Czy zmiana umowy spółki z o.o. w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego, związana z wniesieniem (...)

Czy zmiana umowy spółki z o.o. w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego, związana z wniesieniem do tej spółki w formie aportu, w zamian za jej udziały, akcji spółki akcyjnej i w wyniku tego aportu dochodzi do przejęcia więcej niż 50% głosów w spółce akcyjnej, będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 10 grudnia 2013 r. (data wpływu do Biura ? 12 grudnia 2013 r.), uzupełnionym 4 i 6 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci akcji w spółce akcyjnej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci akcji w spółce akcyjnej.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 18 lutego 2014 r. znak: IBPB I/2/423-1678/13/AP, IBPB II/1/436-3/14/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 4 marca 2014 r. (uzupełnienie pisemne braków) oraz 6 marca 2014 r. (uiszczenie brakującej opłaty).

W przedmiotowym wniosku, po jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba prawna z siedzibą w jednym z krajów Unii Europejskiej jest właścicielem akcji spółki akcyjnej z siedzibą w na terytorium Polski (spółka kapitałowa dalej ?S.A. APORTOWANA?). Osoba prawna zamierza wnieść aportem powyższe akcje w celu pokrycia nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym celowej Spółki z o.o. (Wnioskodawca), w ten sposób, że Wnioskodawca wyda swoje nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za pakiet akcji ?S.A. APORTOWANEJ?, dając sobie w ten sposób bezwzględną większość praw głosów w ?S.A. APORTOWANEJ?. Zatem nastąpi tu neutralna podatkowo wymiana akcji w świetle art. 12 ust. 4 d i art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym osób prawnych. Z przepisów tych wynika, że jeśli osoba prawna wnosi jako aport akcje lub udziały innej spółki kapitałowej, to transakcja ta jest neutralna podatkowo dla przekazującego wkład niepieniężny, pod warunkiem, że spółka obejmująca aport w wyniku danej transakcji obejmie akcje dające bezwzględną większość praw głosu (powyżej 50%) w spółce przejmowanej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy aport w postaci akcji w spółce akcyjnej dokonany na kapitał zakładowy spółki z o.o., w wyniku, którego dochodzi do przejęcia więcej niż 50% udziałów w spółce przejmowanej jest neutralny podatkowo, tj. jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, aport nie pociąga za sobą obciążeń w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym przepisem nie są nim opodatkowane umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej ? Wnioskodawca, w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej, dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Wnioskodawca wskazał, że od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził możliwość wymiany udziałów i akcji bez konieczności odprowadzenia podatku. Wynikają one z art. 12 ust. 4 d i art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym osób prawnych. Z przepisów tych wynika, że jeśli osoba prawna wnosi jako aport akcje lub udziały innej spółki kapitałowej, to transakcja ta jest neutralna podatkowo dla przekazującego wkład niepieniężny, pod warunkiem, że spółka obejmująca aport ? Wnioskodawca w wyniku danej transakcji obejmie akcje dające bezwzględną większość praw głosu (powyżej 50%) w spółce przejmowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu w postaci akcji w spółce akcyjnej. W pozostałym zakresie wniosku zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy stanowi m.in. wartość kapitału zakładowego, zaś zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) tej ustawy podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zatem, co do zasady umowy spółki i ich zmiany podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a. łączeniem spółek kapitałowych,

b. przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c. wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że do Wnioskodawcy, będącego spółką z o.o., planowane jest wniesienie przez osobę prawną mającą siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej, w zamian za udziały, wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci akcji spółki akcyjnej ?S.A. APORTOWANA?. W wyniku wniesienia wkładu dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego spółki (Wnioskodawcy) a Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość głosów w ?S.A. APORTOWANEJ?.

W związku z powyższym wyjaśnia się, że z treści przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika jednoznacznie, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów.

Mając zatem na względzie opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy ustawy, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawcy) będzie bowiem związana z wniesieniem ? jako aportu ? akcji ?S.A. APORTOWANEJ?, dających w niej większość głosów, w zamian za udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Wnioskodawcy).

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika