1. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do Spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, (...)

1. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do Spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ale obowiązek zapłaty tego podatku powstaje w związku z zawarciem (zmianą) umowy Spółki jawnej, do której przedsiębiorstwo jest wnoszone?
2. W jaki sposób określić wartość tego wkładu jako podstawy opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 08 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniach 12 i 16 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej:

  • w części dotyczącej sposobu ustalenia podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 04 lutego 2010r. Znak: IBPB I/1/415-1068/09/KB, IBPB I/1/415-1069/09/KB, IBPB I/1/415-1070/09/KB, IBPP1/443-1246/09/LSz, IBPB II/1/436-317/09/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 12 lutego 2010r. (data wpływu opłaty) oraz w dniu 16 lutego 2010r. (data wpływu pisma).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednoosobowym przedsiębiorcą wpisanym do ewidencji działalności gospodarczej i prowadzi przedsiębiorstwo. Wnioskodawca zawiązał Spółkę jawną ze swoją żoną, celem prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie. Na chwilę obecną Spółka nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego i nie podjęła działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza wnieść aportem całe swoje przedsiębiorstwo do nowoutworzonej spółki jawnej. Chodzi tu o przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks cywilny. Dotychczasowa działalność wnioskodawcy będzie kontynuowana w innej formie organizacyjnej, a mianowicie w Spółce jawnej.

W uzupełnieniu wniosku stwierdzono, iż:

  1. Wnioskodawca, jako jednoosobowy przedsiębiorca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
  2. Wnioskodawca oświadcza, że przedmiotem przeniesienia jest wszystko, co wchodziło w skład dotychczasowego przedsiębiorstwa - czyli cały zespół składników niematerialnych i materialnych do prowadzenia działalności gospodarczej, w rozumieniu cyt przepisów Kodeksu cywilnego. Przedmiotem przekazania (wniesienia aportem) nie były prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, bo takich praw nie posiadało przedsiębiorstwo wnioskodawcy.Przedmiotem przekazania (wniesienia aportem) nie będą prawa z papierów wartościowych, a także koncesje, licencje, zezwolenia, podobnie - patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne? bo takich praw nie posiada dotychczasowe przedsiębiorstwo wnioskodawcy.
  3. Przedmiotem przekazania (wniesienia aportem) było wszystko, co wchodziło w skład przedsiębiorstwa. Składniki, które przykładowo wymienił ustawodawca w normie art. 551 Kodeksu cywilnego, których nie ma przedsiębiorstwo wnioskodawcy, nie mogą być przekazane.
  4. Wniesienie aportem przedsiębiorstwa wnioskodawcy do Spółki jawnej, nastąpi w formie aktu notarialnego (bo w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, wykorzystywana dotychczas w działalności gospodarcze) wnioskodawcy), a dopiero po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa, dotychczasowa działalność gospodarcza wnioskodawcy, jako jednoosobowego przedsiębiorcy, zostanie wyrejestrowana z ewidencji, ponieważ po dacie wniesienia aportem przedsiębiorstwa, wnioskodawca nie ma przedsiębiorstwa, jako osoba fizyczna i tym samym nie może prowadzić działalności (a więc po dacie wniesienia aportem przedsiębiorstwa wnioskodawca zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności). Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej (do której wniósł aportem przedsiębiorstwo).
  5. Po dacie wniesienia aportem dotychczasowego przedsiębiorstwa wnioskodawcy do spółki jawnej, wnioskodawca, jako osoba fizyczna ?nie ma? przedsiębiorstwa i jako jednoosobowy przedsiębiorca nie prowadzi żadnej działalności. Jego dotychczasowa działalność gospodarcza, jako jednoosobowego przedsiębiorcy zostanie wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej (a także w Urzędzie skarbowym).
  6. Wnioskodawca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia w zamian za wniesienie aportem swojego przedsiębiorstwa do spółki jawnej.Jedynymi wspólnikami Spółki jawnej są wnioskodawca i jego żona. Małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej. Zawarta umowa spółki jawnej nie przewiduje żadnego wynagrodzenia za wniesienie aportem przedsiębiorstwa wnioskodawcy do Spółki jawnej.Wnioskodawca obecnie będzie kontynuował swoją działalność w innej formie prawnej wraz z żoną.
  7. Wnioskodawca nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej, a więc i takiej, która nie wchodziłaby w skład przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki osobowej (jawnej).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do Spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ale obowiązek zapłaty tego podatku powstaje w związku z zawarciem (zmianą) umowy Spółki jawnej, do której przedsiębiorstwo jest wnoszone, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie aportem przedsiębiorstwa do Spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ale obowiązek zapłaty tego podatku powstaje w związku z zawarciem (zmianą) umowy Spółki jawnej, do której przedsiębiorstwo jest wnoszone, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa wnoszonego do Spółki jawnej przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie wyjaśnia się, że wniosek w pozostałej części, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, Ordynacji podatkowej oraz podatku od towarów i usług, zostanie rozstrzygnięty odrębnymi interpretacjami.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zawartym w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007r., Nr 68 poz. 450 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że wnioskodawca zamierza w formie aportu wnieść do nowoutworzonej Spółki jawnej przedsiębiorstwo (w całości), posiadane przez siebie jako osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że planowana przez wnioskodawcę czynność wniesienia przedsiębiorstwa do nowoutworzonej Spółki jawnej będzie traktowana jako zmiana umowy spółki osobowej podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem opodatkowaniu będzie podlegać tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych - wymieniona w art. 1 tej ustawy (np. umowa spółki, zmiana umowy spółki) ? a nie przedmiot tej czynności (np. wniesienie wkładu). W tej części stanowisko wnioskodawcy należało więc uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do stanowiska wnioskodawcy, iż podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa wnoszonego do Spółki jawnej przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wyjaśnia się, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Zatem powołany przepis nie odwołuje się do pojęcia ?wartości rynkowej? ww. wkładów lecz do wartości jaką te wkłady posiadają. Nie ma zatem powodów, aby podstawę opodatkowania przedmiotowej czynności ustalać według ?wartości rynkowej?, skoro ustawa tak nie stanowi. W tej sytuacji wartość wkładów niepieniężnych, będących podstawą opodatkowania wyceniają sami wspólnicy spółki.

Dlatego w tej części stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika