skutki podatkowe sprzedaży mieszkania sygn: IBPBII/1/436-324/11/AŻ

skutki podatkowe sprzedaży mieszkania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 08 lipca 2011r. (data wpływu do tut. Biura ? 13 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Aby wydać ? stosownie do wniosku - interpretację zarówno w zakresie podatku od spadków i darowizn jak również podatku dochodowego od osób fizycznych, pismem z dnia 12 września 2011r. znak: IBPB II/1/439-324/11/AŻ, IBPB II/2/415-816/11/MMa wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Wnioskodawczyni nie uzupełniła wniosku. Zatem zgodnie z pouczeniem zawartym w treści wezwania wniosek podlega rozpatrzeniu jedynie w zakresie podatku od spadków i darowizn. Z kolei w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym, nabytej na podstawie umowy darowizny z dnia 08 września 2006r. Podatek od spadków i darowizn został zapłacony w dniu zawarcia umowy darowizny w kwocie 2.048 zł. Wnioskodawczyni służą uprawnienia z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W darowanym budynku wnioskodawczyni będzie zamieszkiwała co najmniej 5 lat, tj. do 10 września 2011r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedając w dniu 10 września 2011r. nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym i gospodarczym nabytą na podstawie umowy darowizny wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych...

Wnioskodawczyni uważa, że podatek od spadków i darowizn nie należy się, ponieważ podatek od darowizny został pobrany w dniu zawarcia umowy a ulga mieszkaniowa, z której wnioskodawczyni korzysta upływa w dniu 10 września 2011r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji, jak już wyżej wskazano, jest ocena stanowiska wnioskodawczyni w zakresie podatku od spadków i darowizn w przedmiocie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym, nabytej na podstawie umowy darowizny z dnia 08 września 2006r. Podatek od spadków i darowizn został zapłacony w dniu zawarcia umowy darowizny w kwocie 2.048 zł. Wnioskodawczyni służą uprawnienia z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W darowanym budynku wnioskodawczyni zamieszkiwała co najmniej 5 lat, tj. do 10 września 2011r.

Oznacza to, że w badanej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r. Zgodnie bowiem z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 222, poz. 1629) do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007r., stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn ? w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. - w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

  1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
  2. w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
  3. w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,

-nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

W myśl art. 16 ust. 2 ww. ustawy z omawianej ulgi mogą skorzystać nabywcy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  1. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dysponowania spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    1. od dnia złożenia zeznania podatkowego ? jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    2. od dnia zamieszkiwania w nabytym lokalu lub budynku ? jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


Mając na uwadze ww. przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdzić należy, że zasadniczym celem ustawodawcy było zwolnienie bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem i będą zamieszkać w uzyskanej nieruchomości przez 5 lat od dnia określonego w cytowanym wyżej przepisie art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 17a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień.

Z treści wniosku wynika, iż wnioskodawczyni zawierając umowę darowizny nieruchomości skorzystała z ulgi określonej w art. 16 ustawy i zamieszkiwała w darowanym budynku przez okres 5 lat. Jeżeli zatem sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego (lub pobrania podatku przez płatnika, jeżeli umowę darowizny zawarto w formie aktu notarialnego) bądź od dnia zamieszkania w nabytym budynku nie nastąpi utrata ulgi i tym samym nie nastąpi konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn w tej części, w której nie był on uiszczany ze względu na ulgę tzw. mieszkaniową.

Wnioskodawczyni wskazała, iż podatek od spadków i darowizn został zapłacony w dniu zawarcia umowy darowizny. Jeżeli zatem w chwili zawarcia umowy darowizny, tj. w dniu 08 września 2006r. wnioskodawczyni mieszkała w przedmiotowym budynku to przewidziany ustawą 5-letni termin zamieszkiwania upłynął w dniu 08 września 2011r. W przeciwnym razie 5 letni termin należy liczyć od dnia zamieszkania w nabytym budynku ? jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego (lub pobrania podatku przez płatnika, jeżeli umowę zawarto w formie aktu notarialnego).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika