Czy podstawą opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej na potrzeby podatku (...)

Czy podstawą opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wartość rynkowa przedsiębiorstwa, czy też wartość przedsiębiorstwa określona w umowie spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura - 26 października 2010r.), uzupełnionym w dniu 17 i 20 stycznia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku pismem z dnia 07 stycznia 2011r. znak: IBPP3/443-825/10/PH, IBPB II/1/436-276/10/AA wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dnia 17 i 20 stycznia 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czynny podatnik podatku VAT, zamierza wnieść aportem przedsiębiorstwo (w rozumieniu przepisu art. 551 Kodeksu cywilnego) do nowo zawiązywanej spółki jawnej. W skład ww. przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe, w tym nieruchomości, wyposażenie, materiały, towary i wyroby.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy podstawą opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wartość rynkowa przedsiębiorstwa, czy też wartość przedsiębiorstwa określona w umowie spółki...

Zdaniem wnioskodawcy, podstawą opodatkowania umowy spółki jawnej stanowić będzie wartość wniesionego wkładu (przedsiębiorstwa) określona w umowie spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlegają umowy spółek, zarówno spółek osobowych (cywilnych i handlowych) oraz spółek kapitałowych.

Jednocześnie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) określający podstawę opodatkowania stanowi, iż przy zawarciu umowy spółki, podstawą opodatkowania będzie wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej, albo wartość kapitału zakładowego.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określając podstawę opodatkowania niektórych czynności rozróżnia więc wartość rynkową rzeczy i praw od wartości wkładów.

Wartość rynkowa stanowi podstawę opodatkowania przy umowie:

  • sprzedaży,
  • zamiany,
  • dożywocia,
  • o zniesienie współwłasności lub o dział spadku,
  • spółki ? przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Z kolei przy umowie spółki (jej zmianie, zawarciu) podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów.

Definicja wartości rynkowej wskazana w art. 6 ust. 2 ww. ustawy nie dotyczy każdej czynności cywilnoprawnej, lecz tych, dla których ustawodawca przewidział jako podstawę opodatkowania właśnie wartość rynkową. Brzmienia tego przepisu nie można interpretować rozszerzająco, wbrew regulacjom racjonalnego ustawodawcy.

Taki podział przy przyjmowaniu podstawy opodatkowania umowy spółki koresponduje z uregulowaniami ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych, który precyzuje, iż umowa spółki winna zawierać określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość (art. 25 pkt 2 ww. ustawy). Nie określa więc również, że wartość ta ma odpowiadać wartości rynkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie wyjaśnia się, że w pozostałej części, dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z wskazaniem ust. 3 pkt 4. W myśl art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy ? w przypadku umowy spółki za zmiany umowy uważa się przy spółce osobowej ? wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższenie kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca zamierza w formie aportu wnieść do nowoutworzonej Spółki jawnej przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego), posiadane przez siebie jako osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

W tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym stwierdzić należy, iż zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Powołany przepis nie odwołuje się do pojęcia ?wartości rynkowej? ww. wkładów lecz do wartości jaką te wkłady posiadają. Zatem w tej sytuacji podstawę opodatkowania określa się według wartości wkładów niepieniężnych, wycenianych przez wspólników spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika