Czy za sprzedaż domu wnioskodawczyni będzie mogła kupić dwa mieszkania, tj. jedno dla siebie i drugie (...)

Czy za sprzedaż domu wnioskodawczyni będzie mogła kupić dwa mieszkania, tj. jedno dla siebie i drugie dla córki (poprzez darowiznę)? Czy przysługuje wnioskodawczyni ulga meldunkowa?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2010r. (data wpływu do Organu 14 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2010r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 14 grudnia 2010r. Znak: IBPB II/1/436-268/10/MCZ; IBPB II/2/415-1111/10/MMa wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku.

W wezwaniu pouczono wnioskodawczynię, iż w przypadku braku odpowiedzi na wezwanie tut. Organ rozpatrzy wniosek wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zaś w pozostałej części pozostawi wniosek bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 grudnia 2010r., a zatem wyznaczony termin upłynął z dniem 27 grudnia 2010r. i w tym czasie wnioskodawczyni nie uzupełniła braków formalnych wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni w drodze spadku po rodzicach nabyła nieruchomość. Postanowienie sądu zostało wydane w dniu 30 maja 2008r. a decyzja podatkowa w dniu 24 września 2008r. Wnioskodawczyni w przedmiotowej nieruchomości jest zameldowana nieprzerwanie od 1964r. i jest jedyną spadkobierczynią po rodzicach. Ojciec wnioskodawczyni zmarł w 1985r. a matka wnioskodawczyni zmarła w 1986r. W skład masy spadkowej wchodził budynek mieszkalny o powierzchni 151 m#178; powierzchni użytkowej, budynek gospodarczy oraz działka o powierzchni 624 m#178; wycenione łącznie na kwotę 233.046 zł.

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest podyktowana koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych wnioskodawczyni, związanej przede wszystkim ze śmiercią jej męża w roku ubiegłym oraz pogorszeniem się sytuacji materialnej i stanem jej zdrowia. Ww. czynniki nie pozwalają utrzymać domu wybudowanego w latach 1956-1962, który wymaga coraz większych nakładów remontowych oraz własnej pracy, gdyż dom jest nieocieplony, nieotynkowany i usytuowany na podmokłym terenie.

Wnioskodawczyni środki uzyskane ze sprzedaży w całości zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe, tj. kupno dwóch mieszkań, jednego dla siebie a drugiego dla córki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy za sprzedaż domu wnioskodawczyni będzie mogła kupić dwa mieszkania, tj. jedno dla siebie i drugie dla córki (poprzez darowiznę)... Czy przysługuje wnioskodawczyni ulga meldunkowa...

Zdaniem wnioskodawczyni, ma ona prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Natomiast postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że ojciec wnioskodawczyni zmarł w 1985r. a matka wnioskodawczyni zmarła w 1986r. Postanowieniem sądu w dniu 30 maja 2008r. stwierdzono nabycie spadku. Wnioskodawczyni jest jedyną spadkobierczynią po rodzicach. W skład masy spadkowej wchodził budynek mieszkalny, budynek gospodarczy oraz działka. Wnioskodawczyni planuje sprzedać ww. nieruchomość. Kwestią budzącą wątpliwości wnioskodawczyni jest możliwość skorzystania z ulgi meldunkowej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że nabycia udziałów w nieruchomości wnioskodawczyni dokonała w dacie śmierci rodziców, tj. odpowiednio w 1985r. w spadku po ojcu oraz w 1986r. w spadku po matce. Zatem termin o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, po upływie którego sprzedaż nieruchomości nie rodzi skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął odpowiednio z dniem 31 grudnia 1990r. w stosunku do udziału nabytego w spadku po ojcu oraz z dniem 31 grudnia 1991r. w stosunku do udziału który wnioskodawczyni nabyła w spadku po matce.

Stosownie do powyższego, z uwagi na fakt iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach, w której skład wchodzi budynek mieszkalny o powierzchni 151 m#178;, budynek gospodarczy oraz działka o powierzchni 624 m#178;, zostanie dokonana po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie stanowiła źródła przychodu i tym samym w ogóle nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić również należy, że w przypadku gdy sprzedaż nieruchomości nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być przedmiotem zwolnienia przedmiotowego. Skoro bowiem nie ma źródła przychodu, to nie ma powodu do powoływania się na fakt, iż przychód ze sprzedaży korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Powyższe oznacza również, że bez znaczenia jest cel na jaki wnioskodawczyni przeznaczy środki ze sprzedaży nieruchomości, tj. zakup dwóch mieszkań, jednego dla siebie a drugiego dla córki. Nawet bowiem jeśli nie wydatkuje pieniędzy na cele mieszkaniowe, obowiązek podatkowy z tytułu tej sprzedaży i tak nie powstaje. W związku z powyższym również bez znaczenia jest fakt, iż wnioskodawczyni była zameldowana w budynku mieszkalnym będącym przedmiotem sprzedaży od 1964r., gdyż sprzedaż ta nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem wnioskodawczyni nie może skorzystać z ulgi meldunkowej od przychodu niepodlegającego opodatkowaniu ww. podatkiem.

Reasumując, przychód jaki wnioskodawczyni uzyska z planowanej sprzedaży nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż zostanie dokonana po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w nieruchomości. Zatem dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Stanowisko wnioskodawczyni w zakresie możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej należało więc uznać za nieprawidłowe. Wnioskodawczyni nie będzie jednak zobowiązana do zapłaty podatku z uwagi na to, iż przedmiotowa sprzedaż nie będzie stanowiła w ogóle źródła podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika