Czy wnioskodawczyni będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a upsd, jeśli (...)

Czy wnioskodawczyni będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a upsd, jeśli zgłosi w urzędzie skarbowym nabycie własności rzeczy w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 08 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 13 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Matka wnioskodawczyni kupiła mieszkanie w 2006r. Wnioskodawczyni otrzyma to mieszkanie od matki w 2009r. w drodze darowizny. Następnie wnioskodawczyni sprzeda mieszkanie i cały przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn, jeśli zgłosi w urzędzie skarbowym nabycie własności rzeczy w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego...

Wnioskodawczyni uważa, że na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn, jeśli zgłosi w urzędzie skarbowym nabycie własności rzeczy w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 932, poz. 768 ze zm.), zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (art. 4a ust. 4 ww. ustawy).

W świetle powyższego nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych od osób najbliższych (m.in. od matki) korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn m.in. pod warunkiem zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, nabycia własności lokalu mieszkalnego, na formularzu SDZ-2. Przy czym, obowiązek zgłoszenia nie występuje jeżeli nabycie nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wobec tego stanowisko wnioskodawczyni, iż ww. nabycie korzysta ze zwolnienia uznaje się za prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w przedmiocie pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 28 lipca 2009r. została wydana interpretacja indywidualna Znak: IBPB II/2/415-523/JT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku ? Białej ul. Traugutta 2a, 43-330 Bielsko ? Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika