do umorzenia należności (kredytu).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika