Czy wniesienie kiosku handlowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej będzie podlegać (...)

Czy wniesienie kiosku handlowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 09 lipca 2010r. (data wpływu do tut. Biura ? 20 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

Z uwagi na fakt, iż od wniosku została uiszczona tylko jedna opłata, jak również wniosek nie spełniał wymogów formalnych w zakresie podatku od towarów i usług, pismem z dnia 24 września 2010r. Znak: IBPP2/443-591/10/WN, IBPB II/1/436-168/10/MZ wezwano do uzupełnienia wniosku o braki dotyczące podatku od towarów i usług oraz o uiszczenie dodatkowej opłaty. Wniosku nie uzupełniono, zatem w zakresie podatku od towarów i usług wniosek pozostawiono bez rozpatrzenia odrębnym pismem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki cywilnej i w ramach tej spółki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie małego punktu handlowego z artykułami spożywczymi. Około dziesięć lat temu wnioskodawczyni nabyła od osoby fizycznej udziały w Spółce z o.o., administrującej placem targowym oraz nakłady na grunt w postaci kiosku handlowego o konstrukcji metalowo ? drewnianej. Przy nabyciu kiosku wnioskodawczyni nie dokonała odliczenia podatku naliczonego. Kiosk ten do chwili obecnej służy działalności gospodarczej spółki cywilnej, która jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni planuje wnieść do spółki jako wkład ww. nakłady na cudzy grunt w postaci kiosku handlowego. Od wniesienia wkładu zostanie uiszczony należny podatek od czynności cywilnoprawnych z uwagi na zwiększenie majątku spółki cywilnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność polegająca na wniesieniu przez wnioskodawczynię wkładu do spółki cywilnej, skutkująca zwiększeniem jej majątku, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

W ocenie wnioskodawczyni czynność wniesienia przez wspólnika wkładu do spółki cywilnej powoduje zwiększenie jej majątku, a zatem należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od kwoty o jaką zwiększeniu ulega majątek spółki. Zdaniem wnioskodawczyni obowiązek podatkowy w tym przypadku ciąży na wspólnikach spółki cywilnej, a więc również na wnioskodawczyni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawczyni tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w tej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy, przy umowie spółki cywilnej, obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Instytucję spółki cywilnej regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W myśl art. 861 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawczyni - wspólnik spółki cywilnej, zamierza wnieść do tej spółki, w formie wkładu niepieniężnego, posiadany przez siebie kiosk handlowy, będący nakładem na cudzy grunt. W ocenie wnioskodawczyni czynność wniesienia przez wspólnika wkładu do spółki cywilnej powoduje zwiększenie jej majątku, a zatem należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od kwoty o jaką zwiększeniu ulega majątek spółki. Zdaniem wnioskodawczyni obowiązek podatkowy w tym przypadku ciąży na wspólnikach spółki cywilnej, a więc również na wnioskodawczyni.

ając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wniesienie do spółki cywilnej kiosku handlowego w formie wkładu niepieniężnego spowoduje podwyższenie wkładu w spółce cywilnej oraz zwiększenie jej majątku. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpi zatem zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zaznaczyć przy tym należy, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. zmiana umowy spółki postrzegana jako wniesienie (podwyższenie) wkładu powodującego zwiększenie majątku spółki a nie czysto techniczna czynność związana z wniesieniem wkładu (aportu).

odstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy wniesieniu przez wnioskodawczynię wkładu do spółki cywilnej stanowić będzie wartość wniesionego przez wnioskodawczynię wkładu powiększającego majątek tej spółki. Obowiązek uiszczenia podatku będzie ciążył na wspólnikach spółki, a zatem również na wnioskodawczyni.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika