Według jakich zasad będzie podlegał opodatkowaniu przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w (...)

Według jakich zasad będzie podlegał opodatkowaniu przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w części w 1995r. a w części w 2005r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura ? 31 grudnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 10 lutego 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi wniosku pismem z dnia 03 lutego 2010r. Znak: IBPBII/2/415-1294/09/CJS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 10 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 21 sierpnia 1995r. kupiła działkę nr 1524/2 o pow. 1625 m 2 wraz z drugim współwłaścicielem.

W dniu 21 stycznia 2005r. doszło do rozgraniczenia ww. działki na działki o nr 1524/3 o pow. 813 m2 i 1524/4 o pow. 812 m2. Z treści uzupełnienia wniosku wynika, że działka nr 1524/3 wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W dniu 28 października 2009r. działkę tę wnioskodawczyni sprzedała. Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazano, że wartość działki nr 1524/3 jest równa wartości udziału jaki przysługiwał wnioskodawczyni we współwłasności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek należy się...

Zdaniem wnioskodawczyni, nie powinna ona płacić podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia ww. działki, bowiem wartość działki powstałej na skutek zniesienia współwłasności nieruchomości mieści się w udziale jaki wnioskodawczyni posiadała w przedmiotowej nieruchomości przed jej podziałem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Cytowany powyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania gruntu przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. A contrario jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania gruntu nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (t.j. Dz. U. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono nowe, obowiązujące od 01 stycznia 2007r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)?c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości (udziałów) decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i forma prawna ich nabycia. Dla ustalenia jakie przepisy znajdą zastosowanie w sprawie istotne jest ustalenie daty nabycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni:

  • w dniu 21 sierpnia 1995r. nabyła udział w nieruchomości (działce o nr 1524/2 o pow. 1625m2,
  • w dniu 21 stycznia 2005r. dokonano zniesienia współwłasności ww. nieruchomości w ten sposób, że wnioskodawczyni przypadła działka o nr 1524/3 o pow. 813m2.
  • w dniu 28 października 2009r. wnioskodawczyni dokonała sprzedaży ww. działki.

Wnioskodawczyni zajmując własne stanowisko w sprawie uważa, że nie powinna płacić podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia ww. działki, bowiem wartość działki powstałej na skutek zniesienia współwłasności nieruchomości mieści się w udziale jaki wnioskodawczyni posiadała we współwłasności.

Zauważyć należy, że zgodnie bowiem z art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać. Dopóki więc istnieje współwłasność można mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, nigdy ? o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy. Zgodnie z art. 210 i nast. Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności.

Natomiast celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wyłącznie wówczas, jeżeli nabyte na własność mienie mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Nie zmienia tego fakt, że zniesienia współwłasności dokonuje się bez spłat i dopłat. Zatem jeżeli przy dokonaniu zniesienia współwłasności wystąpiło przysporzenie majątku ponad udział posiadany przed zniesieniem współwłasności oznacza to, że dla części nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności. Wobec powyższego dla celów podatku dochodowego bieg terminu pięcioletniego dla części udziału w nieruchomości nabytego ponad udział we współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze zniesienia współwłasności.

Z analizy stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni w 1995r. na zasadzie współwłasności nabyła nieruchomość. Ww. nieruchomość stanowiła współwłasności wnioskodawczyni oraz drugiego współwłaściciela. Oznacza to, że wnioskodawczyni na zasadzie współwłasności posiadała prawo własności zespolone z udziałem drugiego współwłaściciela. W 2005r. dokonano zniesienia współwłasności, przez co ukształtowano nowe prawo własności rzeczy i wnioskodawczyni od tej chwili mogła swobodnie dysponować swoim prawem własności do tak powstałej działki. Z wniosku nie wynika czy podział ten nastąpił bez spłat i dopłat.

Odnosząc zatem powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy w kontekście zapytania ujętego we wniosku stwierdzić należy, iż dla skutków podatkowych sprzedaży w 2009r. przedmiotowej działki kluczowe znaczenie ma ustalenie czy w wyniku zniesienia współwłasności jakie miało miejsce w 2005r. udział jaki wnioskodawczyni nabyła w 1995r. w nieruchomości uległ powiększeniu czy też nie. Jak już bowiem wyżej wskazano ww. nieruchomość stanowiła własność dwóch współwłaścicieli w tym wnioskodawczyni. Tak więc każdy ze współwłaścicieli w tym również wnioskodawczyni posiadali udział w całej ww. nieruchomości. W 2005r. dokonano czynności cywilnoprawnych mającej na celu zniesienie współwłasności przedmiotowej nieruchomości. Aby zatem móc ustalić czy istotnie nabycie przedmiotowej działki o nr 1524/3 miało miejsce w dacie zakupu udziału w całej nieruchomości kluczowe znaczenie ma ustalenie wartości udziału w całej nieruchomości, bowiem tylko wówczas wnioskodawczyni może ustalić wielkość udziałów nabytych w 1995r. oraz w wyniku zniesienia współwłasności.

Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, iż zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli nabyty w jego wyniku udział mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego.

Jeżeli zatem w analizowanej sprawie, w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości, udział wnioskodawczyni nie uległ zwiększeniu w stosunku do udziału nabytego w drodze umowy sprzedaży w 1995r. to odpłatne zbycie działki powstałej w wyniku takiego zniesienia współwłasności również nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, bowiem za datę nabycia przedmiotowej działki przyjąć należy 1995r.

Reasumując stwierdzić należy, że w sytuacji odpłatnego zbycia działki powstałej na skutek zniesienia współwłasności nieruchomości mieszczącej się w udziale jaki przysługuje wnioskodawczyni, po stronie wnioskodawczyni nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Niniejsza interpretacja stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że Minister Finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), została wydana wyłącznie dla wnioskodawczyni. Stosownie do powyższego mąż wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym zapytaniem i uiścić stosowna opłatę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika