Czy umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, w związku z niespełnieniem (...)

Czy umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, w związku z niespełnieniem wszystkich warunków art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy, tj. czynność cywilnoprawna nie została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 06 lutego 2009r.), uzupełnionym w dniu 11 marca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki poza granicami kraju ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki poza granicami kraju.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych w związku z czym pismem z dnia 04 marca 2009r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 11 marca 2009r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W grudniu 2008r. osoba fizyczna zamieszkała w USA podpisała umowę pożyczki z pełnomocnikiem wnioskodawczyni, który w tym czasie przebywał z tygodniową wizytą w USA.

Powołując treść art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wnioskodawczyni podkreśla, iż umowa została faktycznie podpisana przez jej pełnomocnika na terytorium USA a pieniądze w czasie podpisywania umowy znajdowały się za granicą. Pieniądze zostały przesłane w miesiącu styczniu na wskazane przez wnioskodawczynię konto bankowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można uznać, że czynność nie podlega podatkowi, gdyż nie zostały spełnione wszystkie warunki art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy, tj. czynność cywilnoprawna nie została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej...

Zdaniem wnioskodawczyni, zgodnie z zaistniałą sytuacją dokonania pożyczki od osoby fizycznej (pieniądze w chwili podpisania umowy pożyczki znajdowały się na koncie za granicą) przez jej pełnomocnika, zgodnie z posiadanym pełnomocnictwem, czynność ta nie podlega podatkowi, gdyż nie zostały spełnione wszystkie warunki art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. umowa nie została podpisana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) stanowi, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki.

Ponieważ w ustawie brak jest definicji umowy pożyczki, w tym zakresie należy posiłkować się uregulowaniami zawartymi w ustawie Kodeks cywilny. W myśl art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pod pojęciem rzeczy ujętym w ww. przepisie należy również rozumieć pieniądze, będące przedmiotem umowy pożyczki.

W świetle powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa pożyczki, której przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski. W przypadku gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy w tym pieniądze znajdujące się za granicą, umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych o ile pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski.

Jeżeli zatem, tak jak wynika z wniosku w przedmiotowej sprawie, pożyczkobiorca (wnioskodawczyni) zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale umowę pożyczki zawarto poza granicami kraju oraz pieniądze będące przedmiotem tej umowy również znajdowały się poza granicami kraju, to czynność zawarcia umowy pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika