Czy wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa do spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów (...)

Czy wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa do spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki będzie skutkować koniecznością opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 września 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 16 września 2009r.) uzupełnionym w dniu 21 i 26 października 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z o.o.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 16 października 2009r. Znak: IBPP3/443-700/09/IK, IBPB II/1/436-255/09/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 21 i 26 października 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca z dniem 01 stycznia 2010r. zamierza wnieść przedsiębiorstwo, które prowadzi w ramach działalności gospodarczej, jednoosobowo, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jako aport do istniejącej Spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki.

Przedsiębiorstwo będzie posługiwać się tym samym oznaczeniem, które jest oznaczone w ramach aktualnej działalności gospodarczej. Na aport będzie składało się przedsiębiorstwo, które ma obejmować:

  • prawo własności środków trwałych, wyposażenia, zapasów, produkcji niezakończonej za wyjątkiem gruntów, budynków i budowli, które są aktualnie wykorzystywane do działalności gospodarczej, którą wnioskodawca prowadzi jednoosobowo, a które będą wydzierżawione spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, do której zostanie wniesiony aport na podstawie odrębnej umowy,
  • wierzytelności, środki pieniężne,
  • licencje,
  • tajemnice przedsiębiorstwa - technologia i organizacja produkcji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przy pomocy wniesionego przedsiębiorstwa będzie prowadziła dotychczasową działalność gospodarczą w tej samej branży, z tą samą ofertą produktową o tym samym rodzaju działalności (produkcja i usługi), dla tej samej grupy klientów, prowadzona działalność jest wyłącznie opodatkowana - stawki 22%, 0% dla eksportu oraz dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Stosunki pracy wszystkich dotychczasowych pracowników na zasadzie art. 23 Kodeksu pracy zostaną przejęte przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W uzupełnieniu wniosku stwierdzono, iż:

  1. Nieruchomości, tj. grunty, budynki i budowle, które są aktualnie wykorzystywane przez wnioskodawcę w ramach działalności podstawowej polegającej na produkcji transformatorów, dławików i zasilaczy oraz innych urządzeń elektrycznych określonych w Polskiej Klasyfikacji Działalności jako produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów PKD 27.11.Z.
  2. Przedstawione przedsiębiorstwo obejmuje również księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz świadectwa ochronne na znaki towarowe, które to będą przeniesione jako składnik przedsiębiorstwa. W skład dotychczasowego przedsiębiorstwa nie wchodzą inne prawa majątkowe będące przedmiotem prawa własności przemysłowej, praw autorskich lub majątkowych praw pokrewnych.
  3. Wskazane składniki materialne i niematerialne stanowią zespół wzajemnie ze sobą powiązanych elementów służących prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy w związku z wniesieniem aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej wystąpi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych i w jakiej wysokości... Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, będzie to czynność opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W opinii wnioskodawcy, wniesienie do Spółki z o.o. aportu w postaci przedsiębiorstwa spowoduje podwyższenie kapitału zakładowego, wobec czego będzie to zmiana umowy spółki.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki. Z kolei z art. 1 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 1 pkt 1 lit. k) ww. ustawy wynika, że zmiany umowy spółki podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przy czym jak wynika z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Wnioskodawca wywiódł stąd, że wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego jako podwyższenie kapitału podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Następnie wnioskodawca powołał się na art. 6 ust. 1 pkt 8 oraz art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazując, że podstawą opodatkowania jest w tym przypadku przy zmianie umowy wartość wkładów powiększających majątek spółki lub wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Wskazał także, iż stawka podatku wynosi w tym przypadku 0,5% wartości wnoszonego aportu.

Jednocześnie zaznacza się, iż w niniejszej interpretacji pominięto część uzasadnienia stanowiska wnioskodawcy, odnoszącej się wyłącznie do stanowiska zajętego w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie wyjaśnia się, że wniosek w pozostałej części, dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

W konsekwencji zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i ciąży na spółce.

Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy zmianach umowy spółki stosuje się stawkę podatku przewidzianą dla umowy spółki, czyli stawkę w wysokości 0,5 %, a stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca zamierza wnieść do Spółki z o.o. prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny (aport) w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że planowana czynność wniesienia aportu do Spółki z o.o. na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie traktowana jako zmiana umowy spółki kapitałowej podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić natomiast będzie wartość wkładów, o którą będzie podwyższony kapitał zakładowy.

Wobec tego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika