Czy sprzedaż działki nabytej w 1984r. i w 1986r. w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)

Czy sprzedaż działki nabytej w 1984r. i w 1986r. w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani? przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura? 18 lutego 2009r.), uzupełnionym w dniu 02 kwietnia 2009r. oraz w dniu 06 maja 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży działki nabytej w drodze spadku ? jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży działki nabytej w drodze spadku.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 24 marca 2009r. Znak: IBPBII/1/436-47/09/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 02 kwietnia 2009r. oraz w dniu 06 maja 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni na mocy orzeczenia sądowego z dnia 26 września 2003r. nabyła spadek po zmarłej w dniu 04 maja 1984r. matce oraz po zmarłym w dniu 06 grudnia 1986r. ojcu. W skład spadku weszła działka o powierzchni 794 m2. Powyższa działka nie jest działką rolniczą, jest wolna od zadłużenia wobec Skarbu Państwa oraz od obciążeń, praw i roszczeń osób trzecich a także nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Z tytułu nabycia ww. spadku wnioskodawczyni uiściła należny podatek, stając się wyłączną właścicielką nieruchomości.

W dniu 27 listopada 2008r. Sąd Rejonowy w M. na podstawie decyzji Wójta Gminy C. dokonał podziału ww. działki na dwie mniejsze działki, tj.:

  1. o powierzchni 204 m2 ? niezabudowaną, nieogrodzoną, nieuzbrojoną, bez dostępu do drogi, nie objętą planem zagospodarowania,
  2. o powierzchni 590 m2 ? zabudowaną wolnostojącym budynkiem mieszkalnym.

Ww. działkę o powierzchni 204 m2 wnioskodawczyni sprzedała w 2008r. dwóm osobom fizycznym za kwotę 5000 zł. Należności podatkowe oraz notarialne z tytułu sprzedaży działki uiścili jej nabywcy natomiast wnioskodawczyni zapłaciła należności wynikające z opłaty sądowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu sprzedaży nieruchomości na sprzedającym spoczywa obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawczyni, nie powinna zapłacić podatku od dokonanej sprzedaży działki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Należy podkreślić, iż przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych normuje generalną zasadę, że nie powstaje zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło pięć lat. W związku z tym, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło pięć lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu. W świetle powyższego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie miał moment pierwotnego nabycia.

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku.

Stosownie do treści art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie fakt uprzedniego nabycia. Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię spadku jest data śmierci każdego ze spadkodawców.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że matka wnioskodawczyni zmarła w dniu 04 maja 1984r. a ojciec w dniu 06 grudnia 1986r. Oznacza to, iż nabycie przez wnioskodawczynię udziałów w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w różnym czasie:

  • udział w nieruchomości - jako spadek po matce - nabyty został w dniu 04 maja 1984r., tj. z chwilą jej śmierci,
  • udział w nieruchomości - jako spadek po ojcu - nabyty został w dniu 06 grudnia 1986r., tj. z chwilą jego śmierci.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie dla ustalenia istnienia obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych istotna jest data stwierdzająca dzień nabycia spadku, czyli data śmierci każdego ze spadkodawców.

Wobec tego należy stwierdzić, iż dokonana w 2008r. przez wnioskodawczynię sprzedaż działki o powierzchni 204 m2, stanowiącej część uzyskanego przez nią spadku, miała miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Zatem dokonana transakcja w ogóle nie stanowi dla wnioskodawczyni źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychód jaki wnioskodawczyni uzyskała ze sprzedaży ww. nieruchomości nabytej w drodze spadku z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na wnioskodawczyni z tytułu sprzedaży ww. działki nie ciąży zatem obowiązek zapłaty tego podatku.

Wobec tego, stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika