Skutki podatkowe sprzedaży budynku jednorodzinnego wraz z garażem oraz prawa wieczystego użytkowania (...)

Skutki podatkowe sprzedaży budynku jednorodzinnego wraz z garażem oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura 27 października 2010r.), uzupełnionym w dniu 22 grudnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży:

  • prawa wieczystego użytkowania gruntu - jest nieprawidłowe,
  • budynku mieszkalnego wraz z garażem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynku mieszkalnego wraz z garażem.

W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 06 grudnia 2010r. Znak: IBPB II/2/415-1152/10/MM wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 22 grudnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 23 marca 1998r. postanowieniem sądu rejonowego mąż wnioskodawczyni nabył spadek po matce. W skład masy spadkowej wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego oraz garaż dobudowany do ww. domu. W dniu 14 grudnia 2004r. aktem notarialnym wnioskodawczyni spisała z mężem umowę rozszerzającą wspólność ustawową obowiązującą w ich małżeństwie na wszelkie nieruchomości względnie prawa użytkowania wieczystego gruntu, nabyte przez któregokolwiek z nich w drodze dowolnej czynności prawnej. W związku z tym wnioskodawczyni stała się współwłaścicielką ww. nieruchomości. W dniu 25 czerwca 2007r. nastąpiła sprzedaż tejże nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wyjaśniła, iż w momencie nabycia spadku jej mężowi przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do garażu. Między datą nabycia spadku przez męża w dniu 23 marca 1998r. a datą sprzedaży z dnia 25 czerwca 2007r. była zawarta w dniu 21 grudnia 2004r. umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego i własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z garażem, w wyniku której wnioskodawczyni i jej mąż zostali właścicielami nieruchomości. Na podstawie umowy sprzedaży z dnia 25 czerwca 2007r. przedmiotem sprzedaży było całe prawo użytkowania wieczystego działki gruntu i własność usytuowanych na niej budynków, tj. budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej oraz garażu dobudowanego do budynku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z umową rozszerzającą wspólność majątkową, w wyniku której w 2004r. wnioskodawczyni stała się współwłaścicielką nieruchomości, wnioskodawczyni będzie płaciła podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości w dniu 25 czerwca 2007r....

Zdaniem wnioskodawczyni, z tytułu ww. umowy sprzedaży nie będzie płaciła podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawczyni uważa, iż skoro stała się współwłaścicielką zbytej nieruchomości w drodze rozszerzenia ustawowej wspólności majątkowej w 2004r, to nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania przychodu ze sprzedaży w 2007r. (wspólnie z mężem) przedmiotowej nieruchomości, stanowiącej majątek wspólny.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest ? z zastrzeżeniem ust. 2 ? odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Istotną dla rozpatrywanej sprawy kwestią jest ustalenie momentu nabycia przez wnioskodawczynię prawa do domu jednorodzinnego wraz z garażem oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, iż w dniu 23 marca 1998r. sąd rejonowy stwierdził, że mąż wnioskodawczyni nabył w drodze spadku po matce spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do garażu.

Następnie w dniu 14 grudnia 2004r. została sporządzona umowa majątkowa małżeńska rozszerzająca współwłasność ustawową na wszelkie nieruchomości względnie prawa użytkowania wieczystego gruntu nabyte przez wnioskodawczynię i jej męża.

Natomiast w dniu 21 grudnia 2004r. została zawarta umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego i własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z garażem na rzecz wnioskodawczyni i jej męża.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 ww. ustawy).

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa (art. 47 § 1 ww. ustawy).

Celem umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną organizacyjną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego. Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym. Nie ma formy zbycia na rzecz drugiego małżonka. Wspólność małżeńską, która jest współwłasnością łączną cechuje bezudziałowy charakter. Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiących majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości lub praw majątkowych przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że w wyniku zawarcia w dniu 14 grudnia 2004r. umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską majątek nabyty przez męża wnioskodawczyni w drodze spadku stał się także własnością wnioskodawczyni. Natomiast za datę nabycia przez wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do garażu należy przyjąć dzień, w którym mąż wnioskodawczyni nabył ww. prawa do majątku odrębnego tj. datę śmierci matki męża wnioskodawczyni.

Należy bowiem wyjaśnić, że zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego jest zatem data stwierdzająca dzień otwarcia spadku czyli data śmierci spadkodawcy. Mimo iż z wniosku nie wynika data śmierci spadkodawcy, to ponieważ postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku zostało wydane w 1998r., tym samym oznacza to, że śmierć spadkodawcy a więc i nabycie spadku miało miejsce co najmniej w 1998r. lub wcześniej.

W rozpatrywanej sprawie istotne jest jednak, że w dniu 21 grudnia 2004r. została zawarta umowa przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z garażem na rzecz wnioskodawczyni i jej męża.

Ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii własności nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania, należy sięgnąć więc do przepisów ww. ustawy Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 46 § 1 nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynki trwale związane z gruntem stanowią część składową gruntu i na mocy art. 47 § 1 Kodeksu nie mogą być odrębnymi przedmiotami własności. Z powyższego wynika jednak, że budynek tylko wówczas nie stanowi odrębnego przedmiotu własności, jeżeli posiadaczowi gruntu, na którym jest wzniesiony budynek przysługuje prawo własności tego gruntu. Zgodnie natomiast z art. 235 Kodeksu cywilnego właścicielem budynku mieszkalnego wybudowanego na działce gruntu oddanej w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty działki gruntu. W tym przypadku prawo własności budynku mieszkalnego związane jest z prawem użytkowania wieczystego gruntu i prawa te mogą być sprzedawane tylko razem. Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, którego przedmiotem może być grunt stanowiący własność Skarbu Państwa, gminy lub związku międzygminnego. Zakres i sposób określenia treści prawa wieczystego użytkowania zbliża je do prawa własności dzięki wyraźnym odesłaniom zawartym w art. 234 i art. 237 ustawy Kodeks cywilny. Z powyższego wynika jednoznacznie, że prawo wieczystego użytkowania gruntu jest specyficzną formą władania nieruchomością, do której odnoszą się pewne ograniczenia. Najistotniejsze jest to, które reguluje własność wzniesionych na nim budynków. Otóż budynek wybudowany na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym, stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności czyli odrębną nieruchomość budynkową. Oznacza to, iż w przypadku sprzedaży okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy należy liczyć odrębnie dla gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym ? (od końca roku, w którym doszło do nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu) i odrębnie dla budynku wybudowanego na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym ? (od końca roku, w którym doszło do wybudowania budynku lub jego nabycia).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła prawo użytkowania wieczystego w dniu 21 grudnia 2004r. i sprzedała w dniu 25 czerwca 2007r., a więc przed upływem pięcioletniego terminu od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jego nabycia. Tym samym przychód ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust.

1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r., podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ustawy.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.


Ponadto wyjaśnia się, iż w przypadku gdy podatnik nie złoży w terminie stosownego oświadczenia i nie uiści należnego podatku, a udokumentuje, iż w terminie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatkował uzyskany przychód na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? to należy przyjąć, iż spełnił warunki uzasadniające zastosowanie zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej wymienionego przepisu.

Jednakże zgodnie z art. 28 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:

  1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty-w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Za nieprawidłowe uznano zatem stanowisko wnioskodawczyni odnośnie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu. Wnioskodawczyni uważa bowiem, iż w następstwie zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej stała się współwłaścicielką sprzedanej nieruchomości. Tymczasem zawarcie umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską spowodowało, że wnioskodawczyni stała się współwłaścicielką majątku odrębnego męża, w skład którego wchodziło spółdzielcze własnościowego prawo do domu jednorodzinnego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do garażu. Prawo użytkowania wieczystego gruntu nie zostało nabyte przez męża wnioskodawczyni w drodze spadku. Małżonkowie nabyli to prawo wspólnie dopiero na podstawie umowy przenoszącej własność w dniu 21 grudnia 2004r.

Reasumując, przychód uzyskany ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile nie został w przeciągu dwóch lat od daty sprzedaży wydatkowany na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli chodzi natomiast o zbycie domu jednorodzinnego wraz z garażem stanowiącego odrębną nieruchomość należy zauważyć, że wnioskodawczyni na podstawie umowy rozszerzającej wspólność majątkową nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego wraz z garażem w tej samej dacie, w której nabył je mąż. Ustanowienie odrębnej własności domu jednorodzinnego oraz przeniesienie jego własności nastąpiło w dniu 21 grudnia 2004r., niemniej jednak zdarzenia tego nie należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu 21 grudnia 2004r. nastąpiła bowiem jedynie zamiana formy prawnej dysponowania domem jednorodzinnym i garażem. Ustanowienie odrębnej własności domu jednorodzinnego i garażu jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Faktyczne nabycie przez wnioskodawczynię sprzedanego budynku i garażu nastąpiło w tej samej dacie, w której nabył je mąż, a więc w dacie śmierci matki męża. Wobec tego dokonana sprzedaż miała miejsce po upływie 5 lat od końca roku, w którym miało miejsce nabycie, a tym samym odpłatne zbycie powyższego domu jednorodzinnego wraz z garażem nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W tym zakresie stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja została wydana dla wnioskodawczyni w jej indywidualnej sprawie zgodnie z dyspozycją art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Mąż wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym wnioskiem i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika