Czy w przypadku wniesienia przez wspólników do spółki cywilnej nieruchomości w formie wkładu, (...)

Czy w przypadku wniesienia przez wspólników do spółki cywilnej nieruchomości w formie wkładu, który zwiększy majątek spółki nastąpi zmiana umowy spółki podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 23 października 2009r.), uzupełnionym i rozszerzonym w dniu 19 stycznia 2010r. i 05 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki cywilnej.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismami z dnia 04 i 25 stycznia 2010r. Znak: IBPB II/1/436-283/09/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 19 stycznia 2010r. oraz w dniu 05 lutego 2010r. Przy czym uzupełnienie wniosku dokonane w dniu 19 stycznia 2010r. stanowi równocześnie rozszerzenie wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Małżonkowie w dniu 30 maja 2005r. zawarli umowę spółki cywilnej pod nazwą Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej P. S.C. Przedmiotem działalności spółki jest: praktyka lekarska, specjalistyczne świadczenia zdrowotne, szkolenia medyczne, działalność paramedyczna i działalność pielęgniarek i położnych. Siedziba spółki mieści się w pomieszczeniach stanowiących część budynku mieszkalnego wyodrębnionych na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Wspólnicy wnieśli do spółki m.in. wkład niepieniężny w postaci aportu rzeczowego o wartości 86 320,03 zł oraz zgodnie oświadczyli, że udostępniają lokal użytkowy o pow. 70m2 stanowiący ich własność na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej na potrzeby działalności gospodarczej.

W celu realizacji wspólnego celu gospodarczego wspólnicy spółki cywilnej chcą zwiększyć wkłady spółki w postaci wniesienia do majątku spółki nieruchomości w części wykorzystywanej na prowadzenie działalności gospodarczej, której są jedynymi właścicielami, by następnie uznać tę nieruchomość jako środek trwały i podwyższać koszty uzyskania przychodów o odpisy amortyzacyjne.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi to, czy przy wniesieniu części nieruchomości na rzecz spółki konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, na podstawie art. 158 Kodeksu cywilnego, w przypadku gdy przedmiotem wkładu do spółki cywilnej małżeńskiej jest nieruchomość stanowiąca współwłasność majątkową małżonków. Czy też wprowadzenie do spółki cywilnej małżeńskiej przedmiotowej nieruchomości powinno nastąpić na podstawie aneksu do umowy spółki cywilnej dotyczącego zwiększenia wkładów i zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych ze względu na wniesione przez nich wkłady do spółki.

Wnioskodawca wskazał, że występują różne poglądy dotyczące wniesienia środków trwałych do spółki cywilnej. W przypadku pierwszego amortyzacji podlegają trwałe składniki majątku stanowiące nie tylko współwłasność wspólników, ale także stanowiące współwłasność wszystkich wspólników i to współwłasność łączną. Według takiego poglądu przeniesienie własności nieruchomości wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego, także w przypadku wniesienia do spółki nieruchomości niezbędna będzie taka właśnie czynność prawna. W rozważanym stanie faktycznym zgodnie z art. 196 § 2 Kodeksu cywilnego nabycie nieruchomości przez małżonków pozostających we wspólności małżeńskiej ustawowej powoduje powstanie współwłasności łącznej. Wynika to z ustroju małżeńskiego, regulowanego przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Uzasadniając swoje stanowisko, wnioskodawca powołał się na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie z dnia 16 listopada 2005r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedstawionej sytuacji aby skutecznie wprowadzić przedmiotową nieruchomość do majątku spółki wymagane jest sporządzenie aktu notarialnego, gdyż koszty poniesienia aktu notarialnego są wysokie i zachowanie tej formy prawnej w sytuacji, gdy istnieje już współwłasność łączna między małżonkami może okazać się zbyteczna...

Wnioskodawca wskazał, że w sytuacji, gdy nie będzie konieczności sporządzenia aktu notarialnego dla tej czynności, podatnicy uiszczą podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 0,5% od wartości powiększonych wkładów spółki.

Zdaniem wnioskodawcy, nie zachodzi konieczność sporządzenia aktu notarialnego dla wprowadzenia nieruchomości do majątku spółki cywilnej. Według wnioskodawcy, należy sporządzić aneks do umowy spółki dotyczący zwiększenia wkładów, odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych i uznać tę nieruchomość jako środek trwały.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym skutków wniesienia opisanej nieruchomości do spółki w formie aktu notarialnego lub bez zachowania tej formy, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie - Znak: IBPB I/1/415-46/10/ZK.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007r., Nr 68 poz. 450 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w tej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy, przy umowie spółki cywilnej, obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca (wspólnicy spółki cywilnej) zamierza zwiększyć wkłady spółki cywilnej w postaci wniesienia do majątku tej spółki nieruchomości w części wykorzystywanej na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zatem w przypadku wniesienia przez wspólników do spółki cywilnej nieruchomości w formie wkładu, który zwiększy majątek tej spółki nastąpi zmiana umowy spółki podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast stawka podatku, liczona od wartości wniesionego przez wnioskodawcę wkładu powiększającego majątek spółki wynosić będzie 0,5%. Obowiązek uiszczenia podatku ciąży na wspólnikach spółki.

Podkreślić jednocześnie należy, iż obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z dokonaniem zmiany umowy spółki nie jest uzależniony od tego czy zmiana ta będzie dokonana w formie aktu notarialnego czy też w innej formie. Od formy zmiany umowy spółki zależy jedynie to czy podatnicy sami są zobowiązani wpłacić podatek do właściwego organu podatkowego czy też wpłaty tego podatku dokona jako płatnik, notariusz ? w przypadku, gdy zmiana umowy będzie zawierana w formie aktu notarialnego. Stwierdzić jednakże należy, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera postanowień dotyczących formy w jakiej dana czynność winna zostać zawarta.

Zatem dokonując interpretacji przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku ze zmianą umowy spółki Organ podatkowy nie znalazł podstaw prawnych do tego, aby rozstrzygać w niniejszej interpretacji w jakiej formie zmiana umowy spółki winna być dokonana. Jak bowiem wyżej stwierdzono forma, w jakiej zostanie dokonana zmiana umowy spółki nie ma wpływu na obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wspólnicy spółki są obowiązani uiścić, w warunkach wynikających z ustawy, samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika, jeżeli zmiana będzie dokonana w formie aktu notarialnego.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do powołanego przez wnioskodawcę postanowienia organu podatkowego należy stwierdzić, że postanowienie to zostało wydane w indywidualnej sprawie i nie jest wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika