Czy w przypadku zawarcia umowy darowizny pomiędzy rodzicami a córką, której przedmiotem jest roszczenie (...)

Czy w przypadku zawarcia umowy darowizny pomiędzy rodzicami a córką, której przedmiotem jest roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego, obdarowana może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a upsd?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura 2 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 4a ww. ustawy z tytułu umowy darowizny - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 4a ww. ustawy z tytułu umowy darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Rodzice wnioskodawczyni w dniu 8 listopada 2007r. zawarli przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku realizowanej inwestycji. Dotychczas wpłacili 90% ceny mieszkania. Zakończenie budowy jest planowane na III kwartał 2009r., po czym zostanie sporządzony akt notarialny przenoszący własność lokalu mieszkalnego na kupującego. Rodzice zamierzają podarować to ?mieszkanie? wnioskodawczyni jeszcze przed ukończeniem budowy. W tym celu planują sporządzenie umowy cesji praw i obowiązków wynikających z zawartej przez nich umowy przedwstępnej oraz wniesionego wkładu pieniężnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku cesji zawartej w formie umowy cywilnoprawnej wnioskodawczyni będzie przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dla najbliższej rodziny...

  2. Czy do skorzystania ze zwolnienia wymienionego w pkt 1 wnioskodawczyni musi spełniać jakieś dodatkowe warunki oprócz zgłoszenia do w ciągu 6 miesięcy faktu nabycia praw...

Zdaniem wnioskodawczyni, zgłoszenie faktu nabycia praw wynikających z ww. umowy przedwstępnej w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania umowy cesji, zawartej w for-mie umowy cywilnoprawnej, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania da-rowizny otrzymanej od najbliższej rodziny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr142, poz.1512 ze zm.), zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (art. 4a ust. 4 ww. ustawy).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym cesja praw i obowiązków wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego (w tym wniesionego wkładu pieniężnego) nastąpi w drodze umowy darowizny. Przedmiotem umowy będzie prawo majątkowe ? roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego (wraz z wkładem pieniężnym).

W związku z powyższym w celu skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, wnioskodawczyni jest zobowiązana do zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, nabycia własności prawa majątkowego, na formularzu SDZ-2 (odrębnie od każdego z rodziców).

Jednocześnie wskazać należy, iż wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do dokonania stosowanych zgłoszeń, jeżeli wystąpią okoliczności wskazane w art. 4a ust. 4 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika