Czy sprzedaż mieszkania nabytego w spadku a podlega opodatkowaniu psd

Czy sprzedaż mieszkania nabytego w spadku a podlega opodatkowaniu psd

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 07 maja 2013 r. (data wpływu do Organu ? 08 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 12 i 16 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego tytułem spadku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zbycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego tytułem spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 08 lipca 2013 r. znak: IBPB II/1/436-131/13/MCZ oraz znak: IBPBII/2/415-525/JG wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono w dniu 12 lipca 2013 r. (uiszczenie opłaty) i w dniu 16 lipca 2013 r. (pozostałe braki formalne).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia 28 grudnia 2010 r., będąc jedynym spadkobiercą, nabył w drodze spadku po zmarłej w dniu 30 listopada 2010 r. matce własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego.

W dniu 07 stycznia 2011 r. Wnioskodawca złożył w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2. Na podstawie ww. zgłoszenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu 13 stycznia 2011 r. wydał zaświadczenie, z którego wynikało, że na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawca został zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, w związku z nabyciem w drodze spadku ww. własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W dniu 25 marca 2013 r. aktem notarialnym Wnioskodawca dokonał sprzedaży ww. własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego za kwotę 121 000 zł.

Po upływie miesiąca od daty sprzedaży, nabytego w drodze spadku własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego, Wnioskodawca zakupił w dniu 25 kwietnia 2013 r. na podstawie aktu notarialnego własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego za kwotę 160 000 zł. Na zakup własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego Wnioskodawca przeznaczył w całości kwotę uzyskaną ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu, uzupełniając ją systematycznie gromadzonymi przez kilka lat oszczędnościami.

W 2014 r. Wnioskodawca złoży, w obowiązującym terminie, w Urzędzie Skarbowym zeznanie PIT-39, wykazując przychód z tytułu zbycia własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego, koszty uzyskania przychodu, odpis amortyzacyjny, dochód oraz kwotę dochodu zwolnionego z podatku na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą opisanego we wniosku własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku po matce i zakupem prawa do innego lokalu mieszkalnego, na zakup którego Wnioskodawca przeznaczył całą kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu, będzie nadal zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym przypadku po zbyciu własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku po matce i przeznaczeniu uzyskanej z tytułu zbycia całej kwoty na zakup innego lokalu mieszkalnego jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn, ponieważ spełnił wszystkie przesłanki określone w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy zajęta na gruncie podatku od spadków i darowizn w przedmiocie skutków podatkowych zbycia przedmiotu spadku po matce. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93 poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci - art. 1 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują ? w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (t. j. 9.637 zł) ? ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo -kredytową lub przekazem pocztowym.

Jak z powyższego przepisu wynika, podatkiem od spadków i darowizn opodatkowane jest wyłącznie nabycie własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby fizyczne i właśnie nabycie w 2010 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w drodze spadku po matce, podlegało przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W cytowanym powyżej art. 4a ww. ustawy ustawodawca nie wprowadził zakazu zbywania nabytych w spadku przedmiotów i praw. Zbycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po matce nie powoduje więc utraty prawa do ulgi z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Cele na jakie środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone są obojętne z punktu widzenia art. 4a ww. ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, choć z innych względów niż wskazał Wnioskodawca.

Do wniosku Wnioskodawca dołączył kserokopię dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny (weryfikacji); jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Zatem treść dołączonych do wniosku dokumentów pozostaje bez wpływu na załatwienie sprawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika