Czy nabycie nowego lokalu mieszkalnego (ewentualnie domu jednorodzinnego) przez Wnioskodawcę wraz z (...)

Czy nabycie nowego lokalu mieszkalnego (ewentualnie domu jednorodzinnego) przez Wnioskodawcę wraz z małżonką (na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej) przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym i przeznaczenie nowego lokalu (domu jednorodzinnego) pod wynajem przy dalszym zamieszkiwaniu w lokalu mieszkalnym będzie podstawą do ustalenia zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn w związku z umową darowizny lokalu mieszkalnego oraz garażu z 20 października 2009 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 18 lutego 2014 r. (data wpływu do Organu ? 21 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku nabycia dodatkowo innego lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz w przypadku nabycia dodatkowego innego lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem lokalu mieszkalnego oraz lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne (garażu), zlokalizowanego w tym samym budynku co lokal mieszkalny. Lokale zlokalizowane są w jednym budynku. Lokal mieszkalny ma powierzchnię wynoszącą 58,41 m2 i składa się z trzech pokoi, przedpokoju, łazienki, kuchni oraz komunikacji (dalej ?lokal mieszkalny?). Lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne ma powierzchnię 21,13 m2 i składa się z jednego pomieszczenia (izby) (dalej ?garaż?).

Prawo własności przedmiotowych lokali Wnioskodawca nabył na podstawie umowy darowizny z 20 października 2009 r., zawartej w formie aktu notarialnego. Lokale były wolne od jakichkolwiek obciążeń i praw osób trzecich. Lokale Wnioskodawca nabył na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej wraz ze swoją żoną od rodziców żony (teściów Wnioskodawcy − obecnie, jak i w chwili zawarcia umowy darowizny).

Wnioskodawca zamieszkuje w przedmiotowym lokalu mieszkalnym ze swoją żoną co najmniej począwszy od pierwszych miesięcy 2010 r. − zameldowali się na pobyt stały w tym lokalu przed upływem roku od chwili zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawca wraz z małżonką nie zbędą przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym tego lokalu i w tym lokalu w tym czasie będą zamieszkiwać. Przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym Wnioskodawca wraz z małżonką nabędą na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej inny lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), który przeznaczą pod wynajem. W nowym lokalu mieszkalnym (domu jednorodzinnym) Wnioskodawca wraz z małżonką zamieszkają najwcześniej po upływie pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie nowego lokalu mieszkalnego (ewentualnie domu jednorodzinnego) przez Wnioskodawcę wraz z małżonką (na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej) przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym i przeznaczenie nowego lokalu (domu jednorodzinnego) pod wynajem przy dalszym zamieszkiwaniu w lokalu mieszkalnym będzie podstawą do ustalenia zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn w związku z umową darowizny lokalu mieszkalnego oraz garażu z 20 października 2009 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie nowego lokalu mieszkalnego (ewentualnie domu jednorodzinnego) nie będzie podstawą do ustalenia zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawca wskazał, że z art. 16 ust. 2 ustawy o spadku i darowizn nie wynika, aby utratę prawa do ulgi powodowało nabycie lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego lub mieszkania) w okresie pięciu lat od nabycia lokalu mieszkalnego w drodze darowizny; przesłankę z art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy ocenia się wyłącznie na moment nabycia lokalu w drodze darowizny, zaś w okresie następującym po nabyciu (pięć lat) podatnik ma obowiązek zamieszkiwania oraz zameldowania w lokalu, który to warunek, w opinii Wnioskodawcy, w niniejszym stanie faktycznym będzie spełniony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy możliwości zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadku i darowizn w przypadku nabycia dodatkowo innego lokalu mieszkalnego. W zakresie możliwości zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadku i darowizn w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i garażu wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U z 2009 r., Nr 93, poz. 768, z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m. in. darowizny.

Stosownie do postanowień art. 5 powołanej ustawy obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje on z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy ? z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Jak z powyższych przepisów wynika zawarcie umowy darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Jednakże w myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie w drodze m.in. darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Wskazana ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają warunki, o których mowa w art. 16 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj.:

  1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 ? czyli posiadają obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ? stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  3. nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  5. będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
    • od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego ? jeżeli w chwili złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
    • od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku ? jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.


W związku z powyżej przywołanymi przepisami należy zaznaczyć, że zasadniczym celem ustawodawcy jest zwolnienie bliskich darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują oni innym mieszkaniem lub domem i jednocześnie będą mieszkać w darowanej nieruchomości przez 5 lat.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest współwłaścicielem lokalu mieszkalnego o powierzchni 58,41 m2, składającego się z trzech pokoi, przedpokoju, łazienki, kuchni i komunikacji oraz garażu o powierzchni 21,13 m2.

Prawo własności przedmiotowych lokali Wnioskodawca nabył na podstawie umowy darowizny z 20 października 2009 r., zawartej w formie aktu notarialnego. Lokale Wnioskodawca nabył na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej wraz ze swoją żoną od rodziców żony (teściów Wnioskodawcy − obecnie, jak i w chwili zawarcia umowy darowizny).

Wnioskodawca zamieszkuje w przedmiotowym lokalu mieszkalnym ze swoją żoną co najmniej począwszy od pierwszych miesięcy 2010 r. − zameldowali się na pobyt stały w tym lokalu przed upływem roku od chwili zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Wnioskodawca wraz z małżonką nie zbędą przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym tego lokalu i w tym lokalu w tym czasie będą zamieszkiwać. Przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym Wnioskodawca wraz z małżonką nabędą na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej inny lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), który przeznaczą pod wynajem. W nowym lokalu mieszkalnym (domu jednorodzinnym) Wnioskodawca wraz z małżonką zamieszkają najwcześniej po upływie pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.

Analizując warunki wymienione w art. 16 ust. 2 należy mieć na uwadze treść art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, z którego wynika, że obowiązek podatkowy w przypadku darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy ? z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Spełnienie warunków do skorzystania z ulgi mieszkaniowej wynikającej z art. 16 ww. ustawy należy zatem oceniać w chwili nabycia przedmiotu darowizny, czyli w przedmiotowej sprawie na dzień zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, tj. 20 października 2009 r. Przepisy art. 16 ust. 2 ustawy wymagają bowiem od chcącego skorzystać z ww. ulgi podatkowej, by ten w chwili nabycia spełniał wymienione w tym przepisie warunki. To oznacza, że w chwili nabycia osoba obdarowana nie może być zarówno właścicielem nieruchomości wymienionej w art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy, jak i nie może jej przysługiwać żadne z praw wskazanych w art. 16 ust. 2 pkt 3 oraz nie może być najemcą lokalu lub budynku, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy. Z powołanych powyżej przepisów nie wynika jednak, aby nabycie − w okresie pięciu lat od nabycia lokalu mieszkalnego w drodze darowizny − innego lokalu mieszkalnego oraz jego przeznaczenie pod wynajem, powodowało utratę prawa do ulgi wynikającej z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nabycie przed upływem pięciu lat od zameldowania się na pobyt stały w lokalu mieszkalnym, będącym przedmiotem darowizny, innego lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego), który zostanie przeznaczony pod wynajem nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika